YETERSİZ BAKİYELER!


Bu makale 2022-05-13 09:04:55 eklenmiş ve 237 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

 

Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede mayıs ayının 10-16 tarihleri arasında kutlanan özel haftanın adı “Engelliler Haftasıdır”. Engelli bir birey olmak sorunlar oluştursa da en büyük sorun engelliye engel olma sorunudur. Önümüzdeki haftalarda bir yazı dizisi ile bu konuyu etraflıca ele alacağım. Bu konuda beni uyaran okuyucuma da bu uyarısından dolayı teşekkürü bir borç bilirim. Engelliler için gün, hafta, ay ayırmak değil, sadece bu zamanlarda hatırlamak değil, her anımız da onlarla birlikte olduğumuzu göstermemiz gerekiyor. Hepimiz bir gün şu ya da bu şekilde engelli olmaya adayız. İşte bu nedenle bu eksikliğimi okuyucum sayesinde öğrendim. Sağ olsun.

Biliyorsunuz, köşe yazılarım haricinde sosyal medya (Facebook) üzerinden paylaşımlar da yapmaktayım. Bu paylaşımlarım herkese açık olduğundan, paylaşımlarımı takip etmek için bir engel de yok. İsteyen facebook arama bölümüne “yaşar cengiz alpan” yazdığında paylaşımlarımı okuyabiliyor. Zaman zaman da yapılan paylaşımlara yorumlarım ile katkı vermeye çalışıyorum. Ama okuduğunu anlamayan veya anlasa da anlamazlıktan gelen çok sayıda “yetersiz bakiye” olan sosyal medya kullanıcıları ile çok sık karşılaşmaktayım. Ben de elimden geldiğince bu yazımda onları tanıtmaya çalışacağım.

Bizlerin en önemli serveti, “kelime serveti”dir. “İnsanın, bilgi, kültür ve düşüncesinin hududu bildiği ‘kelimelerin sayısı ile çizilmiştir. ...Çünkü her şey, ilim, sanat, kültür ve düşünce dilin ‘kelime’ ve ‘kavramlarındadır. Nitekim bir insanın kelime, mefhum bilgisini sıfıra indirdiğiniz zaman, onda artık hiçbir zihnî faaliyet tezahür etmez. Hayvanî hayat başlar. Aksine, kelime ve mefhum hazinesi zengin kimse ise, çok bilen, çabuk anlayan ve geniş düşünen kimsedir.” (Hacıeminoğlu, 1966:117).

Türkçede 78 bin ana kelime olmasına karşın, nüfusun büyük bölümü günlük yaşamında ortalama 400 civarında kelime kullanıyor. Ama benim sosyal medyada gördüğüm “yetersiz bakiyeler” ne yazık ki bu sayıya ulaşamıyorlar. Bunun doğal sonucu olarak da sizin yazdıklarınızı anlayamıyorlar.

Yerelde yayın yapan gazete ve haber portallarının sosyal medya (özellikle Facebook) yayın yapan haber gurupları var. Bunların farklı isimleri de olsa hepsinin yönetiminde yerel gazetecilerle birlikte siyasal eğilimleri iktidardan yana olan kişiler var. Bu guruplarda çoğunlukla iktidar yanlılarının tek tip ve tek merkezden beslenen paylaşımları yapılmakta. Eğer kazara bu paylaşımlara olumsuz yorum yaparsanız hemen ağır suçlamalar başlar. İlk önce alfabenin tüm harflerinin farklı farklı yerleşmesi sonucunda ortaya çıkan terör örgütlerine destek vermekle suçlanırsınız. Daha sonra size şerefsiz, vatan haini, milli irade düşmanı, dinsiz, imansız, beka, dış güçlerin sesi gibi sözlerle karşılaşırsınız. İşte bu kişilerin sosyal medyadaki paylaşımlarının bir haftalık yazılarını kelime sayısına baktığınızda 200 kelimenin altında olduğunu görürsünüz.

Bir de bunların yerel basın ve yayın alanında görev yapanları vardır. Algı amaçlı hedef gösteren yayınlar paylaşırlar. Eğer bu yayınlara yanıt vermeye kalkarsan; kendilerini çok güçlü ve etkili gösterip sizi aşağılarlar. Daha da olmazsa sizi yayın yaptıkları gurupta engellerler. İktidar Partisinin oluşturduğu bloğa yamanmaya çalışan siyasi parti yöneticilerini de (yerel) unutmamak lazım. Bu arkadaşların paylaşımlarına farklı bir yorum yaparsanız (eleştirisel) hemen maşaları devreye girer size saldırır. Bunlar da bayağı ölçüsüzdürler. Bunlar o kadar özgüvenlidirler ki tavan yapmış özgüvene sahipmiş gibi kendilerini gösterirler. Tarafınızdan okunamayacağını bildikleri sosyal medya ortamlarında (genelde sizi engellerler ve engelledikleri için sizin hakkınızda atar tutarlar) ölçüsüzce hakaret ederler.

Bu yetersiz bakiyelerin “kelime servetlerini” ölçmek çok kolay şu internet iletişim ortamında. İnternet web sayfaları içinde bir metinde kaç kelime kullanıldığını ölçen sayfalar var. Bunlardan bir tanesi de (www.wpapel.com) adlı web sayfası. Bu web sayfasının “kelime sayacı karakter hesaplama” bölümüne sizin bildiğiniz tanıdığınız “yetersiz bakiyenin” son bir ayda yazdıklarını bu bölüme aktarın ve sonucu hesaplattırın. Kesinlikle göreceksiniz ki 200 farklı kelimenin kullanıldığı metin olmayacaktır.

Engelliler Haftasında, engelleri olmayan “yetersiz bakiyeleri” anmak ve tüm “yetersiz bakiyelerin” önlerindeki yaşamda; en önemli zenginlik olan “kelime servetlerini” artırmasını dilerim.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›