Giderek daha da fakirleşiyoruz


Bu makale 2018-10-02 11:45:01 eklenmiş ve 3507 kez görüntülenmiştir.
TOLGA AKINER

 

Bir Kurban Bayramı’nı daha iyisiyle kötüsüyle, acısıyla tatlısıyla geride bıraktık. Bu vesile ile öncelikle herkesin geçmiş Kurban Bayramı’nı kutlar, Allah’ın daha nicelerine erişmeyi nasip etmesini dilerim.

Gelelim yazımızın konusuna.

Başlıktan da anlayacağınız üzere cebimizdeki yangın.

Döviz fiyatlarındaki yükseliş ve bunun iğneden ipliğe her kaleme zam olarak yansıdığı hepimizin malumu. İş böyle olunca gelirimizin alım gücü de giderek azalıyor.

İşte bu noktada Türk-İş’in açıkladığı rakamlar durumun vahametini tam olarak ortaya koyan cinsten.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) raporuna göre; ülkemizde yoksulluk sınırı Ağustos ayında 5 bin 900 lira olarak ölçüldü. Aynı rakam geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 4 bin 900 lira olarak tespit edilmişti. Yoksulluk sınırı bir önceki aya göre ise tam 241 lira artış gösterdi.

Türk-İş’in “Açlık ve Yoksulluk Sınırı” araştırmasının Ağustos ayı sonuçlarında, “Döviz, elektrik, doğalgaz, benzin fiyatlarındaki artış derken temel gıda madde etiketleri de değişti ve geçim şartları daha da ağırlaştı” deniliyor. Araştırmada; 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 812 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5 bin 903 TL lira olarak belirlendi.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında “açlık sınırı” bin 504, “yoksulluk sınırı” ise 4 bin 901 idi. 2018 Ağustos’u ile karşılaştırıldığında “açlık sınırı”nda 304, “yoksulluk sınırı”nda tam bin liralık bir artış sözkonusu.

Ayrıca Türk-İş hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı geçtiğimiz aya göre 74 TL, yoksulluk sınırı tutarı ise 241 TL arttı. Yılbaşına göre ise açlık sınırında artış artış tutarı 204, yoksulluk sınırında ise 666 TL.

Araştırmaya göre çalışan bir kişinin tek başına yapması gereken yaşama maliyetinin ise aylık 2 bin 225 TL olduğunu ortaya koyuyor.

Gıda enflasyonunda son 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 20,45 oldu.

Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 12,05.

Tabi bu durum en çok alt gelir gurubundaki vatandaşlarımızı yani ülke nüfusunun neredeyse yüzde 70’ini olumsuz etkiliyor.

Asgari ücretin halen bin 604 lira olduğunu göz önüne aldığımızda evini bu rakam ile geçindirmeye çalışan çoğunluğun nasıl zor bir yaşam mücadelesi içinde olduğunu görmek mümkün.

Ekonomi hepimizin malumu… Piyasalar bir çırpıda düzelecek, herkesin geliri bir anda artacak değil. Bu durumda tek çare “Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun” demek olsa gerek.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›