Yapılan harita üzerindeki çalışma sonucunda, coğrafi oluşum ve doğal setler göz önüne alınarak 12 köy karantina bölgesi ilan edilirken, 39 köy ve mahalle ise gözetim altına alındı.
İşte o 12 köy!
Akçalı, Alibaş, Çukurbük, Epçiler, Fırınlı, Gürpınar, Hasanlar, Kabagöz, Kaşbaşı, Tabanözü ve Serdar köyleri karantinaya alındı.
Muhtarlara yazı gönderildi
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün muhtarla gönderdiği yazıda şöyle denildi: “Epçilerkadı köyünde çıkan şap hastalığına istinaden harita üzerinde yapılan çalışa sonucunda coğrafi oluşum ve doğal setler göz önüne alınarak, 12 köyde koruma, 39 köy ise gözetim bölgesi ilan edilmiştir."
Şap hastalığına karşı alınan bu önlemler kapsamında veteriner ekipleri, bölgede etkili bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Halkın güvenliği ve hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla belirlenen bölgelerde giriş-çıkışlar kontrol altında tutuluyor.
ŞEVVAL ALTINTAŞ