30’LARDAN İKİ KARE İLE BARTIN


Bu makale 2019-01-28 09:29:35 eklenmiş ve 2730 kez görüntülenmiştir.
ÇETİN ASMA

 

Bugün sizlere1930’lu yıllardan kalma iki fotoğraf karesi ile o günlere ışık tutmaya çalışacağım.

Ama müsaade ederseniz öncesinde, 25 Ocak Cuma günü sabaha karşı hayata veda eden Bartın sevdalısı, 1940’lı yıllarda kentimizde adeta efsane olan Başkomiser Tahsin Cellek’in oğlu Muzaffer Cellek’e Allah’tan rahmet dilemek isterim. Çocukluk yıllarında yaşadığı Bartın’a adeta aşık olan ve kentin tanıtımını her platformda gönüllü turizm elçisi olarak yapan Cellek’in kaybı sadece ailesi için değil bence ilimiz için de büyük bir üzüntü kaynağı olmuştur. Bu vesile ile ailesine sabır ve başsağlığı dilerim. Mekânı cennet olsun.

 

 

1930’larda Cumhuriyet İlkokulu

 

Gelelim bugünkü ilk fotoğrafımıza. 1930’lu yılların başlarında şimdiki Belediye Bahçesi’nde çekilmiş olup, o yıllarda orada bulunan Cumhuriyet İlkokulu’nun bir grup öğrencisini öğretmenleri ile birlikte gösteriyor. Fotoğrafta takım elbisesi ile görünen kişi o zamanlar Kültür İşyarı Müdürü, şimdiki adıyla ise Milli Eğitim Müdürü, Abdurrahman Şeref Özkan’dır. Müdür, 1930’lu yıllarda ilimizde görev yaparken, çok genç yaşta vefat etmiş, Halatçıyaması Mezarlığı’nda bulunan Dikilitaş’ın az ilerisine defnedilmiştir. Mezarı hala aynı yerinde bulunmaktadır.

O dönemin okul kıyafetlerini yansıtması açısından önemli bulduğum fotoğrafı sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Fotoğrafın arka planında çatısı görünen yer ise Servet Çınçın’a ait Servet Yazma mağazasıdır.

 

 

Yukarı Çarşı Pazaryeri

 

Bugünkü ikinci fotoğraf karemiz de ilki gibi 1930’lu yıllara ait. Yukarı Çarşı mevkiinde çekilen fotoğrafta Bartın’da haftada iki kere kurulan pazaryerini göstermesi açısından önemli. Bartın’ın geleneksel Kadınlar Pazarı tarihçesini yazacaklar için çok önemli bir belge niteliğindeki fotoğraf.

Bilindiği üzere Bartın’da ilk pazaryeri, 20. yüzyıl başlarında Yukarı Çarşı’dan Kavaklı’ya doğru inerken Çubukçuoğlu Çeşmesi’nin hemen arkasında bulunan Dalyanoğlu arsasına kurulmuştur. Kısa bir zaman burada faaliyet gösteren Kadınlar Pazarı, 1930’lu yıllarda Belediye Meclisi’nde alınan bir kararla Yukarı Çarşı’da kurulmaya devam etmiştir.

1958 yılında şimdiki pazaryeri Belediye tarafından tanzim edilmiş ve Kadınlar Pazarı burada kurulmaya başlamıştır. O dönemin Belediye Başkanı olan Mehmet Ersöz, şimdiki pazaryerinin olduğu bahçeleri istimlak ettirerek Kadınlar Pazarı’nın bugünkü halini almasında önemli bir adım attı. Pazaryeri, zaman içerisinde beşik örtülü ve dört direkli sundurmalar kaldırılarak Belediye Başkanı Mehmet Oğuz Pir döneminde şimdiki görünümünü almıştır.

Bartın şivesi ile Galla Pazarı olarak tanımlanan Kadınlar Pazarı artık Bartın ile özdeşleşmiş tarihi mekânlardan biridir. Öyle ki pazaryerinin tarihi zaman zaman üniversite öğrencilerinin araştırmalarına dahi konu olmuştur.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›