KÜRESEL ISINMAYI DURDURMAK ELİMİZDE!


Bu makale 2019-07-10 11:02:03 eklenmiş ve 2529 kez görüntülenmiştir.
TOLGA AKINER

 

Evet, bence de oldukça iddialı bir başlık oldu. Ama bunu ben söylemiyorum. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü tarafından yürütülen bir çalışmanın başındaki isim olan ekosistem ekolojisi konusunda uzmanlaşmış İngiliz bilim adamı Thomas Crowther söylüyor. Aslında küresel ısınmanın etkilerini fazlasıyla yaşamaya başladığımız bu dönemde tam da duymak istediğimiz şey bu basit yöntem olsa gerek.

Peki, bunun gerçekten de mümkün olduğunu bilseniz acaba siz de yapılması gerekenlere destek verir miydiniz? Eminim ki bu soruya geleceğini yani çocukları düşünen herkes “Tabi” yanıtını veriyordur.

Crowther’a göre; bir trilyondan fazla ağaç dikmek küresel ısınma ile mücadele etmenin en etkili ve en masrafsız yolu olabilir. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli'nin raporu için hazırlanan bir çalışmaya göre bir trilyon ve üstü sayıda ağaç dikilirse gelecek birkaç on yıl içerisinde 830 milyar tonluk karbondioksit bu ağaçlar tarafından emilebilir. Bu miktar insanoğlunun sadece son 25 yılda atmosfere salınmasına neden olduğu karbondioksiti ifade ediyor.

İklim krizini etkilerini yavaşlatmak ve durdurmak için son yıllarda bilim insanları farklı öneri ve planlar sunuyor ve İsviçreli bilim insanları da ABD genişliğindeki bir alana dikilecek ağaçların en etkili çözümü üretebileceğini savunuyor.

Bunun için yaklaşık olarak 80 bin uydu fotoğrafını inceleyen uzmanlar, 9 milyon kilometrekareye denk gelen bu alanın dünyada var olduğunu belirtirken, şehirlerin, kasabaların ve yolların düzenini bozmadan bunun yapılabileceği öne sürüyorlar.

Ayrıca ağaçlar en fazla karbondioksiti gençken emdiği için en ciddi fayda oranının hızla elde edileceği vurgularken, bu durumun tropik ormanlarda aşırı miktarda emilmiş olan karbondioksit oranını da hafifleteceği görüşünü dile getiriyorlar.

Üstelik uzmanlar, ağaç dikme çözümünün şimdiye kadar geliştirilen çözümler arasında en etkili ve en masrafsız çözüm önerisi olduğu konusunda da hem fikirler. Ağaçların dikilmesi için toprakları en fazla müsait alana sahip altı ülke ise Rusya, ABD, Kanada, Avustralya, Brezilya ve Çin olarak sıralanıyor. Ama elbette ki sadece bu ülkeler ağaç diksin anlamına gelmiyor.

Örneğin ülkemizde olduğu gibi termik ya da nükleer santraller yapmak için, taş ocakları açmak için, turistik tesisler yapmak ya da konut yapmak için ağaç kesmemek, mümkün olan tüm boş arazilere ağaçlar dikerek küresel ısınmanın etkilerinin azaltılması yönünde tüm dünya genelinde topyekün sürdürülmesi gereken çabaya destek vermek gerekiyor.

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmanın başındaki isim Thomas Crowther, geçtiğimiz günlerde bir ajansa verdiği demeçte; araştırma öncesinde daha etkili çözümler olduğunu gördüklerini söyledi.

Crowther bunlardan en etkilisinin et tüketimini sonlandırıp insanoğlunun vejetaryen diyete geçmesi olduğunu fark etmiş ancak bir trilyon ağaç dikilmesi buna gerek bırakmayabilir çünkü emilecek olan karbondioksit oranı yeteri kadar büyük. Yine de bu kadar ağacın dikilebilmesi, çoğu hayvancılık için kullanılan tarımsal arazilerin de ağaçlandırılması ile mümkün. Ancak Crowther’a göre, ortaya atılan çözümlerin hiç biri emisyon salınımı sınırlandırılmadıkça ve kademeli olarak azaltmadıkça işe yarar veya sürdürülebilir bir etki yaratmayacak gibi görünüyor. Crowther, “Zaten tüm dünyanın da hep beraber ağaç dikme yarışına girmesini beklemek de gerçekçi değil. Biz 1 trilyon ağaç olarak hesapladık ama geçen zaman ile bu sayı 1,5 trilyona çıkabilir” derken, bugün dünyada 3 trilyon civarında ağacın bulunduğunu da sözlerine ekliyor.

Bu mümkün mü, olur mu olmaz mı bilinmez ama her birey en azından kendi çevresindeki boş arazilere fırsat buldukça ağaç dikse hiç de fena olmaz. Her Türk vatandaşı için, yılda üç ağaç dikilse bugünkü nüfus baz alındığında yılda 240 milyon ağaç eder. Bu 10 yılda nüfus sabit kalsa bile 2 milyar 400 bin ağaç eder, ki bu sadece Türkiye için... ki buna devlet eliyle toprakla buluşturulan ağaç fidanları dahil değil. Bazı kaynaklara göre Türkiye’de halen 9 milyar civarında ağaç bulunuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son 10 yılda ektiği ağaç sayısı ise 3 milyarın üzerinde. Ne demişler “Damlaya damlaya göl olur.”

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›