50 yıl öncesinden iki kare ile Kırtepe


Bu makale 2019-10-07 09:15:37 eklenmiş ve 2090 kez görüntülenmiştir.
ÇETİN ASMA

 

Bugün sizlere 1969 ve 1970’li yılların Kırtepe Mahallesi’nin görüntülendiği iki kareyi sizlerin beğenisine sunmak ve bugün varolmayan değerlerimizden bahsetmek istiyorum.

İlk fotoğrafımız Kırtepe Mahallesi’nde bulunan ve 1948 yılında inşaa edilmiş olan Cumhuriyet Orta Okulu’na ait. Bu okul, 1924 yılında Hükümet Caddesi üzerinde bulunan bugün Kent Müzesi olarak hizmet veren eski Belediye Binası’nda eğitime başlıyor. Aslında bu bina 1885 yılında İbtida-i ve Rüştiye Mektebi olarak yapılmış, 1921-1923 yılları arasında İdadi (lise) olarak da hizmet vermiştir. Yalnız bu okulda İlköğretimin 1, 2 ve 3. sınıfları yoktu. 4. ve 5. sınıflara eğitim ve öğretim verilmekteydi.

 

 

Kırtepe Mahallesi’nde 1937 yılında şimdiki Cumhuriyet Ortaokulu’nun yerinde bulunan 11 ev çıkan bir yangın sonucunda kül oldu. Bartın tarihine de bu olay meşhur kırtepe Yangını olarak geçti. Yangının ardından boş arsaya Cumhuriyet İlkokulu binası yapıldı. 1948 yılında da açılışı yapılarak eğitime başlanıyor ve bu okulda öğrencilerimiz halen eğitim öğretim hayatlarına devam etmektedir.

Fotoğrafta görünen okul binası 2000’li yıllarda yıktırılarak yerine şimdiki Cumhuriyet Ortaokulu binası yaptırılmıştır.

Fotoğraf 1969 yılında çekilmiş olup bu okuldan maalesef günümüze hiç bir iz kalmamıştır. Fotoğrafın ön kısmında görünen üstü verenda tarzı kapatılmış olan çeşmelerdi. Ancak bu çeşmeler de bu yılki yaz tatilinde yıktırıldı. Fotoğrafın sağ üst kısmında okul binasının çatısının arkasından görünen tarihi Çömeler Konağı da bakımsızlığı ve çevrede yaşayanların can güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz yıl yıkılmıştı.

 

 

Hükümet Konağı inşaatından bir kare

 

İkinci fotoğrafımız ise 1970 yılına ait. Arap Camii’nin arkasında Belediye Bahçesi ve Kırtepe Mahallesi’nin bir kısmının görünümü. Fotoğrafın sağ ön kısmında net bir şekilde görünen tabelada şu yazıları okumaktayız:

“T.C. Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri 5. Bölge Müdürlüğü

Bartın Hükümet Konağı inşaatı

Kontrol Amiri: Yapı İşleri 5. Bölge Müdürlüğü

Kontrol Şefi: Cevat İşözen

Müteahhit: Naci Kurt

Şantiye Şefi: Şenol Gümüşyazıcı”

Bundan da anlaşılıyor ki, 3 Eylül 1968 Salı günü meydana gelen Bartın depreminde hafif hasar gören Hükümet Konağı’nın yıkılıp yerine yeni bir bina yapılmaktaydı. Bu bina şimdilerde Defterdarlık olan binadır.

İşte 50 yıl önceki Belediye Parkı ve günümüzde olmayan Kaymakcızadeler evi ve onun yukarısına doğru sayısız ahşap Bartın evi.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›