Bartın Sağlıklı Hayat Merkezi bünyesinde yer alan Gebe Bilgilendirme sınıfında, "sağlıklı gebe, sağlıklı bebek" anlayışıyla annelerin gebelik ve doğum süreçlerini mutlu, huzurlu ve bilinçli bir şekilde geçirmelerine destek olmayı amaçlıyor.
Doğum öncesi kurslar, anne adaylarına geniş bir yelpazede bilgi sunuyor. Gebelik oluşumu ve anne sağlığı, gebelik süreci, beslenme, doğuma hazırlık ve doğum, anne rolü ve iletişim, bebek beslenmesi (emzirme), bebek sağlığı ve bakımı, doğum sonrası kadın sağlığı ve aile planlaması gibi temel konular, bu kursların odak noktalarını oluşturuyor.
Gebe Bilgilendirme Sınıfı sadece temel bilgilerle sınırlı kalmıyor; aynı zamanda anne adaylarına pilates ve gebelik yogası gibi fiziksel aktivitelerle destek oluyor. Bu sayede, hem bedensel hem de zihinsel olarak gebelik sürecine daha hazır bir şekilde girebilmeleri sağlanıyor.
Gebelik, sadece anne adayları için değil, aynı zamanda eşler ve yakınları için de bir mutluluk kaynağı olmasının yanı sıra, yeni bir yaşam düzeni gerektiren ve düzenli takip gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle, Sağlıklı Hayat Merkezi tarafından verilen eğitimlerle olası risk faktörlerine karşı önlem alınması, risk faktörlerinin erken dönemde tanınarak en kısa sürede sağlık kuruluşlarına başvurulması ve tedavilere başlanması hedefleniyor, böylece anne ve bebek hayatı korunmuş oluyor.
ANNELİĞE HAZIRLIK KURSUNA KİMLER KATILABİLİR?
Bu kurslara anne olmayı planlayanlar, gebeler, eşleri ve annelerine yardımcı olacak kişiler ile doğum fizyolojisi, doğum ve yenidoğan bakımına ilgi duyan herkes katılabiliyor. Ayrıca, kursların ücretsiz olup, yeni dönem kayıtlarının Mart ayı içinde devam edeceği belirtildi.
ŞEVVAL ALTINTAŞ