Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 175 yaşında!

Bartın Tapu Müdür Vekili Günay Acar, 175. kuruluş yıldönümünü kutladıkları Genel Müdürlüğün, bugün itibariyle teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak yeni sistem ve projeler sayesinde vatandaşlara çok daha hızlı, kaliteli ve güvenli hizmet sunmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
Bu haber 2022-05-24 09:24:33 eklenmiş ve 625 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kuruluşunun 175. Yılı, yurt genelinde olduğu gibi Bartın’da da törenle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Bartın Tapu ve Kadastro Müdürlüğü personelleri katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Bartın Tapu Müdür Vekili Günay Acar yaptı.

 

 

Genel Müdürlüğü’nün kuruluşunun üzerinden 2 asra yakın bir süre geçtiğine dikkat çeken Acar, “mülkiyetin teminatı” olarak nitelendirdiği Genel Müdürlüğün, 23 Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü 973 Tapu Müdürlüğü ve 81 Kadastro Müdürlüğü ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde hizmet verdiğini anımsattı. Acar, 15 milyon civarında işlem hacmiyle 25-30 milyon kişinin doğrudan ya da dolaylı olarak işlem yaptığı Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinin ‘devletin vatandaşa bakan yüzü’ olarak 175. kuruluş yıl dönümünü kutlayan köklü bir kurum olduğunun altını çizdi. Acar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“En kaliteli hizmeti sunmaya devam ediyoruz”

 

“Taşınmazlara ilişkin mülkiyet bilgilerine devlet güvencesi altında muhafaza etme, güncelleme, taşınmazlara yönelik politikalar belirleme ve yönetme konularında lider kurum olma vizyonuna tam 175 yıldır siz vatandaşlarımıza en kaliteli hizmeti sunmaya devam ediyoruz. Bilgi teknolojilerini en iyi kullanan kurum ödülüne sahip Genel Müdürlüğümüz web tapu, tapu takas, e-haciz, parsel sorgulama, e-randevu, Türkiye tapu, 3 boyutlu kadastro, yetki alanı dışında tapu işleri projelerle vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet sunmak için alt yapısını geliştirmeye devam etmektedir.

 

 

Geçen yıl 24.3 milyar TL harç geliri aktarıldı

 

İlham veren kamu yönetimi projeleri ile web tapu sistemi projesine laik görülen Genel Müdürlüğümüz teknolojik gelişmelerden en önlerde yer alan devlet kurumlarından biridir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olarak tüm imkânlarımızla hem çalışanlarımızın isteklerini hem de vatandaşlarımızın işlemlerini en kısa sürede tamamlamaları için yoğun çaba harcamaktayız. Bu yoğunluğun yansıması olarak saniyede ortalamam bir işlem gerçekleştiriyoruz. Bu işlemler neticesinde Türkiye’de 2021 yılında yapılan işlemleri ile devletimizi 24 milyar 319 milyon lira harç geliri aktarılmıştır.

 

Önemli projeler hayata geçirildi

 

2021 yılında fedakarca çalışan arkadaşlarımız sayesinde ise önemli projeler hayata geçti. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak; tapu başvuru sorgulama ile tapu müdürlüğüne gitmeden yapılan başvurulara bağlı işleminizin aşamalarının durumunu internet üzerinden görülebilmekte. Güvenilir hesap, alım satım işlemlerinde Takas Bank ile diğer bankalar aracılığı ile para transferi güvenli bir şekilde yapılabilmekte. Sanal müze, kültür hazinelerimiz bir tık ötede. Yüzlerce yıllık arşivimiz oluşturduğumuz sanal müzede halkımız ile paylaşılmakta. 3-B şehir modelleri, 3-B kadastro altlıklarının oluşturulması projesi ile vatandaşlarımız gayrimenkul alım satım süreçlerine gayrimenkulün alan büyüklüğü, oda sayısı gibi yapı ve bağımsız bölümlere web ve mobil uygulama üzerinden ulaşabilmekte.

 

Hizmetin ortak noktası Türkiye Tapu

 

Değer Bilgi Bankası ve Toplu Değerleme Sistemi sayesinde uluslararası standartlara ve bilimsel normlara uygun bir şekilde taşınmazların toplu değerleme yöntemi ile belirlenerek çeşitli ölçeklerde değer haritaları üretilip güncelliğinin korunması sağlanacaktır. Hizmetin ortak noktası Türkiye Tapu, mekana ve kişiye bağlı kalmadan personelimizin bilgisinden etkin biçimde faydalanarak minimum zamanda maksimum verimlilik ile işleminizi gerçekleştirebilmektedir. Tek sistem, tek koordinat... Tüm Türkiye’de tek koordinat sistemine geçmekteyiz.

 

Kalite Belgeli kurum

 

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü kalite yönetim sistemi ile TSO 9001, 2015 Kalite Belgesi alarak kamu kurumları içerisinde tüm birimleri ile kalite yönetim sistemine geçen ilk yaygın kamu kurumu olma unvanına eriştik. TUSAGA ve KORS, aktif projeleri ile harita ve kadastro çalışmalarında coğrafi konum bilgileri hassas ve güvenilir biçimde Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti genelinde 24 saat gerçek zamanda coğrafi konumu, 3-4 santim duyarlılığını belirleyen sistem kurulmuştur. Toplamda 158 adet istasyon ile 10 bin ’in üzerinde kamu ve özel sistem kullanıcısına hizmet verilmektedir. Kurumumuz bünyesinde son teknolojiyle donatılış dijital hava kamerası olan 2 adet uçağımız ile fotogrametrik haritalar üretilmektedir. Ayrıca orta foto haritaları coğrafi bilgi sistemleri, kentsel dönüşüm, aktif yönetimi, kendi sistemleri gibi mühendislik için önemli bir altlık oluşturmaktadır.

 

Yeni sistem ve projelerle daha hızlı ve güvenli hizmet

 

Harita Bilgi Banka Sistemi sayesinde meta verileri ilgili kurumlarca internet üzerinden erişim sağlanarak mükerrer harita üretiminin önüne geçilmektedir. YERBİS Projesi ile kurumumuz arşivinde bulunan tarihi değere sahip olan belgelerin mikrofilm ve dijital kopyaları alınarak asırlardır yaşatılması amaçlanmaktadır. Belgelerin asılları yerine dijital kopyaları üzerinden çalışmak mümkün hale gelmiş, yıpranmaların önüne geçilmiş, bilgiye erişim hızlanmış ve kolaylaşmıştır. Diğer kurumlarla yapılan bilgi belge paylaşımı sayısal ortamda sağlanmakta, raporlama fonksiyonları sayesinde istatistiki bilgilere daha kolay ulaşılmaktadır.”

ETİKETLER : Bartın Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Günay Acar
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›