Bartın Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen proje yarışmasında büyük bir başarıya imza attı. 630 proje arasından seçilen 125 projeden biri olan Bartın BİLSEM'in, Bartın’da ilk kez ödül almaya hak kazanan kırsalda yaşayan öğrencilere bilim ve teknoloji alanlarında eğitim fırsatı sunan projesi, önemli bir destek kazandı.
300 BİN LİRA DESTEK!
Bartın BİLSEM'in hazırladığı proje, 23-28 Haziran tarihleri arasında Bartın'da gerçekleştirilecek. 4004 TUBİTAK projeleri kapsamında, TÜBİTAK tarafından 300 bin lira desteklenmeye hak kazanan "Bartın Bilim Okulu Projesi", Bartın'daki öğrencilere bilim ve teknoloji alanlarında eğitim imkanı sunacak. Bu proje ile ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri, bilim ve teknoloji alanlarında deneyim kazanacaklar.
KIRSALDAN ÖĞRENCİLER SEÇİLECEK
Bartın Bilim Okulu Projesi kapsamında, kırsal alanda ve merkezde bulunan okullardan toplamda 26 öğrenci seçilecek. Proje, 5 gece 6 gün sürecek etkinliklerle öğrencilere bilim ve teknoloji eğitimi sunacak.
Eğitim programı doğa koruma, canlılar ekolojisi, doğada yön bulma gibi konuları içeriyor. Ayrıca, öğrenciler doğa ile müze gezilerine katılacaklar ve çeşitli saha gezileri ile gökyüzü gözlemleri yapacaklar. Bu proje ile kırsalda yaşayan öğrenciler, bilim ve teknoloji alanlarında eğitim fırsatı bulacaklar.
ŞEVVAL ALTINTAŞ