“Artık yeter! Bıçak kemiğe dayandı”

CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, AK Parti hükümetini sığınmacılar ile izlediği politikadan, iç ve dış borçlanmaya, konut sektöründeki aşırı yükselen fiyatlardan tarım ve hayvancılıkta işin içinden çıkılmaz bir hal alan aşırı maliyet artışları ve üretimsizliğe kadar pek çok konuda eleştirdi. “Artık yeter! Bıçak kemiğe dayandı. Ülkeyi iflasın eşiğine getirdiniz” diyen Karakaş, AK Parti’nin ülkede güzel olan her şeyi yok ettiğini öne sürdü. Karakaş, “Şükretmelerini önerdiğiniz yurttaşlar ilk seçimde yaşadıkları sıkıntıların hesabını soracak, karanlıktan aydınlığa çıkılacak. Ülke derin bir nefes alacak” dedi.
Bu haber 2022-05-10 09:45:30 eklenmiş ve 443 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Karakaş artık rutin hale gelen haftalık gündem değerlendirmesinde yine AK Parti hükümetini hedef aldı. Açıklamalarına 2 Ekim 2018 tarihinde Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğunda vahşi bir şekilde katledilen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine atıfta bulunarak başlayan Karakaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye ile arasında sözkonusu cinayet sonrası soğuk rüzgârlar esen Suudi Arabistan ziyaretini eleştirdi. Karakaş şunları söyledi:

 

 “Erdoğan Suudileri memnun edemedi!”

 

“Ülkemizde işlenen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili davayı ziyaret öncesi talep edilen tavizlerle, yargı bağımsızlığından feragat ederek kapatıp, dava dosyasını cinayetin faili olarak itham ettiği Suudi yönetimine gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, buna rağmen Suudileri memnun edemedi. Kaşıkçı dava dosyası başta olmak üzere verilen tavizlere rağmen Suudi yönetiminin ve Suudi devlet medyasının ‘Erdoğan kendisi gelmek istedi, biz davet etmedik’ söylemi, ülkemiz açısından inciticidir.

 

“Sığınmacılar konusunda tek sorumlu iktidar”

 

Suriye ve diğer ülkelerden Türkiye’ye gelen resmî kayıtlara göre sayıları 5 milyonu aşan, gerçek sayıları bilinmeyen sığınmacılar-mülteciler konusunda yaptığımız uyarıları kulak arkası eden ve tehlikeyi görmezden gelen iktidar, şimdi yıllardır bir sığınmacı politikası oluşturulmamasının sorumluluğunu başkalarına yükleme çabasına girişti. Oysa yaşananların tek sorumlusu, önerilerimizi dinlemeyip kafasının dikine giden, Suriye yönetimi ile görüşmeye yanaşmayan, kendi siyasi zihniyeti çerçevesinde cihatçıları silahlandırarak Şam yönetimini devirmeye çalışan iktidardır.

 

Vatandaşa yok, Suriyeli’ye var…

 

Salgın süresince vatandaşa borç ve kredi tavsiyesinden başka destekte bulunmayan, şimdi de üç haneye ilerleyen enflasyona rağmen yurttaşlarımız için elini bile oynatmaksızın, emeklinin bayram ikramiyesini bile ‘para yok’ diye artırmayanlar milyarlarca lirayı, milyarlarca doları 1 milyon Suriyeliyi geri göndermeye ikna etmek için harcamaya hazırlanıyor.

 

İçişleri Bakanı itiraf etti!

 

İçişleri Bakanı ekranlarda milletin gözünün içine bakarak, Suriyelilerin ucuza ve güvencesiz çalıştırıldığını, geri gönderilirlerse buna en çok iş insanlarının üzüleceğini söylemekte sakınca görmeksizin iktidarın sığınmacıları istismar eden ekonomi politikalarını ve buna göz yumulduğunu itiraf ediyor.

 

“Türkiye artık iflas etmiş ülkelerle aynı konumda”

 

Nisan ayı itibarıyla iç borcun anapara ve faiz toplamı 3,2 trilyona ulaştı! Bir avuç faizciye devleti soydurdular. Bu vahim tablo ne Cumhuriyet tarihi boyunca ne de AK Parti öncesi hiçbir hükümet döneminde, en ağır krizlerde bile görülmedi! Türkiye’nin siyasi ve ekonomik bağımsızlığını, 85 milyonun geleceğini tehdit eden bu sürdürülemez tablonun sorumlusu 20 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti iktidarı ve başındaki Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır. İktidarın bilgisiz ve beceriksiz ekonomi politikaları, Türkiye’yi ekonomileri iflas etmiş ülkelerle aynı konuma getirdi!

 

“Barınma sorunu görmezlikten geliniyor”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sabır ve şükür dışında bir çözümü yok. Ev fiyatları ve kiralar anormal şekilde yükseldi. Barınma sorunu ile karşı karşıyayız. Ev sahibi-kiracı davalarında patlama yaşanıyor! İktidar İdlib’te Suriyeliler için 100 bin adet briket ev projesi için konut teslim törenleri düzenlerken, Türk vatandaşlarının konut, kira, barınma sorunlarını duymazlıktan-görmezlikten gelerek tam bir duyarsızlık sergiliyor!

 

“Tarım ve hayvancılıkta kriz derinleşiyor”

 

Toplumsal çöküş ve sefalet artışı hayatın her alanında kendisini gösteriyor. İktidarın tarım ve hayvancılık politikaları çiftçiyi ve besiciyi üretimden uzaklaştırıyor. Ülke tarım ve hayvancılığındaki tablo hızla kötüleşiyor ve bu alandaki kriz derinleşiyor. 20 yıllık AK Parti iktidarları boyunca uygulanan tarım ve hayvancılık politikalarıyla neredeyse 2 milyon çiftçi üretimden koptu! Hiçbir bilimsel temeli olmayan iktidar politikalarıyla her geçen gün toplumsal sefalet artmakta, ülkemiz fakirleşmektedir!

 

“Yurttaşlar ilk seçimde hesap soracak!”

 

Artık yeter! Bıçak kemiğe dayandı. Ülkeyi iflasın eşiğine getirdiniz. Çocuklarımızın geleceğini, gözlerindeki ışığı, yüzlerindeki gülücüğü çaldınız. Güzel olan her şeyi yok ettiniz. Sofralarınızda kuş sütü bile eksik değilken, şükretmelerini önerdiğiniz yurttaşlar ilk seçimde yaşadıkları sıkıntıların hesabını soracak, karanlıktan aydınlığa çıkılacak. Ülke derin bir nefes alacak!”

ETİKETLER : Bartın CHP Selim Karakaş AK Parti sığınmacılar Cemal Kaşıkçı ekonomi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›