4 Ocak 2023 tarihinde 464 milyon 778 bin Türk Lirası ile ihalesi gerçekleştirilen Bartın Irmak Islahı ve Yan Kolları projesinin yapımı sürüyor. Kent merkezinde taşkın riskini azaltmak ve Bartın'a turizm açısından değer kazandırmak amacıyla başlatılan proje, Yalı mevkiindeki fore kazık işlemleri ile devam ediyor.
Bartın Irmağı Islah Projesi kapsamında Kanlıırmak bölümünün bir ay içerisinde tamamlanmasının planlandığını ifade eden Aldatmaz, projenin şehirdeki su yönetimini önemli ölçüde güçlendireceğini belirtti. Ayrıca, projenin tamamlanmasıyla birlikte çevresel düzenlemelerin yanı sıra su taşkınlarına karşı da etkili bir önlem alınmış olacak.
Toplantıda ayrıca, Bartın'ın genel altyapı çalışmaları, ulaşım projeleri ve gelecek döneme yönelik planlamalar hakkında da bilgiler verildi. Gazetecilerle yapılan bu etkileşimli buluşmada, şehrin gelişimi ve vatandaşların yaşam kalitesinin artırılması adına yapılan çalışmaların önemine vurgu yapıldı. Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, yapımı devam eden ırmak ıslahı projesi için şunları söyledi: “Bartın Irmağı ıslah projemiz devam ediyor. Bununla ilgili kamuoyunda tereddütler vardı. Kanlıırmak bölgesindeki kısmı en yakın zamanda bitireceğiz. Bu çalışma bittiğinde vatandaşlarımızın 1 ay içerisinde yapılan çalışmayı görme imkânı da olacak”
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI