Başkent EDAŞ geçici arıza giderme hızını 23 kat artırdı

Bartın’ın yanı sıra Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Kastamonu, Zonguldak ve Karabük illerinde elektrik dağıtım hizmeti veren Başkent Elektrik Dağıtım AŞ (Başkent EDAŞ), elektrik dağıtım hatlarında, ağaç dalı teması veya rüzgâr etkisi gibi sebeplerle meydana gelen ve fiziki onarım gerektirmeyen geçici arızaları, Merkezi Uzaktan Kontrol ve Veri İzleme (SCADA) teknolojisiyle uzaktan çok daha hızlı giderebiliyor.
Bu haber 2022-04-08 09:33:09 eklenmiş ve 1935 kez görüntülenmiştir.

 

Enerjisa Dağıtım Şirketleri’nin Toroslar EDAŞ ve AYEDAŞ ile birlikte elektrik dağıtımındaki 3 şirketinden biri olan Başkent EDAŞ, ortalama 46 dakikalık müdahale süresini 2 dakikaya indiren söz konusu teknolojiyi daha da yaygınlaştırmak amacıyla 2022-2023 yıllarında 75 milyon liralık ek yatırım gerçekleştirecek.

 

Teknoloji sayesinde artık ortalama 2 dakika!

 

Elektrik dağıtım yatırımlarında teknolojinin lideri Başkent EDAŞ, ortalama 46 dakikalık geçici arıza giderme süresini uzaktan müdahale ile 2 dakikaya indiren, böylece 23 kat daha hızlı müdahale imkânı veren SCADA sistemini, enerji kesme ve verme işlemlerinin yüzde 70’inde gerçekleştirir seviyeye ulaştı.

 

 

Kesintileri azaltmak için ek yatırım

 

2022 yılında bu sistemi yaygınlaştırmak amacıyla 75 milyon liralık ilave yatırım ihalelerini tamamlayan Başkent EDAŞ, SCADA sistemini genişleterek elektrik kesinti süresini minimize edecek. Böylece şirket, geçtiğimiz kış Bartın’ın bazı ilçe merkezleri, belde ve köylerinde olduğu gibi uzun süren kesintiler nedeniyle vatandaşların eleştiri oklarının hedefi olmaktan da kurtulacak.

Başkent EDAŞ, yüksek gerilim seviyesinde mevcut SCADA sisteminde bin 89 adet SCADA merkezine (200.000 Input/Output (I/O)) ilave olarak, 180 adet SCADA merkezinin (30.000 I/O) daha aktif hale gelmesi için ihaleleri tamamlandı ve bu sene içinde yapım sürecine geçecek.

Öte yandan, son kullanıcılara yakın konumlardaki dağıtım trafosu ve kesici ölçü kabini gibi bin 423 adet SCADA merkezine (80.000 I/O) ek olarak bin adet SCADA merkezini (65.000 I/O) daha SCADA sistemine dahil edecek Başkent EDAŞ, SCADA sisteminde bulunan bin 247 adet direk üstü trafoya (40.000 I/O) ek olarak 2 bin adet direk üstü trafoyu da (60.000 I/O) bu sistemde aktif hale getirecek.

 

Sistem nasıl işliyor

 

SCADA sistemi ile elektrik arzı, bilgisayar destekli sistemlerle uzaktan kısa sürede yeniden sağlanabiliyor. Geçici arıza olarak tanımlanan ve elektrik dağıtım hatlarında ağaç dalı teması veya rüzgâr etkisi gibi sebeplerle meydana gelen ve fiziki onarım gerektirmeyen durumlarda da enerji uzaktan yine hızlıca tekrar sağlanabiliyor.

Ayrıca enerji kesintisi yapılması gereken orman yangını, sel gibi can güvenliğini tehlikeye sokan durumlarda, enerji uzaktan çok daha kısa sürede kesilebiliyor. Buna ek olarak, SCADA sistemi üzerinden elektrik şebekesine ilişkin veriler takip edilebiliyor ve değişen koşullara göre önlemler alınabiliyor. (Haber Merkezi)

ETİKETLER : Bartın Başkent EDAŞ elektrik yatırım
Diğer TEKNOLOJİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›