Amasra doğalgazı bekliyor

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Amasra Belediyesi’nin doğalgaz ile ilgili firmanın talep ettiği tüm konuları Meclis’ten geçirdiğini anımsatırken, “Bu konuda devletin de ortağı olan kurumdan Bartın-Amasra arası hattı çekmesini sonrasında da ilgili firmanın Amasra içerisindeki dağılımı sağlamasını bekliyoruz” dedi. Hemen her bayram ve özellikle de yaz aylarında sorun olan Amasra’nın otopark sıkıntısının giderilebilmesi için gündeme getirdikleri Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Amasra Müessesesi’nin önündeki atıl alanın ya kendileri tarafından ya da bir başkası tarafından otopark olarak işletilmesi ile ilgili talebe hala yanıt alamadıklarını da belirten Çakır, sorunun çözümünün ilçe turizminin gelişimi ve turizm gelirlerinin artması açısından önemine dikkat çekti.
Bu haber 2022-04-30 18:12:57 eklenmiş ve 732 kez görüntülenmiştir.

 

Basın mensupları ile Amasra Öğretmenevi’nde organize ettikleri iftarda biraraya gelen Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, gündeme dair açıklamalarda da bulundu.

Sözlerine Covid-19 vaka sayısındaki düşüşe dikkat çekerek başlayan Çakır, “Amasra’da umarım Ramazan Bayram’ın da birkaç vaka, Kurban Bayramı’na ise inşallah sıfır vakayla gireceğiz” dedi. Daha sonra Amasra’yı ve Amasra Belediyesi’nin bu süre zarfında gerçekleştirdiği etkinlik ve faaliyetler ile ilgili kısa bir bilgi veren Çakır, akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle özel halk otobüslerinin zam talebiyle ilgili en yoğun kullanılan Kaleşah Mahallesi’nde vatandaşlarla bir toplantı yaptıklarını anımsattı. “Güzel işler birlikte yapılır, birlikte bitirilir” sloganından hareketle vatandaşlarla birlikte bir karar aldıklarını belirten Başkan Çakır, “Sonuç itibariyle vatandaşta, Belediye de özel halk otobüsü işletmecileri de memnun olmadı. Yani iptal oldu. Belediye olarak özel halk otobüslerimizden aldığımız katkı paylarını almadık. Böylece daha düşük bir zam oranı yansıdı hemşerilerimize. Ama sonuçta fiyat artışları geliri aynı oranda artmayan çalışanları, emeklileri, işsizleri, yani toplumun tüm kesimlerini negatif etkiliyor bizde üstümüze düşeni yapmış olduk” dedi.

 

İlçedeki taksi sayısı arttı

 

Vatandaşlardan gelen talebi değerlendirerek ilçede gerçekleştirdikleri taksi ihalesi ile 4’ü Merkez’de 2’si de Kaleşah’ta konuşlu 6 olan taksi sayısını yapılan ihale neticesinde 4 ilave ile 10’a çıkardıklarını anımsatan Başkan Çakır, “Böylece yaz aylarındaki yoğunlukta yaşadığımız taksi bulmama sıkıntısına çözüm bulduk. Tabi belediyemize de maddi anlamda iyi gelen bir süreç oldu” diye konuştu.

 

Uluslararası projenin paydayı oldu

 

İsveç Kalkınma Ajansı ve Uluslararası Kalkınma İş Birliği Ajansı tarafından kabul edilen proje çerçevesinde hak temelli politikalar, yani çocuk, kadın, cinsiyet temelli ya da pozitif ayrımcılığa ihtiyaç duyan gruplarla ilgili birçok konuda ortak çalışmalar yürütecekleri, çok sayıda ülkeyi içinde barındıran bir projede paydaş olduklarını anlatan Başkan Çakır, “Bu proje içeriğinde Arnavutluk, Bosna Hersek, Gürcistan, Ukrayna ve final Çalıştay’ının İsveç’te yapıldığı hem belediyenin kurumsal kapasitesini geliştirecek, sonrasında da halkımızda farkındalığı arttıracak en önemli projeydi” dedi.

 

 

Amasra doğalgazı bekliyor

 

Bir diğer önemli başlığın ise Amasra’nın doğalgaz talebi olduğunu belirten Çakır, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

“Amasra Belediyesi şu an doğalgazla ilgili olarak üstlenici firmanın yani bölgemizde ihaleye alan firmanın taleplerini tamamını Meclisi’nden oy birliğiyle geçirmiş bir belediye. Bu konuda devletin de ortağı olan kurumdan Bartın-Amasra arası hattı çekmesini sonrasında da ilgili firmanın Amasra içerisindeki dağılımı sağlamasını bekliyoruz. Bu konuyla ilgili belki direk işimiz olmamasına rağmen yıllık nüfus ortalamalarını konaklama verileriyle birleştirerek ilgili kurumlara yazdık. Yani Amasra’nın 2019 yılı verisini biliyorum. Sadece konaklama. İl Kültür Turizm Bakanlığımızdan aldığımız verilerle paylaşıyorum, ortalama nüfusumuz 23 bin 200.

 

Belediye binası da Koruma Amaçlı İmar Planı’na takılmış

 

Bu arada belediyemizin üst katında tuğlaların göründüğü alanı fark ediyorsunuzdur. Aslında Amasra’nın belediyesine yakışmıyor. Belki aklınızdan şu geçebilir, belediyenin burayı yapacak gücümü yok acaba? İlgili alanda koruma bölgesi ilan edildi. Belediye dahil işlem yapamıyoruz. Çivi çakamıyoruz. Bu koruma amaçlı imar planı dediğimiz süreç kentte binlerce insanın sorununu çözen, önünü açan bakanlık onaylı bir plan sürecidir. Bizim için de oldukça değerlidir. Şeffaf bir şekilde de yürütüldüğünü daha önce de anlatmıştım. Böylelikle birkaç hemşerimize anlattığımda fark ettim bunu, Belediye neden tuğlalarla durur Allah aşkına? diyen çokmuş aslında da bana soran yokmuş. Ben anlatınca anlaşıldı, belki sizin de daha önce aklınıza gelmiştir. Kökü aslında koruma amaçlı imar planı dediğimiz meseleydi. Amasra yıllar sonra en geniş tabanda tartışılan, şeffaf bir şekilde yürütülen bir koruma amaçlı imar planı sürecinde, her ne kadar bizden önceki yönetim döneminde başlamış olsa da tamamlamış ve binlerce hemşerimizin ihtiyacını görmüş, sorununu çözmüş oldu.

 

“Bize düşen ne ise..”

 

Bu bayrama da otopark sorunu çözülmediğinden, Kurban Bayramı’ndan umudunun olup olmadığı sorusuna Çakır, “İvedi olarak biz bu sorunun çözümünde birinci derece sorumluluk sahibiyiz, önerileri de toplumun tüm kesimleriyle de olgunlaştırdık. Bu süreçte rol almak gibi bir inisiyatifimiz ve zorlamamız da yok, bizim istediğimiz şu ki buraya gelen ve burada yaşayan insanlar rahat etsin. Yapacağımız tüm toplantılarda söyleyeceğim cümle şu, ‘Bize düşen ne ise!’ böyle diyerek özetleyeyim. Bu konu da siyasallaşmanın dışına taşılmış olsun. Net tavrımız; bize düşen ne ise…” diyerek yanıtladı.

 

 

“Usulsüzlük iddialarını duydum”

 

Belediye otoparkında çalışan bazı personellerin işten çıkarılması ile sonuçlanan süreç ile ilgili yöneltilen bir başka soru üzerine ise Çakır, şöyle yanıt verdi:
“Öğretmenlik yaptığım dönemde de sendikacılık yaptığım dönemde de otopark meselesinde tırnak içinde söylüyorum bunu ‘usulsüzlük’ iddialarını duydum. Somutlaşmamış her iddia aslında bir vebal almak durumunu da beraberinde getirir. Bu nedenler göreve geldiğimde şöyle bir şey yaptım, bizim otoparklarda yarı otomasyon sistemine geçtik, yani insan da var ancak kamera sistemleri, park tanıma sistemleri de mevcut. Personelimizi de korumak adınaydı bu işlem. Sonra bu personellerimizle toplantı yaptık. Anlattım ki bu hem sizi hem de Amasra halkını korumak için yapılmış bir iştir. Bir yanlış olursa muhakkak tutanak tutun. Sağ olsun arkadaşlarımız da kısa sürede öğrendiler sistemi. Yaklaşık 1,5 aylık bir süreç sonrasında şikayet üzerine bir inceleme yaptırdık. İncelemede ise gördüğümüz, bir otopark çalışanımızın görev yaptığı esnada ücretini aldığı araç ki plakası belli ve aldığının görüntüsü de var ancak fişi kesilip sisteme işlenmemiş. Olur ya sistem yeni bir yanlışlık olabilir. Ancak görüntü bize şunu söylüyor, personelimiz ücreti almış ama fişi kesilmemiş, hassas bir konu olduğu için ben de personellerimizi çağırdım ve dedim ki ‘Böyle bir rapor var elimde, nedir bu?’ ve hepsinin de söylediği ‘Biz kesinlikle bir suiistimal yapmadık’ oldu. Ben de bunun üzerine şu tercihi yaptım kalktım ellerini sıktım ve ‘İnşallah dediğiniz gibidir’ dedim.

 

Yargıya taşındı

 

Ancak ben Amasra halkının hak ve çıkarlarını, Amasra halkının geleceğini düşünmek adına üye olduğum belediye başkanı koltuğunda oturan kişi olarak gördüğüm görüntü ile raporun ve beyanın arasındaki farkı yutup kenarda duramam. Yani ya bu doğru çıkacak ya da bu doğru çıkacak ama beyan ile görüntü çelişiyorsa bunun kararını da ben vermeyeceğim. Benim işim o değil. Ben Belediye Başkanıyım. Bunu yargıya havale edeceğiz. Yargıya da havale ettik ve yargıya havale ederken de ‘parayı uhdesinde bulundurma’ ifadesiyle yaptık çünkü gerçek durum bu. Ben asla ‘Belediye’nin parasını aldılar, ceplerine attılar’ demedim ve şöyle bir şey de var ki bu insanların bir adı olduğu gibi bir de soyadı var. Bizim de var. Bizim sevdiklerimiz, ailemiz var. Bu konuya hassas davranmak zorundayız. Yargıya bildirim sonucunda savcılık bu konuyla ilgili olarak kamu davası açtı. Sonrasında da bilirkişi raporlarında da Belediye’nin zarara uğradığı tespit edildi. Bunun üzerine dava devam etti. Dava da parayı ukdesinde bulundurma iddiası ile ilgili ceza yargılaması. Ceza yargılamasında delil yetersizliği ile arkadaşlarımız beraat etti. Avukatlık mesleği gereği zaten tarafı olduğunuz davayı temyiz etmekle yükümlüsünüzdür hatta temyiz etmediğinizde mesleğinizi tehlikeye atarsınız. Hukuki süreç devam ediyor. Bu konuda sadece ‘bugüne kadar bu arkadaşlarımızın her biri yarın bizim yine çalışma arkadaşımız olabilir niye çünkü yargılanıyorlar yargı sonucu netleşmeden bir insan hakkında hüküm vermek ben dahil kimsenin haddi değildir’ düşüncesinde oldum. Biz görevimizin gereğini yaptık. Niyetimiz asla kimseyi karalamak olmadı ne vebale girmek ne de başka bir şeydir. Yargı kararının sonucunu da bekleriz. Kamuoyunun taktirine ise şunu sunabilirim; birileri bunu diyorsa o da onun taktiridir, ‘Başkan bu görüntüleri görmene rağmen bu beyanı esas almalıydın’ bu da bir görüştür ama benim kararım şu, ben olması gerekeni yaptım. İşi yargıya havale ettim.”

 

Bayram rezervasyonları yüzleri güldürecek gibi…

 

Başkan Çakır, Ramazan Bayramı’na ilişkin ilçedeki otel ve pansiyonların doluluk oranları hakkında soru üzerine de, rezarvasyon odaklı bakıldığında durumun iyi olduğunu ancak gerçekleşmeye de bakmak gerektiğini söyledi. Çakır, “Amasra dahili için konuşuyorum, ev-pansiyon sahiplerinin büyük bir kısmı ile görüştüm. Arife ile bayramın 1 ve 2. günleri için şu anda doluluk oranı yüzde 100’e yaklaşmış durumda.  Kısa tatillerin Amasra’ya daha çok yaradığı söylenir. Günübirlikçiler üzerinden çok ciddi bir akın olacağı kanaatindeyiz. Konaklama verilerinde de yüzlerinin güleceği kanaatindeyiz. Umarım karşılayamadığımız bir beklenti ya da bir boşluk oluşmaz hava koşullarından kaynaklı ama şu anda rezervasyon düzeyinde baktığımızda tablo pek de karanlık değil” dedi.

ETİKETLER : Bartın Amasra Amasra Belediyesi Recai Çakır
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›