Özkan: “Perakende Yasası gecikti”

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, Bartın kamuoyunda “3 harfliler” diye nitelendirilen kamuoyunda zincir marketlerin hem küçük esnafın kazancını hem piyasa fiyatlarını alt üst ettiğini savundu. Özkan, “Esnafın haksız rekabetten korunması Perakende Yasası’na bağlı ancak yasanın çıkması gecikti” dedi.
Bu haber 2022-04-25 10:11:37 eklenmiş ve 1492 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Özkan, zincir marketlerin kent ekonomisine ve küçük esnafa verdiği zararlara ilişkin açıklamalarına bir yenisini ekledi. Perakende Yasası için çok geç kalındığını belirterek sözlerine başlayan Özkan, “İğneden ipliğe, aküden beyaz eşyaya, kıyafetten masaya satmadıkları ürün kalmayan zincir marketler hem piyasa fiyatlarını hem de esnafın kazancını alt üst ediyor” dedi. Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özkan, zincir marketlerin aralarında anlaşarak bir gecede bir ürün grubuna zam yapmalarıyla tüm piyasa fiyatlarıyla hamur gibi oynayabildiklerini öne sürerken şunları söyledi:


“Bakanlık çalışmasını bitirmeli”

 

“Zincir marketlere kural getirilerek sattıkları üründen açık kaldıkları saat ve günlere kadar acilen düzenleme yapılmalı. Bu konuda Ticaret Bakanlığı çalışmasını zaman kaybetmeden bitirerek TBMM’den kısa sürede çıkarılması sağlanmalı. Çünkü perakende yasasındaki kurallar işlemiş olsa bu fiyat haraketliliği durur.

 

“Piyasada fiyat birliği sağlanmalı”

 

Ülke genelinde çok aşırı yerel ve ulusal zincir market var. Gıda fiyatları başta olmak üzere birçok ürün grubunda fiyatların dengesini bozan en önemli aktörlerden biri zincir marketler. Her köşe başında yan yana açıldıkları yetmezmiş gibi ‘mini’ konseptle daha küçük şubelerini de her sokağa açmaya devam ediyorlar. Haftanın 7 günü sabah erkenden akşam geç saate kadar açıklar ve satmadıkları hiçbir ürün yok. Bir esnaf aynı dükkânda hem kıyafet hem beyaz eşya satabilir mi? Zincir marketler ayakkabıdan kaleme, yazlık şişme ürünlerden televizyona aklınıza gelen her gıda ve malzemeyi satıyorlar. Anlaşarak bir gecede kimi ürün gruplarına aynı şekilde zam ya da indirim yaparak piyasadaki tüm fiyatlarla hamur gibi oynuyorlar.

 

Esnafın umudu Perakende Yasası

 

Yıllardır esnaf Perakende Yasası’nda zincir marketlere bir düzenleme getirilmesi için bekliyor. Bu konuda artık geç kalınıyor. Piyasadaki aktör sayısı çoğalırsa bu fiyatlar böyle olmaz. Vatandaşın fiyatların ucuzlaması ile rahatlaması için hükümet tarafından alınan tedbirler bu zincirlerde işe yaramıyor. Perakende yasasındaki kurallar işlemiş olsa bu fiyat haraketliliği durur. Tüm ürünlerde fiyat birliği için şehrin dokusunu bozmadan oradaki esnafı da tedirgin etmeden bir düzenleme yapılmalı. Zincirler eve bir tane limon almanız gerekirken bir file almanıza neden olup israfa da yol açıyorlar. En önemlisi bazı ürünlerin yanında indirimli diye tuzak ürünler koyarak satış yapıyorlar. Perakende Yasası bir an önce çıkarılarak bu olumsuz gidişata ‘dur’ denilmeli.

 

“Kuralsızlıkla mücadele enflasyonu da düşürür”

 

Esnaf olmazsa ticaret olmaz, rekabet olmaz. Fiyatlara istikrar gelmesi ve rekabet ortamının oluşması için mutlaka perakende yasası çıkarılmalıdır. Bu konuda Ticaret Bakanlığı çalışmalarını kısa sürede bitirmelidir. Artan enflasyonun düşmesinin tek yolu kuralsızlığın düzeltilmesi ile olur.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Barış Özkan Perakende Yasası zincir marketler haksız rekabet
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›