YAŞAM KOZASI


Bu makale 2018-10-22 16:06:02 eklenmiş ve 3314 kez görüntülenmiştir.
Keramettin Çetin

 

Yaz tatilinde öğretmenlikte ilk göz ağrım Adana/ Pozantı’ya giderken Niğde/Ulukışla’da dost ziyaretinde bulunmak istedik.

Öğretmen Dünyası Dergisi Ulukışla Temsilcisi Yusuf Kenan TÜRKER’in eşi ve oğullarıyla bozkırın ortasında büyük emekle bir vaha gibi yeşerttikleri ve "YAŞAM KOZASI" adını verdikleri muhteşem evlerini görmek, yaz sıcağında içimizi serinletti. Geleceğe dönük umudumuzu yeşertti.
Kapıdan girer girmez, gördüğümüz güzellikle büyülendik.

Bahçede gözümüzü hangi tarafa çevirsek TÜRKER ailesinin yaşama sevinci ve inceliğiyle şekillenmiş güzellik gördük. Villa görünümlü müstakil ev, mimarisinden peyzajına, ağaçlara, çiçeklere, kullanılan eşya ve süslere kadar her şeyi incelikli düşünülerek tasarlanmış bir ev! Bahçedeki kamelya, bordür ve kaldırım taşları, basamaklar, ağaç ve çiçeklerin dizilişi, ferforje masa ve sandalyeler... Her şey, huzur ve ferahlık veriyor insana.

Orta Anadolu'nun bu küçük ve kurak ilçesinde, çevresindeki evlere nispet gördüğümüz bu yemyeşil bahçe ve YAŞAM KOZASI bizi fazlasıyla şaşırttı ve hayran bıraktı.

Yusuf öğretmen, eşi Aynur Hanım, oğulları Aydın ve Deniz’le birlikte elele vererek profesyonel yardım almadan, çok büyük paralar harcamadan, görenlerde hayranlık uyandıran bu muhteşem evi ve bahçeyi yaratmışlar. Bu güzelliği ortaya çıkartmaları 9-10 yıllarını almış. Bahçenin her köşesi ayrı bir güzel! Ağaçlar ve çiçeklerde bambaşka bir canlılık var!  
Petunya, lazanya, kadife, sardunya, gelin teli, ateş çiçeği, papatya, gül, hanımeli, hatmi, çoban püskülü... Her türden çiçek var. Ayrıca çeşit çeşit meyve ağacı var. Vişne, erik, böğürtlen, elma, armut dalından koparılıp bize ikram edilen meyvelerden. Öyle bilimsel bir planlama yapılmış ki; ağaçlar ve çiçekler dikilirken hangisi rüzgârı, güneşi, serinliği seviyorsa, bahçede ona göre yerleri belirlenmiş. Bahçe ve balkon, "Yaz Köşesi", "Kış Köşesi" şeklinde adlandırılmış.

Güz gelinliğini giymeye hazırlanmış bahçede, kahverengiden hardala; kehribardan sarıya çalan yaprakları ve hasır tepsilerde kurutulan gün kurusu meyveleri görmek doğrusu çok hoştu. İki katlı evin zemin katında bir de şarap imalathanesi ve mahzeni vardı. Kendi ürettikleri şaraplardaki “ELEMEĞİ” markası dikkat çekiyordu.

Bahçedeki eşyaların hepsi, güzelliklerinin dışında ayrı bir anlam ve hikâye içeriyor. Atalarından kalma eşyalar da varsıllık katıyor bahçeye. Dededen kalma 90-100 yıllık anahtarlık, duvar süsü olarak değerlendirilmiş. Aile büyüklerinin sağlıklarında kullandığı, "Kenan Öğretmen"in çocukluğunda içinden kepçeyle pekmez doldurup yediği çömlekler, şimdi bahçede envai güzellikteki çiçeklere saksı olarak hayat buluyor. Bahçe, heykeller, sanatsal dekor ve eşyalarla bir müze bahçesini andırıyor. Şık görünümlü ferforje masa ve sandalyeler Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin 30-40 yıl önceki bitirme teziymiş. Çöpe gitmek üzereyken kurtarmış "Kenan Öğretmen" onları. Ek tasarım ve onarımlarla şahane bir görünüm almışlar. Onlarda oturmak, ayrı bir keyif veriyor insana. 

Duvarlarda Nazım Hikmet'in kırmızı balığı da var, Mimar Sinan'ın Mihr-ü Mah (güneş ve ay) hikayesini andıran; "Kenan Öğretmen"in eşine olan aşkını yansıtıp yaşattığı Ay+Nur'lu şamdanlar, duvar süsleri de... 

Bir ara adı Ulukışla Belediye Başkanı adaylığında da geçen Yusuf Kenan Türker, Ulukışla'dan ayrılmayı hiç düşünmemiş. "Burada mutlu ve huzurluyuz. Ailecek kütüphanemizde kitaplarımızı okuyor, sinema odasında perdeden filmlerimizi izliyoruz. Çok şükür çocuklarımızı özel okullara vermeden burada okuttuk. Şimdi istedikleri üniversite ve bölümlerde okuyorlar. Yürüyüş ve dağcılık sporunu aksatmıyoruz. Gördüğünüz dağların pek çoğunda ayak izimiz var. Şu karşıdaki dağa 200-300 kez çıkmışlığım var. Dağcılık Federasyonu’nun 84 numaralı lisanslı sporcusuyum. Ulukışla'da ve evimizde dört mevsimin güzelliğini yaşıyoruz. Evimize gelen dostlarımız, arkadaşlarımız da eksik olmuyor. Ben başka yerde yaşamayı hiç düşünmedim. Amacım, bütün Ulukışla’yı bu şekilde görmek. İnsan isterse bu sağlanabilir, zor değil" diyor.  

Türkerler’in “Yaşam Kozası”ndan hoş duygularla ayrılıp Pozantı’ya doğru yola koyulduk. Ulukışla denilince bizde uyanan terk edilmişlik ve yalnızlık hissi, huzurlu bahçe imajına dönüştü.

Teşekkürler Yusuf Kenan öğretmen! Teşekkürler Türker Ailesi! Güzel evinizde ve bahçenizde geçirdiğimiz çiçekli saatleri ve yaptığımız hoş sohbeti, hiç unutmayacağız…

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›