ŞEHİR İKLİMİNDEN ŞİİR İKLİMİNE


Bu makale 2019-12-07 11:23:08 eklenmiş ve 8178 kez görüntülenmiştir.
Keramettin Çetin

 

“Önce, ozanlar ölsün / Sonra, hiç kimse / Varsın ozansız kalsın dünya / Barışı / İnsanlığı / Sevgiyi / Yarattılar ya!” diyor YETMEZ Mİ başlıklı şiirinde Orhon Murat ARIBURNU.

Sekiz yıl önce başladık Bartın Ulusal Şiir Günleri’ni düzenlemeye. Her şeyin paraya, tüketime ve ticari ilişkilere endeksli olduğu bir sistem ve yaşamda iyiden, güzelden, insandan yana olan bireyler olarak tüketim ilişkileri değil, üretim ilişkileri ön planda tutmalıyız. Yukarıdaki şiirde dile getirildiği gibi barışı, insanlığı, sevgiyi savunmalıyız. Savunmalıyız ki insan daha insan, yaşam daha yaşanılası olsun.

 

 

Bartın Güzel Sanatlar ve Turizm Derneği olarak, 2012 yılında, “Kendimizi ve Kentimizi Çoğaltmak” şiarı ve “Şehir İkliminden Şiir İklimine” sloganıyla yola çıktık. Bartın Ulusal Şiir Günleri’ni düzenlemeye başladık. İstedik ki duygular, ruhlar körleşmesin; iyilikler, incelikler artsın. Şiirle, sanatla, edebiyatla varsıllaşalım, çoğalalım. Birkaç günlüğüne de olsa şehir iklimi değişsin, şiir iklimi olsun. Ne mutlu bize ki Şiir Günleri’miz Bartın halkının ve şiir severlerin ilgi ve desteğiyle 8. yıla geldi. Bunun onurunu ve kıvancını yaşıyoruz. Bartın Ulusal Şiir Günleri’ne maddi ve manevi destek veren, etkinliğimize katkı ve katılım sunan kişi ve kuruluşlara, sponsorlarımıza Derneğimiz adına çok teşekkür ediyorum.

7 Aralık 2019 Cumartesi günü, Bartın Kültür Merkezi’nde, saat 19.00’da başlayacak Bartın 8. Ulusal Şiir Günleri’nde Bartınlı şiirseverleri aramızda görmekten mutluluk ve onur duyarız.

Programın ilk bölümünde beş şairin yer aldığı ve kendilerine ait iki şiiri seslendirdikleri şiir dinletisi ve devamında Şair Sezai Sarıoğlu’nun katıldığı “Her şeye rağmen… ŞİİR” konulu söyleşi bölümü olacak.

Etkinliğimizin amacını ve ruhunu, Ulusal Şiir Günleri’mizin davetiyesinde de yer alan, şu dizelerle anlatmaya çalıştım:

“Su çiçekleri susuz kalmasın

Diyedir bütün çabamız

İçinden nehir geçen kentimizi

İçinden şiir geçen kente dönüştürmektir düşümüz.”

Ulusal Şiir Günlerimize bu yıl Ankara, İstanbul, Sinop’tan şairlerimiz katılacak. Bartın’ı temsilen de ben yer alacağım. Katılımcı şairlerimizi birkaç dizesi ya da kısa şiirleriyle tanıtmak istiyorum: 

Sezai SARIOĞLU: “Evde şarkı bittiğinde annem komşuya şarkı almaya gönderirdi /  Evde komşu bittiğinde annem şarkılara komşu almaya gönderirdi”.

Hayati BAKİ: “bu bulutu boyayalım: uyku olsun, / ev olsun öteki bulut, sıcacık yumuşak: / uyusun kuştüyü minderlerde, tırmalasın / ellerini. Bu da kedi olsun. Adı / bulut olsun: karabulut, yağsın bahçemize”.

Nalan ÇELİK: “sonbahar filan / içini gözleyen nehir korkar mı renklerden / yosun tutmuş çınar ağaçları ördeklere neler söyletir / bartın baklavasını öğrenmiş özlem / şiirlere inadı mı anlatır / elimde çakmak / boğazımda kat kat düğüm / çınar yaprakları / susturulmuş ah’larını toplayıp gidiyorum / bartın ‘kemer köprüsü’ bir kavuşma / bin ayrılık / sol gözüm ağrıyor”.

Keramettin ÇETİN: “Kalemini baston yapmış bir deli gördüm dün şehirde / Kat kat giyinmişti kitaplarını / Peşindeydi bütün çocuklar / Ellerinde kurşun askerler…”

Mustafa Ergin KILIÇ: “şiir bağla misinanın ucuna / gömleğinle sar kırık dut dalını / anladım buzlu camı eritmekmiş sevda”

İlyas TUNÇ: “şiir imgelem ülkem! / kuyulara saldığım kova / sarı safralardan sana sığındım…”

İnsan ve yaşam olduğu sürece şiir de var olacak. Bartın Güzel Sanatlar ve Turizm Derneği olarak şiir ve sanat yolculuğumuz bundan sonraki yıllarda da devam edecek...                               

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›