Günlerdir Kurucaşile gündemini meşgul eden işçi çıkarma olayına bir cevapta önceki dönem Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın’dan geldi. Belediye Başkanı Uğur Güneş’e cevap veren Sayın, “ Değerli Kurucaşileliler, Kurucaşile Belediye Başkanının yapmış olduğu basın açıklamasına cevaptır.Para dolayısıyla işten çıkarılan 9 kişinin, tarafımca fazla ücret verildiği için çıkarıldığını söylemektedir” diyerek sözlerine şöyle devam etti:
Kasada hiç para yoktu
“Ben başkanlığa geldiğimde, 19 adet kadrolu işçi, 4 adet memur vardı. İşçiler asgari ücretin 2 buçuk katı ücret alıyorlardı ve ayrıca piyasaya borçları vardı. Kasada hiç para yoktu ve elimizde malzeme de yoktu” dedi.
İşçi çıkarmayı düşünmedik
Banker lakaplı Mustafa Ayan'a 50 bin Türk Lirası (güncel enflasyon ortamında 900 bin TL'ye tekabül ediyor), MÖZ'e parke borcu 90 bin Türk Lirası (güncel enflasyon ortamında bir milyon 500 bin TL'ye tekabül ediyor), petrole 5 aylık fatura borcu bulunmaktaydı. Sgk ve Vergi borçları hiç ödenmemişti. Biz bunları kamuoyuna bile yansıtmadık. Çünkü iş yapmaya, çalışmaya geldik ağlamaya gelmedik. Hiç işçi çıkarmayı bile düşünmedik ve ikramiye alacaklarını dahi ödedik.
Kasa girdimiz 7 milyon TL
İşçilere ücret ödemek muhasebecisine zor geliyor anlaşılan. Ramazan Bayramında işçilere ikramiye vermemek için rapor alıp kaçan bir muhasebe yetkilisi sizi de yanıltıyor. İşçilerin ikramiyelerini görevlendirmeyle ödedim. Kasamızda nakit para mevcuttu. Parke ve konteynerlerin ödemesi yapıldıktan sonra 500, 600 bin TL civarında bir miktar banka hesabımızda mevcuttu. 2023 yılında kasayı 13 milyon TL ile kapattık. Mart sonu itibariyle kasa girdimiz 7 milyon TL civarındaydı.
Yalan konuşuyorsunuz
İller Bankası ve kasa gelirlerinin 650 bin TL olduğu yalandır. İller Bankasının mayıs tahakkuku 900 bin TL'nin üzerindedir. Ayrıca haziran ayı tahakkuku bir milyon 100 bin TL civarında olacaktır. İller Bankası her ay bütçe gelirlerine göre belirlenir. Temmuz ayında pay haricinde bir milyon 500 bin TL denkleştirme gelecektir.
Neden işçi alımına çıktınız
Kaldı ki işçi çıkarmak tamamı ile birilerine diyet borcudur. Kalan 8 işçinin de emeklilikleri dolmuştur. Bu işçiler lazım değilse neden işçi alımına çıktınız? Ben geldiğimde ne boru, ne vana ne de parke vardı. Şimdi elinizde bunların tümü mevcuttur. Dolayısıyla işçi çıkarmanın sebebi mali değildir. Birilerinin baskısıyla yapılmış olan bir olay olduğunu düşünmekteyim.
Ben bıraktığımda T.C. Ziraat Bankası ve diğer bankalarda bir milyon 500 bin TL'nin üzerinde para vardı. Bankalardaki kayıtlarda mevcuttur.
EREN SARIKAYA