İki fotoğraf karesi ile 60’lara yolculuk


Bu makale 2019-12-09 09:25:55 eklenmiş ve 4558 kez görüntülenmiştir.
ÇETİN ASMA

 

Bartın’ı seyretmek için yüksek tepelere çıkıp temaşa edebiliriz. Buralar adeta seyir terası gibidir. Orduyeri tepesi, Ömer Tepesi, Kuleyanı ve Bartın’ı en güzel şekilde seyredilecek yerlerden biri olan Aladağ Tepesi... Buradan havanın açık olduğu zamanlarda Bartın Irmağı ile denizin buluştuğu boğaz mevkiini net bir şekilde görebilmek mümkün. Yine buradan bakıldığında Bartın’ın şehir merkezi Gölbucağı ve Bartın Irmağı, Durnuk tepeleri, çimento fabrikasını ve daha nice güzelliği sanki uçaktan bakıyormuş gibi görebilmek mümkün.

 

 

Aladağ tepesinden Bartın

 

Bugün sizlerle paylaştığım bir fotoğraf karesi, ki muhtemelen 1960’lı yıllarda Aladağ tepesinden çekilmiş, bütün ihtişamı ile bizleri eski sade Bartın’a götürüyor. Fotoğrafta L şeklinde duvarı görünen yer eskinin meşhur Top Tarlası. Şimdiki ismi ile Atatürk Stadyumu... Arkasında Gölbucağı Mahallesi, sağ tarafta Kırtepe Mahallesi görülmekte. Henüz sanayi çarşısı yapılmamış. Ve her taraf yemyeşil tarla. Orta kısımda Bartın Irmağı bütün güzelliği ile bizleri selamlıyor adeta. Geri planda ise Durnuk tepeleri... Belkide bugünkü TOKİ binalarının olduğu mevkii.

Fotoğraf Aladağ tepesinden çekilse de Bartın’ın bir bölümünün eski yıllarda nasıl güzelliklerle olduğunu bizlere göstermesi açısından oldukça önemli kanımca.

 

 

Anılarda kalan Belediye Sineması

 

Diğer fotoğraf, bugün yerinde yeller esen hiçbir izi kalmayan, çok nadir fotoğraflarda ve anılarımızda kalan Belediye Sineması. Fotoğraf 1965 yılında çekilmiş olabilir. Çünkü 3 Eylül 1968 Bartın depreminde hiç hasar görmemesine rağmen 1969 yılında yıktırılan belediye sineması.

Belediye Sineması 1929 yılında Belediye Başkanı seçilen Kemal Samancıoğlu tarafından, 1929 yılında betonarme ve tuğladan inşaa edilmiştir. Bu binanın yanında aşağıya doğru inen Hükümet Konağının arkasına devam eden taş merdivenler vardı. Burada 1969 yılında yıktırılan Hükümet Konağı vardı. Bu belediye sinemasının bitişiği ise eski türk ocağı binası olup 1926’da belediye tarafından satın alınarak, belediye hizmet binası olarak 1953 yılına kadar kullanılan sonra şehir kulübu olarak 1969 yılına kadar kullanılan tarihi bir bina vardı. 1969 yılında buralar ve çevresi istimlak edilerek Hükümet Konağı da dahil olmak üzere yıktırılarak bu alana Adliye ve Kamakamlık binası inşa edilmiştir.

Bartın’da ilk sinema binası buydu. 1929 yılının şartları dahilinde yaptırılmış ve 1969 yılında yıktırılmıştı. Burayı hatırlayanlar da her geçen gün azalmakta, artık sadece anılarda ve eski fotoğraflarda yer almaktadır.

Ne top tarlası adı kaldı, ne eski Belediye Sineması... Zaman sadece insanoğluna değil kentlere de acımasız davranıyor. Kentimiz gelişiyor ve büyüyor ama bunu yaparken değerlerimiz de bir bir yok oluyor. Bizlere kalan isi sadece bunlar gibi eksi yıpranmış fotoğraf kareleri oluyor. 

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›