AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, Bartın Belediyesinde yaşanan işçi çıkarma skandalına sert tepki gösterdi. Aldatmaz, siyasi saiklerle insanların ekmeğiyle oynanmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.Bartın Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya'nın 31 Mart seçimlerinden hemen sonra belediyenin borçlarını siyasi bir şov aracı haline getirdiğini ifade eden Aldatmaz, 9 Haziran itibariyle 41'i kadın, 63'ü erkek toplam 104 işçinin işten çıkarılacak olmasına tepki gösterdi. Aldatmaz, bu durumu "siyasi kadrolaşmanın" başlangıcı olarak nitelendirdi.Milletvekili Aldatmaz, Başkan Yalçınkaya'nın seçim öncesinde sosyal medya ve basında yer alan "kimsenin ekmeğiyle oynama amacımız yok, 1 Nisan'dan sonra birlikte çalışacağız" açıklamalarını hatırlattı. Bu açıklamalara rağmen, seçim sonrası işçi çıkarma kararının alınmasının, verilen sözlerin tutulmadığını gösterdiğini vurguladı.AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz sözlerine şöyle devam etti:"Bartın Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya 31 Mart seçimlerinden hemen sonra Belediyenin borçlarını siyasi bir şov aracı haline getirmiş, ardından da seçimden önce sosyal medyada ve basında yer alan kimsenin ekmeğiyle oynama amacımız yok 1 Nisan’dan sonra birlikte çalışacağız açıklamalarına rağmen işçi çıkarılacağını açıklamıştır. Buradan çıkarılacak sonuç şudur: Aslında başlangıçtaki şov Belediyede başlayacak olan siyasi kadrolaşmanın ilk başlangıcını oluşturmuştur. Şimdi de yeni geleceklere yer açmak için 104 kişinin işine son verilmiş, hala çalışan bazı işçilerin ise yerleri değiştirilmiş veya halen mobinge maruz bırakılmaktadırlar. AK Parti olarak bizler insanların ekmeği ile oynanmasına, mobinge maruz kalmalarına sonuna kadar karşıyız ve bu durumu kınıyoruz. 2019 yerel seçimlerinde de aynı tabloları görmüştük. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Bolu Belediyesi, Ardahan Belediyesi, İzmir’de Kemalpaşa, Menderes, Torbalı Belediyeleri, Çanakkale Bayramiç Belediyesi, Adana Ceyhan Belediyesi ve sayamadığımız diğer belediyelerde yaklaşık 13 bin kişi işten çıkarıldı. 2024 yerel yönetimler seçimlerinden sonrada bu geleneği Bartın Belediyesi ve Kurucaşile Belediyesi devam ettiriyor. Bartın’da 104 kişi işten çıkarılacak, Kurucaşile’de 9 kişi işten çıkarıldı. Bartın Belediye Başkanı’nın işten çıkaracağı işçileri neye göre işten çıkardığını, 104 kişinin ekmeği ile neye göre oynadığını, aynı şekilde Kurucaşile Belediye Başkanı’nın da işten çıkardığı 9 kişi ile ilgili neye göre işten çıkardığını açıklaması gerekir. Siyasi şov için asılan borç dökümünü görünce aklımıza Rıza Yalçınkaya’nın iki dönem Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra Milletvekili seçilerek Ankara’ya gittiğinde ardında bıraktığı borç kaç liraydı diye bir soru geldi ve araştırdık. 2009 yılında Rıza Yalçınkaya Milletvekili seçilerek Ankara’ya gittiğinde Bartın Belediyesinin toplam borcu 60 Milyon Türk Lirasıymış. Günümüze uyarlayabilmek; için o tarihteki dolar kuru 1,65 TL olduğundan toplam borç yaklaşık 36 Milyon Dolar. 2024 yılında Belediyenin ilan edilen toplam borç miktarı 251 Milyon TL. Karşılaştırabilmek için, bugün dolar kuru yaklaşık 32,26 TL toplam borç ise dolar bazında yaklaşık 8 Milyon Dolar. Şimdi sormak lazım 36 Milyon dolar mı daha büyük 8 Milyon Dolar mı? Peki o zamanlar bu kadar borca rağmen Bartın’a kalıcı olarak ne yapılmış, Hangi sorunu kalıcı olarak çözülmüş? Aranızda hatırlayanınız var mı? Bundan sonra Belediyenin yapacağı her işçi alımını takip edeceğim. Siyasi saiklerle Belediye’de kadrolaşmaya izin vermeyeceğiz. Eğer eleman ihtiyaçları varsa öncelik işten çıkarılan hemşehrilerimizin olmalıdır"Haber Merkezi
SİYASET
Yayınlanma: 01 Haziran 2024 - 09:15
104 kişi işten çıkarıldı
SİYASET
01 Haziran 2024 - 09:15
Rıza başkan işten çıkarmalar ile ilgili çok doğru yapmış Aynı geçmişte AKP’li belediyelerin yaptığını yapmış Geçmişte AKP kadrolaşırken iyiydi de şimdi mi kötü??????