CUMHURİYET 98 YAŞINDA!


Bu makale 2021-10-29 09:40:11 eklenmiş ve 2805 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyet'in 98. yılı. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'in ilanını duyurduğu geceyi “NUTUK” adlı eserinde kendi ağzından detaylıca anlatmıştır. Nutuk'ta yer alan anektod şöyle: “Gece olmuştu Çankaya'ya gitmek üzere Meclis binasından ayrılırken, koridorlarda beni beklemekte olan Kemalettin Sami ve Halit Paşalara rastladım. Ali Fuat Paşa Ankara'dan hareket ederken bunların Ankara'ya geldiklerini o günkü gazetede ‘Bir uğurlama ve bir karşılama’ başlığı altında okumuştum. Daha kendileriyle görüşmemiştim. Benimle konuşmak üzere geç vakte kadar orada beklediklerini anlayınca, akşam yemeğine gelmelerini, Millî Savunma Bakanı Kâzım Paşa vasıtasıyla kendilerine bildirdim. İsmet Paşa ile Kâzım Paşa'ya ve Fethi Bey'e de Çankaya'ya benimle birlikte gelmelerini söyledim. Çankaya'ya gittiğim zaman, orada, beni görmek üzere gelmiş bulunan Rize Milletvekili Fuat, Afyonkarahisar Milletvekili Ruşen Eşref Beylerle karşılaştım. Onları da yemeğe alıkoydum. Yemek sırasında: “Yarın Cumhuriyet ilân edeceğiz’ dedim. Orada bulunan arkadaşlar, derhal düşünceme katıldılar. İşte bu sözlerle Cumhuriyet kuruldu.

O andan itibaren Atatürk düşmanlığı da yaşama geçmeye başladı, Atatürk istismarcılığı da yaşama geçmeye başladı. O günden bu yana düşman ve istismarcılar hiç eksik olmadılar. Her şeye rağmen Cumhuriyet yaşıyor ve yaşamayada devam edecek.

Atatürk düşmanları ve Atatürk istismarcıları hariç herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlar, nice mutlu, barış dolu, bütünlük içinde 29 Ekimler.

 

KÖŞE YAZILARIMA BİRAZ ARA VERİP SOLUKLANACAĞIM

 

Bartın Halk Gazetesinde ilk köşe yazım 16 Ekim 2020 tarihinde yayınlanmış. O günden bu yana her hafta cuma günleri Meczup’ca adlı köşemde yazılarım yayınlandı. Bir yıl akıp geçti. Şimdi sizlerden biraz soluklanmak için izin istiyorum.

Kısa bir süre yazılarıma ara veriyorum. Sizlerle yine köşemde birlikte olacağız. Yeniden buluşmak üzere, saygılarımla…

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›