Bartın 210 milyon TL’lik eğitim yatırımı daha kaptı

Bir dizi inceleme ve ziyarete bulunmak üzere Bartın’a gelen Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in heybesinden müjde üstüne müjde çıktı. Bakanlık olarak ilimizde 2022-2023 eğitim öğretim yılı için 100 milyon TL’lik yatırım planladıklarını anımsatan Bakan Özer, buna ek olarak ilimizdeki eğitimin kalitesini yükseltmek için 210 milyon TL’lik yatırımı daha yapılmasını kararlaştırdıklarını söyledi. Bakanlık olarak okul öncesi eğitime büyük önem verdiklerini ufade eden Bakan Özer, bu kapsamda ilimize 44 yeni anaokulu kazandırılacağını müjdeledi. Bakan Özer’in en önemli müjdesi ise 38 dönüm arazi üzerine yapılması planlanan Özel Eğitim Kampüsü’ne ilişkin oldu. Türkiye genelinde dahi sadece 4-5 tane olan bu çok önemli yatırım tamamlandığında içinde Özel Eğitim Anaokulu, ilkokulu, ortaokulu ve lisesi ile Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun yanı sıra Özel Mesleki Eğitim Okulu olacağını belirten Bakan Özer, “Çocukları eğitim alan anne ve babaların çocuklarını beklerken da Halk Eğitim kursları alabilecekleri kompleks bir yapı olacak. Bu Bartın’daki özel eğitim gereksinimi duyan çocuklarımızın çok daha nitelikli eğitim alabilmelerini sağlayacak bir eğitim kurumu olarak devreye girecek inşallah” dedi.
Bu haber 2022-04-28 09:51:34 eklenmiş ve 693 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın Valiliği’nin protokol girişinde Umut Özel Eğitim Okulu ve Aydede Anaokulu öğrencileri tarafından pet şişeler, çöp poşetleri ve şişe kapaklarından hazırlanan astronot, örümcek ve prenses kostümleriyle karşılanan Bakan Özer, miniklerle sohbet ettikten sonra protokol üyeleri tanışıp Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı.

 

 

Burada ayağının tozuyla basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Özer, sınıflarda maske zorunluluğunun kalktığını anımsatırken pandemi etkisinde geçen 2 yıllık sürecin oldukça zorlu geçtiğini anımsattı. Bakan Özer özetle şöyle konuştu:

 

“Kararlı duruşumuz normalleşmeyi hızlandırdı”

 

“Bakanlık olarak özellikle iki nokta üzerinde ısrarla durduk. Birincisi, okulların açılması gereken ilk, kapatılması gereken son yerler olduğu gerçeği. İkincisi, yüz yüze verilen bir buçuk yıllık aradan sonra okulların açık kalmasının bir eğitim meselesi olmaktan çıkıp artık bir millî güvenlik meselesine dönüştüğünü ısrarla vurgulamamızdı. Gelinen noktada ne kadar isabetli bir karar verdiğimizi tüm toplum gördü. Salgın süreci kolay geçmedi. Ülkemizdeki eğitim sistemi 18 milyon öğrenci ve 1,2 milyon öğretmenin yer aldığı devasa bir sistem. Dolayısıyla bu süreçte Türkiye’nin normalleşmesinin yolu, okulların yüz yüze açık kalmasından geçiyordu. Bu kararlı duruşumuz, Türkiye’nin normalleşmesini hem kolaylaştırdı hem de hızlandırdı.

 

“Öğretmenlerimizle müteşekkirim”

 

Bu süreçte öğretmenlerin ne kadar fedakârlık gösterdiklerini hep birlikte gördük. Maskeleriyle ders anlattılar, aşılama oranları sadece Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleşmedi, çoğu OECD ülkesinin öğretmenlerinin aşılanma oranlarının üzerinde bir aşılama oranıyla Türk toplumuna örnek oldular. Öğretmenlerimizle gurur duyuyorum, hepsine müteşekkirim.

 

 

Mesleki eğitim camiası maske, siperlik, dezenfektan gibi salgında kullanılan birçok enstrümanı üreterek vatandaşa ve sağlık camiasına hızlı şekilde ulaştırdı. Millî Eğitim Bakanı olarak şunu iddia edebilirim: Mesleki eğitim, bu sürece aktif olarak katılmasaydı bu mücadelenin başlangıç evresi çok daha zor gerçekleşecekti.

 

“En güvenlik kurumlar okullarımız”

 

Temennimiz salgının bir daha tekrarlanmaması. Ancak bu süreç bizlere gerekli önlemler alındığında okulların toplumlardaki en güvenli kurumlar olduğunu gösterdi. Çünkü okullar eğitimin ötesinde kişisel gelişimlerin, psikolojik gelişimin ve akran paylaşımının yapıldığı ve bir ülkenin geleceğini inşa eden gençlerin yetiştiği mekânlardır. Onun için bu mutlu anımızı, artık Kovid-19 salgını süreciyle alakalı yarından itibaren maskeleri de çıkarttığımız bu süreci, başarılı bir şekilde tamamladığımızı tüm toplumumuza ifade etmekten büyük mutluluk duyuyorum.”

 

 

Bu açıklamanın ardından Vali Güner’in makamında kısa bir görüşme yapan Bakan Özer, akabinde ise Valilik 15 Temmuz Şehitleri Toplantı Salonunda gerçekleştirilen “Eğitim-Öğretim İl Değerlendirme Toplantısı”na katıldı. Burada İl Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar tarafından Bartın’da yürütülen eğitim-öğretim çalışmaları ile eğitim başarısının arttırılması için yapılan ve yapılacak olan projeler hakkında sunum yapıldı. Toplantıda İlimizdeki eğitim yatırımları ile eğitim kalitesinin arttırılması konuları kapsamlı bir şekilde görüşüldü.

 

 

Bakan Sayın Özer, Değerlendirme Toplantısı sonrasında şu önemli açıklamaları yaptı:

 

Bu yılki yatırım miktarı 3 katına çıkarıldı

 

“Bartın’da Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu yıl için planlanan mevcut okullarımızın bakımları, deprem güçlendirilmesi ve bazılarının yıkılıp yeniden yapılması ile ilgili yaklaşık 100 milyon liralık bir yatırımımız vardı. Bugünkü İl değerlendirme toplantısında Bartın’da eğitimin gelmiş olduğu nokta, ilin büyüme yapısını özellikle mahalleler bazında demografik yapısını da göz önünde alarak bazı yeni yatırımları mevcut yatırım planlarına dahil etme kararı aldık. Böylece Bartın’daki yaklaşık 100 milyon liralık eğitim yatırımını bugünkü toplantıda 210 milyon lira ilave yatırım yaparak toplamda 310 milyon liraya çıkartmış bulunuyoruz. Bugünkü ziyaretimiz vesilesi ile böylece mevcut yatırım miktarının yaklaşık 3 katı bir yatırım ile Bartın’ın eğitim kapasitesini desteklemiş oluyoruz.

 

 

Güçlendirmeler bu yıl tamamlanacak

 

Bu kapsamda Bartın’da 2022 yılı içerisinde güçlendirme ile ilgili çalışmaların çok iyi gittiğini gördük. 2022 yılı içerisinde bu güçlendirme çalışmalarının tamamını nihayetlendireceğiz. Bu sayede bir sonraki öğretim yılında güçlendirme nedeniyle taşınan okullar kalmayacak. Böylece Bartın’daki bütün öğrenciler 2022-2023 eğitim öğretim yılına kendi okullarında devam edecekler.

 

“Okul öncesi eğitim istediğimiz seviyede değil”

 

Bildiğiniz gibi Bakanlık olarak okul öncesi eğitimi çok önemsiyoruz. Son 20 yılda, ilkokul, ortaokul ve liselerdeki okullaşma oranlarında çok büyük artışlar gerçekleşti. Ama okul öncesi eğitim istediğimiz seviyede değil. Bunu sağlamak için, Sayın Cumhurbaşkanımız da açıkladı, 3 bin tane yeni anaokulu ve anasınıfı yapacağız. Çok başarılı bir şekilde bu proje devam ediyor. İnşallah 2022 yılında bunu tamamladığımız zaman okullaşma oranlarımız çok ciddi oranda artacak.

 

“Bartın’a 44 yeni anaokulu yapacağız”

 

5 yaşındaki okullaşma oranlarımız yüzde 50’lerden yüzde 100’e, 4 yaşındaki okullaşma oranları yüzde 35’ten yüzde 70’e, 3 yaşındaki okullaşma oranlarımız da yüzde 14’lerden yüzde 50’ler seviyelerine çıkmış olacak. Dolayısıyla Bu yüzden Bartın’da da anaokullarına özel önem gösterdik. 44 tane yeni anaokulu yapacağız Bartın’a mevcut anaokullarına ilave olarak.

 

 

Özel Eğitim Kompleksi yapılacak

 

Yine Karaköy İlkokulu’nu 16 derslikli olarak yeniden yapacağız. Kozcağız Ahmetler İlkokulu’nu yeniden yapacağız. Tabi bugünkü en önemli müjdemiz Bartın’a özel eğitim kampüsü getireceğiz. Bartın’da özel eğitim öğrenci sayısının fazla olduğunu gördük ve fiziki imkansızlığın çok fazla olduğunu gördük. Bir binanın içerisinde birden fazla eğitim birimi yer alıyor. Dolayısıyla çok daha geniş, yaklaşık olarak 38 dönümlük bir araziyi hazırlamış arkadaşlar, orada Türkiye’de 4-5 tane olan, yani Ankara, İstanbul gibi illerde dahi çok nadiren verdiğimiz bir yatırımı Bartın’a kazandırmış oluyoruz. Çok önemli bir yatırım. Bu kampüsün içinde Özel Eğitim Anaokulu olacak, Özel Eğitim Uygulama Okulu 1., 2. ve 3. kademe, yani ilkokul, ortaokul ve lisesi olacak, aynı zamanda hafif engelli çocuklarımızın gittiği Özel Mesleki Eğitim Okulu olacak. Ve aynı zamanda çocukları eğitim alırken bekleyen anne ve babalar için de Halk Eğitim kursları alabilecekleri kompleks bir yapı… Bu Bartın’daki özel eğitim gereksinimi duyan çocuklarımızın çok daha nitelikli eğitim alabilmelerini sağlayacak bir eğitim kurumu olarak devreye girecek inşallah.

 

“Yatırımların takipçisi olacağız”

 

Bu vesile ile bugün gerçekleştirdiğimiz toplantıda almış olduğumuz kararların Bartın’a hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu yatırımlar tamamlandığında inşallah Bartın’daki eğitim kalitesi çok daha iyi olacaktır. Bu yatırımların hızlı bir şekilde uygulamaya geçmesinin takipçiliğini de bizzat biz yapacağız.”

ETİKETLER : Bartın Milli Eğitim Bakanlığı Mahmut Özer Sinan Güner Yılmaz Tunç
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›