Kalaycı’dan önemli açıklamalar

AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, OSB genişleme alanının yanı başındaki 200 dönümlük arazide dünya geneline ihracat yapmak için bir mobilya fabrikası kurmak isteyen Dubaili firma için imar planı çalışması yapıldığını belirtirken, bir terslik olmaması durumunda çalışmanın 1-2 aya biteceğini ve Ağustos gibi inşaat ile ilgili proje çalışmalarına başlanabileceğini söyledi. Filyos projesinin ilimiz için önemine değinen Kalaycı, orada çalışacak olanların konaklama için Bartın’ı tercih etmelerini sağlamak amacıyla 2 yatırımcının kurumsal otel markalarından en az iki tanesini ilimize getirmek için girişimlerini sürdürdüğünü kaydetti. Bartın Filyos arasının demiryolu ağı ile de birleştirilmesi konusunun şimdinin konusu olmadığını dile getiren Kalaycı, önceliğin gelişli gidişli iki şeritli konforlu yolda olduğunu, bununla ilgili çalışmaların da sürdüğünü söyledi. Bu yol için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın da hem malzeme hem de yakıt desteği sağlayacağını da vurgulayan Kalaycı, Bartın Irmağı’nın ıslağı ile ilgili sürecin de işlediğini sözlerine ekledi.
Bu haber 2022-04-27 09:48:54 eklenmiş ve 623 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Kalaycı geçtiğimiz hafta Bartın Valisi Sinan Güner’i ziyaret etti. Ziyaret, Bartın Valiliği’nce sosyal medya aracılığıyla servis edilen bir fotoğraf karesi eşliğinde kısa bir bilgi notu ile servis edildi. Biz de Bartın halk Gazetesi olarak bu fotoğraftan hareketle Kalaycı’nın kapısını çaldık ve hem söz konusu ziyarete hem de gündeme dair sohbet ettik.

 

 

Vali Güner ile öncelikli olarak ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli bir yatırım olan Filyos Projesi ile ilgili fikir alış verişinde bulunduklarını belirten Kalaycı, “Bartın Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırımcıların yapacağı yatırımlar hakkında görüştük. Tabi bunun yanı sıra kent gündemine dair de konuştuk” dedi.

 

Dubaili firma Ağustos gibi inşaata başlayabilir

 

Kalaycı, Bartın OSB’nin genişleme alanının hemen yanında Dubaili bir mobilya firmasının fabrika kurmak için ön izin başvurusunda bulunduğu 200 dönümlük arazinin OSB’ye dahil edilerek söz konusu firmaya tahsis edilmesi ile ilgili yeni bir gelişme olup olmadığını sormamız üzerine şu bilgileri paylaştı:
“Dubaili mobilya firmasının başvurusunun ardından tabi orada bir imar planı çalışması yapılması gerekliliği ortaya çıktı. Fabrika için düşünülen arazinin OSB’ye dahil edilmesi ile ilgili… Şu anda bu yapılıyor. Tahmin ediyorum ki, 1-2 aya kadar

imar planı ortaya çıkar. Ardından da yine tahminim Ağustos ayı gibi fabrika ile ilgili inşaat çalışmaları start alabilir diye düşünüyorum.

 

“Yılmaz Bey’in sayesinde”

 

Tabi biliyorsunuz bu Dubaili mobilya firması AK Parti Bartın Milletvekilimiz, aynı zamanda TBMM Adalet Komisyonu Başkanımız olan Sayın Yılmaz Tunç’un arkadaşı sayesinde ilimize geldi. Bu gerçekleştiğinde Yılmaz Bey’in Bartın’ımıza kazandırdığı çok önemli bir ekonomi projesi olacak. Yaratacağı katma değer, ilimiz istihdamına sağlayacağı katkının yanı sıra ilimizin isminin dünya çapında duyurulması açısından da çok önemli olacak.”

 

“Demiryolu şimdinin konusu değil, öncelik yolda”

 

Bu noktada Filyos Projesi ile lojistiğin de önem kazanacağını anımsatarak Adapazarı’ndan başlatılan ve Bartın’a kadar uzanacağı söylenen demiryolu projesi ile ilgili durumun ne aşamada olduğu sorusuna ise Kalaycı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bartın ile Filyos arasında bir demiryolu ağı yapılması konusu sanıyorum ki daha sonranın işi. Şu anın konusu değil. Şimdi öncelikli olarak Bartın ile Filyos arasında gelişli gidişli 2 şeritli bir yol düşünülüyor. Biliyorsunuz bununla ilgili olarak zaten Bartın İl Özel İdaresi tarafından yapımına başlanan bir yol açma çalışması mevcut idi. Yapılan görüşmeler neticesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın da bu yolun yapımına katkı vermesi kararlaştırıldı. Yaklaşık olarak bin 800 ton bütüm adı verilen yol yapımında kullanılan malzemeyi TPAO karşılayacak. TPAO bunun yanı sıra o yolun yapımında kullanılacak araçların yakıtlarını da vermeyi taahhüt etti. Bunlar da aslına bakarsanız önemli bir maliyet.

 

2 yatırımcı kurumsal bir otel için çalışıyor!

 

Bartın’ın coğrafi konumu, orada çalışacak olanların Bartın’da ikamet etmesinin ya da zamanlarının büyük bir bölümünü ilimizde geçirmesine olanak sağlıyor açıkçası. Biz buna Bartın olarak hazır değiliz. Niçin? Çünkü bizim 4 ya da 5 yıldızlı en az bir tane otelimizin olması lazım bunun için. Var mı yok. Bugün orada çalışanlar sağda solda küçük otel ya da pansiyonlarda kalıyorlar. Yani bir otel sorununu maalesef hala çözemedik Bartın’da. Ama iki tane yatırımcımız var ki bunlar bahsettiğim ölçüde bir otel hususunda çalışıyor. Eğer olursa kurumsal bir marka olacak bu otel. Zaten kurumsal marka olmazsa olmaz. Çünkü ancak öyle markalar Bartın’ımıza değer katar.”

 

“Irmak ıslahı ile ilgili süreç işliyor”

 

Bartın’da adeta yılan hikayesine dönen ancak geçtiğimiz yıl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un ilimize yaptığı ziyaret sonrasında yapılabilirliği noktasında biraz daha somut söylem ve eylemlerin ortaya konulduğu Bartın Irmağı’nın ıslahı ve rekreasyon projesi ile ilgili gelişme olup olmadığı da Kalaycı’ya yönelttiğimiz diğer bir soru oldu. Kalaycı bu sorumuzu ise “Bartın Irmağı’nın 4 bin 400 metrelik bölümü, ki bunun içinde Millet Bahçesi yapılacak olan alandan geçen kısmı da söz konusu, ile ilgili bir inceleme heyeti bundan yaklaşık olarak 1,5 ay önce Bartın’a geldi. Proje ihale hazırlıkları ile ilgili… Ama tabi ki bu bir süreç neticede. Biz de bu sürecin işlemesini bekliyoruz” diyerek yanıtladı.

ETİKETLER : Bartın AK Parti Turhan Kalaycı Yılmaz Tunç Sinan Güner Bartın Irmağı ıslah projesi Bartın OSB Dubai demiryolu
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›