Cumhuriyetle yaşıt değerimiz: Bartın Gazetesi


Bu makale 2018-10-02 12:04:52 eklenmiş ve 4188 kez görüntülenmiştir.
ÇETİN ASMA

 

Yıl 1924. Bartınlı bir elin beş arkadaş, eski bir evin karanlık bir odasında, gaz lambasının altında bir fikir ortaya atarlar ve Bartın’da bir gazete çıkarmaya karar verirler. Bu kişilerin önderliğini ise İbrahim Cemal Aliş yapar.

Cumhuriyetin ilanından 14 ay sonra 6 Eylül 1924 tarihinde bizzat Cemal Aliş’in hazırladığı mizanpaj ve el yazısı ile şapoğraf baskı ile Bartın’da ilk gazete yayınlanır.

Gazeteyi başta İbrahim Cemal Aliş, Şükrü Göksu, Agah Orhon, Hüseyin Cevdet Çakıroğlu, Niyazi Yüksel ve Nuri Yüksel büyük bir şevk ve aşkla yayına hazırlarlar. Böylece Bartın’da bir ilk gerçekleşmiş olur. O tarihten bu güne kadar 95 yıl boyunca aralıksız yayınlanır.

 

 

Önceleri Bartın Gazetesi, haftada 1 gün yayınlanırken sonraları yayınlanma periyodu 10 günde bire çıkarıldı. Bartın Gazetesi halen 10 günde bir yayınlanan bir gazete olma özelliğini korumaktadır.

Bartın Gazetesi, Cumhuriyetin ilke ve inkılaplarına önem veren bir gazete olmasından ötürü Cumhuriyetçi çizgisi 95 yıldır hiç taviz vermeksizin sürdürmektedir.

Günümüzde Türkiye’de en eski yerel gazete olarak 1922 yılında yayınlanmaya başlanan Yeni Adana Gazetesi’nin ardından ikinci gazete olan Bartın Gazetesi, bu yönüyle de ilimizin gurur vesilesi değerlerinden biridir.

Aslına bakarsanız Türkiye’deki en eski yerel gazete 1918 yılında yayın hayatına başlayan Antalya Gazetesi’ydi. Ancak bu gazete kısa bir süre önce yayın hayatına son verdiği için en eski yerel gazeteler sıralamasında Bartın Gazetesi ikinciliğe yükselmiş oldu.

Günümüzde Bartın Gazetesi, kurucusu İbrahim Cemal Aliş’in 1977 yılında vefat etmesi ile birlikte oğlu iktisatçı Esen Aliş’in yönetimine geçti. Halen 1925 yılında amcası Ahmet Kemal Aliş tarafından açılan Azim Kitabevi’nde ticari faaliyetini sürdüren Esen Aliş, baba mirası olan Bartın Gazetesi’ni devraldığı günkü çizgisinde yayına hazırlamakta ve Bartınlı okurların beğenisine sunmakta.

 

 

Aslına bakarsanız Bartın Gazetesi tek başına Bartın’ın kimliği gibidir. Doğumdan, ölüme kadar Bartın’da yaşanan neredeyse her türlü sosyal ve tarihsel olay bu gazetede yapılan haberlerle Bartınlılara duyurulur.

Bartın Gazetesi, 1930’lu yıllarda birçok sondaki yılların meşhur araştırmacılarına da sayfalarını açar. Bunlar; ilk yazılarını 1930’lu yıllardan itibaren Bartın Gazetesi’nde yayınlarlar. Edebiyatçı, şair, araştırmacı, folklorcü, siyaset bilimcisi ve dil bilimci gibi pek çok değerimiz Bartın Gazetesi’nde yayınladıkları makalelerle toplumu bilgilendirmeye çalışmışlardır. Hatta, Bartın Gazetesi, Vahit Lütfi Salcı’nın “Anadolu’da Kızılbaşlık ve Kızılbaş Şairler” adlı yazı dizisinden dolayı Paris Üniversitesi’nin dikkatini çekmiş, dönemin Paris Üniversitesi rektörü, kendisine ulaşmayan sayıların acilen ulaştırılması talebinde bulunmuştur. Bunun üzerine ilgili yazı dizisinin tümü gazeteler halinde Fransa’ya gönderilmiştir.

 

Kimler geldi kimler geçti?

 

Peki, bu yazarlar arasında kimler var? Saymakla bitmez… Pertev Naili Borotav, Ahmet Baha Gökoğlu, Vahit Lütfi Salcı, Mehmet Şair Ülkütaşır, Hamamizade İhsan Bey, Fuat Edip Baksı, Sadi Yaver Ataman, Rıfat Ilgaz, Fikret Madaralı, Falih Rıfkı Atay gibi önemli kişilerin ilk yazıları bu gazetede yayınlanmıştır.

Bartın Gazetesi, bizlerin yetişmesine de katkısı olmuş önemli bir kültürel değerimizdir. Burası adeta bir okul gibidir. Gazetenin yanında Azim Kitabevi de aynı misyonu üstlenmiştir. Bilhassa kurucusu Ahmet Kemal Aliş’i Bartınlılara okumayı sevdirmesi kimse tarafından unutulamaz. Eskiler iyi bilir, birçok kişi Ahmet Kemal Aliş sayesinde okuma alışkanlığı kazanmıştır.

Bu vesile ile Bartın Gazetesi’ne nice yayın yılları diler, gazetenin yayınlanmasını tüm zorluklara rağmen özveri ile çıkarmayı sürdüren Esen Aliş’e de tüm Bartınlılar adına teşekkürü bir borç bilirim.

 

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›