Bartın’da Başkanlık değişimi


Bu makale 2019-10-21 10:46:10 eklenmiş ve 4674 kez görüntülenmiştir.
ÇETİN ASMA

 

Yıl 1973... Yerel seçimler yapılmış, Bartın’da bir dönem kapanırken yeni bir dönem başlamıştır.

1973 yılında Bartın’da ve Türkiye’de Mahalli İdareler seçimleri yapıldı. O yıla kadar 1929-1973 yılları arasıdan dönem dönem Belediye Başkanlığı yapan Kemal Samancıoğlu’nun yeniden aday olmamış ve Davut Fırıncıoğlu, Bartın Belediye Başkanı olarak seçilmiştir.

Burada yayınladığımız kare de 12 Aralık 1973’e ait bir fotoğraftır. Belediye Başkanlığı devir teslim töreni yapılmış yeni seçilen Belediye Başkanı Davut Fırıncıoğlu, Kemal Samancıoğlu’ndan görevi devralmıştır. Yeni seçilen Belediye Başkanı ile Belediye Meclis Üyeleri, Hükümet Caddesi’nden Yukarıçarşıya çıkarak Atatürk Heykeli’nin önünde yapılan törenden sonra bir araya gelerek günün anısına bu fotoğrafı çektirmişlerdir.

Bartın’da, 1876’dan 1973’e kadar en uzun süre görev yapan Belediye Başkanı Kemal Samancıoğlu olmuştur. Dile kolay 24 yıl... 1942 yılında yayınladığı “İktisat ve Ticaret Bakımından Bartın” ile 1954 yılında yayınlanan “Bartın Belediyesi ve Tarihçesi” isimli iki eser sahibi olan Kemal Samancıoğlu, Bartın’da güzel çalışmalara imza atmıştır. Samancıoğlu’nun kaleme almış olduğu bu kaynak kiteliğindeki eserleri günümüzde de araştırmacıların faydalandığı birer hazine niteliğindedir.

Samancıoğlu, hatıralarını kaleme almamıştır. Ama eğer onları da satırlara aktarabilseydi eminiz ki o da hem kent hem de idareciler için en değerli kaynaklar olurdu.

Samancıoğlu, 1897-1985 yılları arasında yaşamıştır.

Gelelim fotoğrafımıza...

 

Yeni seçilen Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri tören için Atatürk Heykeli’nin önündeler...

Fotoğraftakiler: Soldan 1: Yusuf Varnalı (Bakkaliye ve Tüccar-vefat), 2: Talat Gizli (Gizliler Ticaret’in sahibi), 3: Taşçı Ahmet Usta (misafir-vefat), 4: Faruk Somaklı (yağ fabrikası sahibi-tüccar-vefat), 5: Rufi Yılmaz (iş adamı-sağ), 6: Cemal Çağlayan (Öğretmen ve eski belediye başkanı-vefat), 7: Burhan Durmaz (misafir-vefat), 8: Nihat Şivet (Ece Kırtasiye sahibi-vefat), 9: Nurettin Bayrak (iş adamı-vefat), 10: Hasan Bayrı (Tuhafiyeci ve Şair-vefat), 11: Davut Fırıncıoğlu (dönemin yeni Seçilen Belediye Başkanı- vefat), 12: Kemal Camcı (Tüccar ve Bartınspor Antrenörü-sağ), 13: Ünsal Mutlu (Manifaturacı-vefat), 14: Kemal Samancıoğlu (Ziraatçi-Halkevi Başkanı- Belediye Başkanı-Banka Müdürü-vefat), 15: Rıfat Toscuoğlu (CHP İlçe Başkanı ve tüccar- vefat), 16: Sabri Babaloğlu (işadamı-tüccar-vefat), 17: Ömer Kelepir (manifaturacı-vefat), İrfan Akçay (oto yedek parçacısı-vefat), 18: Ertan Ün (TTK emeklisi-sağ), 19: Süreyya Karakaş (Tüccart-sağ)

Bu fotoğraf karesinde yer alan isimlerden 15’i vefat etmiş olup bugün bıraktıkları anı ve eserlerle hatırlanmaktadır. Ruhları şad olsun.... Baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş...

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›