Basit yöntemlerle enerji tasarrufu mümkün!


Bu makale 2019-01-17 10:18:15 eklenmiş ve 4130 kez görüntülenmiştir.
TOLGA AKINER

 

Enerji kaynaklarının bilinçsiz tüketimi ülke ekonomisinin yanında ev ve iş yerlerini de olumsuz yönde etkiliyor. Hele ki, elektriğe ve doğalgaza yapılan zamlar ve hizmet dağıtım bedeli adı altında faturalardan tahsil edilen paranın miktarı düşünüldüğünde tasarrufun ne denli önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

Küresel iklim değişikliğinin etkisinin gözle görülür şekilde arttığı bu dönemde kaynakların bilinçli kullanılması da hayati önem taşıyan bir diğer unsur elbette…

İşte tam da bu noktada her yıl Ocak ayının ikinci haftası enerji kaynaklarının bilinçli kullanımına dikkat çekmek amacıyla kutlanan “Enerji Tasarrufu Haftası”na değinmek gerekir diye düşündüm.

Gecelerin uzun, havaların soğuk olduğu kış aylarında enerji tüketiminin arttığı hepimizin malumu… Bunu her ay daha da kabaran faturalarda da zaten görebiliyoruz. Bu noktada enerji tasarrufu her zamandan daha da fazla önem arz ediyor.

Üstelik, basit önlemlerle konut faturalarında yüzde 30’a varan tasarruf sağlayabilmek te elimizde. Bu önlemlerin başında elbette ki ısı yalıtımı geliyor. Yapılan araştırmalara göre yalıtımsız binaların, pencereleri, duvarları, merdivenleri, tavanları, eşyaları ve zemin döşemeleri bile ısı kaybında önemli bir yere sahip. Bu da faturaların yüksek gelmesindeki en önemli sebep… Uzmanlar, bir binanın toplam inşaat maliyetinin sadece yüzde 3’ünü oluşturan ısı yalıtımı ile yıllık yakıt tüketiminde yüzde 50’ye varan bir tasarrufun mümkün olduğunu ifade ediyorlar. Isı yalıtımının binanın ömrünü uzatması da bun eklendiğinde yalıtımın getirisi daha da artıyor.

Peki, yatırım yapmaksızın enerji tasarrufu mümkün değil mi?

Elbette mümkün. Nasıl mı anlatayım:

Öncelikle ısıtmada gün ışığından maksimum düzeyde yararlanmak çok önemli. Güneşli günlerde ısınmak için ısıtıcı kullanmak yerine perdeleri açarak evin içine güneş girmesi sağlanmalı. Peki sadece bu kadarı yeter mi, yetmez.

Alın size uzmanlarca onaylanmış enerji tasarrufu yöntemlerinden öne çıkan bazıları…

İnanın uyguladığınızda faturalarınızın gerilemeye başladığını göreceksiniz. Benden söylemesi.

 

* Kuzeye bakan pencerelerinizin perdelerini, varsa panjurlarını kışın kapalı tutun.

* Oda sıcaklığını 1 derece azaltarak yüzde 6 enerji tasarrufu yapmak mümkün. Oturma odaları için 22 santigrat derece, yatak odaları için de 20 santigrat derece olan ideal oda sıcaklıklarını tercih edin.

* Radyatörlerinizin önünü uzun perde ve/veya mobilyalarla kapatmayın.

* Evinizi havalandırmak için güneşli veya öğlene yakın zaman dilimini tercih etmeye çalışın.

* Buzdolaplarınızın arkasında hava sirkülasyonu için yeterli boşluk bırakın.

* Beyaz eşya veya ısıtma soğutma amaçlı cihaz alırken, ihtiyacınıza uygun kapasitede ve enerji verimli olanları tercih edin.

* Kapı ve pencere kenarlarındaki boşlukları yalıtım bantlarıyla kapatın.

* Isı verimliliği yüksek çift cam kullanarak ısı kaybını yüzde 50 oranında azaltabilirsiniz.

* Gereksiz durumlarda lambaları söndürerek tasarruf edin. Özellikle çocuklar bu konuda daha duyarlı hale getirilebilir.

* Bir akkor lamba, kompakt floresan veya LED’li lamba ile değiştirildiğinde, aydınlatma maliyeti yüzde 80’e varan oranlarda azalır.

* Kullanmadığınız zamanlarda şarj aleti, televizyon, DVD player, bilgisayar ve radyo gibi elektrikli aletlerin fişlerini prizden çekin.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›