Eğitim Sen soruyor: “Eğitim mi ballı kaymak gezi mi?”

Bartın Eğitim Sen Yürütme Kurulu adına yapılan açıklamada, Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kendi sitesinde “Erasmus+ Programı Okul Eğitimi, Personel Ve Öğrenci Hareketliliği” başlığıyla duyurduğu çalışmanın içeriği belli oldukça kafa karışıklığına yol açtığı savunulurken, “Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü yurtdışına gidecek proje katılımcılarını nasıl seçiyor? Eğitim mi ballı kaymak gezi mi?” diye soruldu.
Bu haber 2022-05-24 09:34:13 eklenmiş ve 1054 kez görüntülenmiştir.

 

Bartın Eğitim Sen Yürütme Kurulu, yazılı bir açıklama ile Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sorular yöneltti. Erasmus+ Programı’nın AB'nin eğitim, gençlik ve spor alanlarındaki hibe programı olduğunun anımsatıldığı açıklamada; yurt dışında eğitim, öğretim, staj, profesyonel gelişim, yaygın öğrenme temelli gençlik aktiviteleri ile kurumlar arasındaki işbirliklerinin desteklendiği vurgulandı. Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de “2021-2027Erasmus+Programı 2021-1-TR01-KA121-SCH-0000 8260 numaralı Okul Eğitimi Akreditasyonu” adıyla bu programa başvuruda bulunduğunun belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

“Bu programın Proje Birim Sorumlusu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsa Kıral,  Erasmus + Koordinatörleri ve İngilizce Öğretmenleri Meral Gündüz Dursun ve Esra Haymana olarak belirlendi. Ancak bu noktadan sonra işin bir eğitim programı olmaktan çıkıp ‘ballı kaymak bir geziye’  dönüştüğü söylenmeye başlanmıştır.

İlk olarak Nisan sonunda İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Oğuzhan Acar, İl Özel İdaresi Mustafa Aydede Anaokulu Müdürü Selen Altan ve Erasmus+ Koordinatörü ve İngilizce Öğretmeni Meral Gündüz Dursun Avusturya'nın Viyana şehrine hazırlık ziyareti adı altında gezi düzenlemiştir.

Ardından 20 Mayıs 2022 tarihinde 34 öğretmen ve 10 öğrenciden oluşan başka bir grup bu ballı gezinin ikinci kafilesi olmuştur. Elbette Erasmus + okul eğitimi akreditasyonu kapsamında yapılacak olan bu hareketliliğe katılacak okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler olacaktır.

 

Eğitim Bir Sen kayırıldı iddiası

 

Ancak bu kafilenin içinde neden binlerce öğrenci ve öğretmen arasından Eğitim Bir Sen’in başkanı vardır. Milli Eğitim Müdürü’nün çocuğu bulunmaktadır. Bu kafiledeki müdür ve öğretmenlerin büyük bölümünün Eğitimciler Birliği Sendikasından (Eğitim Bir Sen) oluştuğu iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur?

Geziye katılanların içinde hangi sendikalılardan öğretmenler ve idareciler vardır? Öğretmenler ve öğrenciler hangi kriterlere göre seçilmişlerdir? Binlerce öğretmen içinden neden Eğitim Bir Sen Bartın Şube Başkanı ve yöneticileri seçilmiştir?

 

Suç duyurusu talebi dile getirildi

 

Adam kayırma ve usulsüzlük görünümü veren bu gezinin kamu vicdanında aklanması için ilgili kurumların aciliyetle konuyu ele almasını, gerekli araştırmayı yapmasını ve suç durumunda sorumlularla ilgili gerekli süreci işletmesini istiyoruz.”(Haber Merkezi)

ETİKETLER : Bartın Eğitim Sen Oğuzhan Acar Erasmus+Programı
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›