60’lı yılların Bartın öğretmenleri…


Bu makale 2020-02-24 10:16:26 eklenmiş ve 1983 kez görüntülenmiştir.
ÇETİN ASMA

 

Günümüzden yaklaşık 60 yıl öncesinden iki fotoğraf karesi ile sizlere Bartın’da bir dönem görev yapan öğretmenlerimizi hatırlatmak istedim.

Fotoğrafların çekildiği yer ise Kırtepe Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet İlk Okulu’nun önündeki merdivenler. Bartın, Ulus, Amasra ve Kurucaşile’nin yanı sıra köylerdeki öğretmenler ve eğitmenlerin yer aldığı fotoğraflar gerçekten de tarihsel bir öneme sahip. Çünkü bu fotoğraflarda gördüğünüz şahsiyetlerin pek çoğu günümüzde yaşamıyor.

Fotoğraflardan biri 1960, diğeri ise 1963 yıllarına ait. O yıllarda Bartın ilçeydi ve İlçe Eğitim Müdürlüğü, Cumhuriyet İlk Okulu’nun içinde yer alıyordu. Okulu 7-8 basamak ile çıkılır, içeriye girer girmez soldaki ilk oda dönemin İlçe Eğitim Müdürü Mehmet Yurtcan’a ait idi. Onun hemen yanındaki odada ise Yurtcan’ın katibi Müşerref Hanım bulunuyordu. Bu odaların karşısında sağda da Öğretmenler Odası vardı. Ortadaki kapıdan çıktıktan sonra sınıflar başlardı.

Bu okulun temelleri 1947 yılında atılıp, 1948 yılında inşaatı tamamlanmıştı. Cumhuriyet İlkokulu olarak eğitim hayatına başlayan okul, 2008 yılında artık günün ihtiyaçlarına yanıt veremediği ve yıprandığı için yıktırılarak yerine günümüzdeki Cumhuriyet Ortaokulu binası yaptırıldı. Bu okul halen aynı isimle eğitim-öğretim faaliyetine devam etmektedir.

Bilebildiğim kadarıyla bu okulda o dönem öğretmenlik yapanlardan halen 4’ü sağ. Bu öğretmenler ilki şimdilerde Amasra’da ikamet eden ve 96 yaşında olan Recep Gökçe. Bir diğeri ise halen İstanbul’da yaşayan Halil Yıldırım… Diğer iki öğretmenimiz ise 90 yaşının üzerinde olan Meliha Lülleci ve Lütfü Yelkenci.

 

 

Peki, fotoğraflarda kimler var? İlk fotoğrafımız 1960 yılında çekilmiş. Cumhuriyet İlkokulu’nun merdivenlerinde Bartın’ın neredeyse bütün öğretmenleri birarada görülüyor. Başta İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yurtcan, Salih Demirci, Recep Ayhan, İbrahim Balçık, Niyazi Kavukoğlu, Meliha Lülleci, Vehbi Tümer, Hıfzı Tümer, Remzi Ünal, Halim Yanlıözenci, Nihat Alpan, Halil Yıldırım, Nazım Dere, Setter Başoğlu, Zekeriya Aksu, Nuri Karakaş, Ziynettin Kantarcıoğlu, Şaban Dalay, Azer Şipal, Şükrü Acar, Recep Gökçe ve isimlerini tespit edemediğimiz pek çok değerli öğretmen fotoğraf karesinde yer alıyor.

 

 

Diğer fotoğrafımızın arkasında ise 11 Eylül 1963 tarihi yer alıyor. Muhtemelen yeni eğitim öğretim yılının açılışı dolaylısıyla biraraya gelmiş Bartın ve ilçelere bağlı köylerde öğretmenlik yapan ancak şimdilerde pek çoğu ebediyete intikal etmiş kişilerden oluşuyor.

Bugün sizlere tanıtmaya çalıştığım her iki fotoğrafta görünen öğretmenlerimizin çoğunluğu ya Kastamonu Gölköy Köy Enstitüsü’nde eğitim almış ya da Bolu Öğretmen Okulu mezunlarıydı.

Bu vesile ile bizleri yetiştiren geçmişten günümüze tüm öğretmenlerimizi saygı ve şükranla anıyoruz.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›