Güner gitti, Arslan geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Bartın Valisi Sinan Güner Mülkiye Başmüfettişi olurken, yerine İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Nurtaç Arslan atandı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarıyla arasında Bartın Valisi Sinan Güner’in de bulunduğu 9 vali Mülkiye Başmüfettişliği görevine alınırken, yerlerine yeni valiler atandı. Kararname ile Bartın Valiliği’ne ilk kez bir kadın atandı. Yeni Bartın Valisi, İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Nurtaç Arslan oldu.
Bu haber 2022-05-13 09:07:10 eklenmiş ve 359 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

“Çıktı-çıkacak”, “geldi gelecek” denilerek bir süredir beklenti yaratılan Valiler kararnamesi dün gece yarısından sonra Resmi Gazete’de yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından yayınlanan kararnameye göre; Ankara ve İstanbul Valileri görevlerine devam ederken; Bartın, Bolu, Şanlıurfa, Van, Diyarbakır, Kayseri, Uşak, Karaman ve Isparta Valileri görevden alınarak merkeze çekildi.

 

 

Alınan karara göre; 9 ilin valisi görevden alınıp yerlerine yenileri atandı. 20 ilin valisi değişti. Yayımlanan kararname ile 10 ilin valisi yer değiştirdi, 9 ilin valisi Vali Mülkiye Başmüfettişliği görevine getirilirken, yerlerine yeni vali atandı.

 

Güner de Merkez’e alındı

 

Mülkiye Başmüfettişi olarak görevden alınan valilerden biri de yaklaşık 3.5 yıldır bu görevi yürüten Bartın Valisi Sinan Güner oldu. Hatırlanacağı üzere Güner, 26 Ekim 2018’de yayınlanan kararname ile Bartın Valisi olmuş ve o tarihten bu yana Bartın’ın gelişmesi için çalışmalar yürütmüştü.

 

 

Güner’in dışında Valilik görevinden alınarak Mülkiye Başmüfettişi olan diğer Valiler ise şunlar oldu:

“Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık ve Isparta Valisi Ömer Seymen.”

 

Bartın’ın ilk kadın Valisi

 

Kararname ile Bartın Valisi olarak atanan kişi ise İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Nurtaç Arslan oldu. Henüz 46 yaşında olan Arslan ilimizin ilk, Türkiye’nin de sayılı kadın Valileri arasındaki yerini almış oldu.

 

İlk kez vali oldular

 

Son kararname ile Arslan’ın yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Kübra Güren Yiğitbaşı Afyonkarahisar’a, İller İdaresi Genel Müdürü Hüseyin Kürşat Kırbıyık Edirne’ye, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdür Vekili Erkan Kılıç Bolu’ya, Teftiş Kurulu Başkanı Turan Ergün Uşak’a, Çankaya Kaymakamı Hüdayar Mete Buhara Kırşehir’e, Mülkiye Başmüfettişi Birol Ekici Kırklareli’ye, Kağıthane Kaymakamı Mustafa Koç Niğde’ye, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu Tokat’a vali oldu.

 

10 Vali yer değiştirdi

Edirne Valisi Ekrem Canalp Batman Valiliği’ne, Mersin Valisi Ali İlhan Su Diyarbakır Valliği’ne, Malatya Valisi Aydın Baruş Isparta Valiliği’ne, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek Kayseri Valiliği’ne, Batman Valisi Hulusi Şahin Malatya Valiliği’ne, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan Mersin Valiliği’ne, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek Sivas Valiliği’ne, Sivas Valisi Salih Ayhan Şanlıurfa Valiliği’ne, Kırıkkale Valisi Osman Bilgin Şırnak Valiliği’ne, Tokat Valisi Ozan Balcı Van Valiliği’ne atandı.

 

İki vekil asalet aldı

 

Kararname ile vekaleten görev yapan İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanı Savaş Ünlü ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Volkan Barış Göçmez asaleten atandı.

Teftiş Kurulu Başkanlığı görevine Kırşehir Valisi İbrahim Akın, İller İdaresi Genel Müdürlüğü görevine ise Mülkiye Müfettişi Selçuk Aslan getirildi.

 

Tunç’tan Güner’e teşekkür

 

Sinan Güner’in Merkez’e alınmasının ardından sosyal medya platformu Facebook’taki hesabı aracılığıyla Mülkiye Başmüfettişliğine atanan Bartın Valisi Sinan Güner’e ilimize yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür eden AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç, yeni görevinde de başarılar diledi.

 

Arslan’a başarılar diledi

 

Milletvekili Tunç, aynı şekilde Bartın Valiliğine atanan İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Nurtaç Arslan’a da yeni görevinin hayırlı olmasını temennisinde bulundu ve başarı dileklerini iletti.

 

 

İşte yeni Bartın Valisi

 

Nurtaç Arslan, 1976 yılında Amasya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Amasya ili Taşova ilçesinde tamamladı. 1998 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.

6 Ocak 1999 tarihinde Aydın Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine başlayan Arslan, Aydın Karpuzlu ve Kırıkkale Delice İlçelerinde Kaymakam Vekili; Nevşehir Acıgöl Kaymakamı, Bayburt Aydıntepe Kaymakamı, Sivas Vali Yardımcısı, Çankırı Kurşunlu Kaymakamı ve İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nda Daire Başkanı olarak görev yaptı. 20 Ağustos 2017 tarihli Müşterek Kararname ile İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdür Yardımcılığına atanan Nurtaç Arslan, halen bu görevine devam etmekteydi.

İngiltere Exeter Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Kamu Politikası Anabilim Dalındaki yüksek lisansını 2001 yılında; Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Anabilim Dalındaki yüksek lisansını 2014 yılında tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalı Kamu Yönetimi Bölümü’nde doktora çalışmasına devam etmekte olup tez aşamasındadır.

Nurtaç Arslan iyi derecede İngilizce bilmekte olup, evli ve 3 çocuk annesidir.

ETİKETLER : Bartın İçişleri Bakanlığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Resmi Gazete Valiler kararnamesi Sinan Güner Nurtaç Arslan
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›