Son aylarda sıkça Karadeniz'in sularında boy göstermeye başlayan Atlantik Okyanusu'nun egzotik misafiri, bu sefer de Bartın açıklarında ortaya çıktı.
Ağlarına zarar veren ve balıkları denize kaçıran bu mavi yengeç, balıkçıların korkulu rüyası haline geldi. Cem Yavuzyiğit isimli bir balıkçının ağına takılan 22 santimetrelik mavi yengeç, 500 gramı aşan ağırlığıyla Yavuzyiğit’in ağlarına takıldı.
Karadeniz resmen Akdenizleşiyor
Yengeci yakalayan Yavuzyiğit, "Amasra’da denizler iyice değişmeye başladı. Küresel ısınmanın etkisiyle Karadeniz resmen Akdenizleşiyor" diyerek olayın vahametini dile getirdi. Yengeci suya geri bırakırken çektiği video, sosyal medyada büyük ilgi gördü.
Karadeniz'in sularındaki bu yeni misafir ile birlikte, balıkçılar arasında endişe tavan yaptı. Mavi yengeçlerin sadece ağlara zarar vermekle kalmayıp belirli dönemlerde balık da yediği biliniyor. Denizlerin giderek değişmesi bölgedeki balıkçıları endişelendirmeye devam ediyor.
ŞEVVAL ALTINTAŞ