2010 yılından itibaren özellikle kent merkezinde doğalgaz kullanımına geçildi. Ancak halen kalorifer kullanımına devam edilen yerler bulunuyor.
Bartın’da sabah saatlerinde objektiflere yansıyan manzara, özellikle Çatmaca bölgesinde yaşayan vatandaşları tedirgin etti.
Kalorifer yönetmeliğine aykırı hareket edildiğini belirten vatandaşlar, “14 yıl önce doğalgaza geçildi. Ancak her nedense doğalgaza geçmeyenler var. Burası mahalle arası. Nefes alınmayacak kadar kötü koku ve kirli duman görülüyor. Bacadan çıkan dumanı ilk gördüğümüzde yangın olduğunu sanıyoruz. Ancak ilerleyen dakikalarda yangın değil, bacadan çıkan kirli duman olduğunu görüyoruz. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekiplerinin Çatmaca bölgesinde denetim yapması gerekiyor. Özellikle de saat sekiz ile dokuz saatleri arasında. İnsan sağlığını tehlikeye düşürdüğü gibi hava kalitesinin de düştüğünü sanıyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Genel olarak sıcaklık şartları ve yakma saatleri kalorifer kullanımın yapıldığı apartman ve sitelerde önceden belirleniyor. Dış ortam sıcaklığı, gece ve gündüz 15 derecenin üzerinde olduğu günlerde kalorifer ve sobalarının yakılmaması konusunda uyarılarda bulunuyor. Konutlarda Sabah dört ile sekiz saatleri arasında kalorifer ateşlemesi yapılması ilan edilmişti. Uyarılara aldırış etmeyen ve yönetmeliklere aykırı hareket edenlere bin 280 liradan başlayan cezai işlemler yapılıyor.
ŞEVVAL ALTINTAŞ