Otomobil fiyatları dudak uçuklatıyor!

Her ne kadar günümüzde otomobil artık lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmiş olsa da özellikle Koronavirüs (Covid-19) pandemisi ile birlikte başlayan süreçte, tedarik zincirinin daralması, fabrikaların zaman zaman üretime ara vermesi, ardından dünya genelinde yaşanan aşırı fiyat artışları ve ülkemizdeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarının yükseltilmesiyle artık sıfır otomobil bir yana ikinci el otomobil almak bile pek çok kişi için hayal haline geldi. Durumdan hem vatandaşlar hem de galericiler şikayetçi. İkinci el araç fiyatlarındaki aşırı yükselişin nedeni ise sıfır araç tedarikindeki zorluklar olarak gösteriliyor. Hal böyle olunca da sıfır araç fiyatına yakın ikinci el araç fiyatları piyasada alıp başını gidiyor.
Bu haber 2022-04-18 09:43:47 eklenmiş ve 1370 kez görüntülenmiştir.

 

YAĞMUR ALPER

2. elde fiyatlar sıfırı aratmıyor

 

Dünya ve ülke genelinde otomobil satışları ile ilgili yaşanan sıkıntılar Bartın’da da kendini gösteriyor. Her ne kadar hükümet 400 bin TL’ye kadar olan araçlar için kredi taksit sayısını yeniden artırsa da piyasada araç kıtlığı çekildiği için fiyatlar bir türlü düşmüyor. Bununun pek çok nedeni olsa da asıl sıkıntı halen yükseliş trendini sürdüren enflasyondan kaynaklanıyor. Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısındaki hızlı değer kaybı nedeniyle ülkemizdeki her şey gibi otomobiller de kat be kat zamlandı. Sıfır araç tedarikinde yaşanan sıkıntılar Bartınlıları 2. el araçlara yönlendirdiyse de burada da fiyatlar sıfır araçları aratmayacak düzeylere ulaşmış durumda.

 

Fiyatların artması bekleniyor

 

Bartınlı oto galericiler de başta Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklı dünya genelindeki sıkıntılar nedeniyle önümüzdeki süreçte 2. el araç piyasasında fiyatların daha da yukarıya çıkabileceği uyarısında bulunuyorlar. Yaklaşık olarak 2 yıl önce 50 bin TL civarında satılan ikinci el araçlar 100 bin TL civarı, 100-120 bin TL arasında satılan araçlar ise 200-270 bin TL bandına çoktan çıkmış durumda. Piyasada 400 bin TL’nin altın satılan sıfır araç ise neredeyse yok. 1300-1500 cc motor hacmine sahip orta halli bir sıfır araç almak isteyen Bartınlının 450 ila 550 bin TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.

 

 

Piyasa daraldı

 

Hal böyle olunca da vatandaşlar çareyi ikinci el araçlara yönelmekte buluyor. Ancak durum onlarda da hiç farklı değil. Hızla yükselen fiyatlar nedeniyle kimi vatandaşlar araçlarını satmaktan vaz geçerken, kimileri de “Zaten piyasa yükseliyor” diyerek ederinin çok üstünde rakamlarla araçlarını satışa çıkarıyor. Böyle olunca da satışlar beklenin altında sayıda gerçekleşiyor. İlimizde otomobil alım satımı yapan galericiler ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da vatandaşların nispeten daha ucuz (200-250 bin TL’ye kadar) olan ikinci el otomobillere yöneldiklerini söylüyorlar.

 

Akaryakıt zamları da olumsuz etkiliyor

 

Bartınlı galericiler otomobil piyasasındaki daralmanın nedenlerinden birinin de hükümetin ÖTV desteğini kaldırmasının ardından hızla yükselen ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi ile daha da volatile kazanan akaryakıt fiyatları olduğuna da dikkat çekiyorlar.

 

Araç sahipleri de ikilemde

 

Galericilerin verdiği bilgiye göre araç sahipleri de büyük bir ikilem içinde. Başta akaryakıt fiyatları olmak üzere araçlarının zorunlu trafik sigortası, kasko, Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik muayenelerinin yanı sıra yıllık bakım ve onarım masraflarının yüksekliğinden bunalan Bartınlıların her ne kadar araçlarını yüksek fiyattan satmayı düşünse de, satış sonrası sorunsuz ve ucuz bir araç bulamayacaklarını düşündükleri için bu fikirden kısa sürede vazgeçtiklerini söylüyorlar.

Ancak bu durumun bir sarmal olduğunu belirten galericiler, yükselen enflasyona dikkat çekip, araç almayı düşünen ve belli bir kapitali olan vatandaşların daha fazla zaman kaybetmeden kendilerine başvurmalarını öneriyorlar. Çünkü onlara göre fiyatlar burada da durmayacak. Bugün alınan yarın için karlı bir alış veriş olacak. 

ETİKETLER : Bartın otomotiv sektörü enflasyon 2. el araç piyasası
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›