Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı, 2023-2024 eğitim-öğretim dönemi 3.cü sınıf öğrencilerini kapsayan yetenek taraması testleri Amasra’da devam tüm hızıyla devam ediyor.
Gençlik Hizmetleri ve Spor Karabük İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde il merkezi ve ilçelerde ilkokulların 3'üncü sınıfında okuyan öğrencilerin her biri için oluşturulan özel tarama merkezlerinde 20 metre sürat koşuşu, el kavrama kuvveti, çeviklik testi, geriye sağlık topu atma, dikey sıçrama, esneklik, oturma yüksekliği, kulaç uzunluğu, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, antropometrik ölçüm ve performans testi yapıldı.
Amasra Spor Salonunda gerçekleştirilen taramalar sonucunda, sportif eğitimlerine devam edilerek öğrencilerin başarılı olacakları spor branşlarına yönlendirilmeleri amaçlanıyor.
Değerlendirme sonucunda yetenekli öğrencilere temel spor eğitimleri verilerek, eğilimli oldukları branşlara yönlendirilerek ülkeyi temsil edecek sporcular yetiştirilecek.
Amaç yetenekli öğrenciler keşfedilecek
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa hayata geçirdiği Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi ile tüm öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda yönlendirilmesi amaçlanıyor. Bu sayede hem geleceğin şampiyon sporcuları tespit ediliyor hem de çocukların spor kültürünü geliştirerek sporun geniş kitlelere yaygınlaştırılması hedefleniyor. Çocukların sporla tanıştırılması ve spora başlama yaşında olan yetenekli çocukların tespit edilmesi amacıyla uygulanan projede, okullarda yeterli fiziksel ve eğitsel alt yapı oluşturularak öğrencilerin spor aktivitelerine erişimleri sağlanıyor. Sporu tabana yayarak öğrencilerin erken yaşta spora yönlendirilmesi ve yetenekli öğrencilerin keşfedilmesine zemin hazırlanıyor.
Muhammet Bayraktar