Bartın’da suyun tonu 24 kuruş ucuzladı!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Devlet Bahçeli’nin MHP’li Belediye Başkanlarına talimatı ve 5189 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararına istinaden su faturalarında Katma Değer Vergisi’nde (KDV) indirime gidildiğini anımsatan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartınlıların 24 Şubat 2022’den bu yana suyu yüzde 1’lik KDV ile aldığını söyledi. Bartın Belediyesi’nden indirime ilişkin yapılan bilgilendirmede ise; sözkonusu tarih itibariyle kent merkezinde meskenlerde 30 metreküpe kadar olan 1. kademedeki 1 ton su fiyatının 5.16 TL’den 4.92 TL’ye, 30 metreküp üstü kullanımın tabi olduğu 2. kademedeki su kullanım bedelinin ise ton başına 8.67 TL’den 8.25 TL’ye indirildiği bildirildi. Yazlıkların bulunduğu İnkumu’nda ise meskenlerde 1. kademe 10.08 TL’den 9.59 TL’ye, 2. Kademe 11.48 TL’den 10.92 TL’ye indirildi.
Bu haber 2022-03-05 11:04:34 eklenmiş ve 599 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Bartın Belediye Meclisi Mart Ayı Toplantısı Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirildi. 8 gündem maddesi ile başlayan toplantıda sonradan eklenen bir madde ile birlikte 9 dosya görüşülerek karara bağlandı.

 

24 Şubat’tan beri indirimli

 

Meclis gündemine geçilmeden önce su faturalarında KDV indirimi yapılması konusu görüşüldü. Değerlendirmelerin ardından kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Cemal Akın, Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Olan Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik yapılmasına dair 13 Şubat’ta Resmi Gazetede yayımlanan 5189 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ve MHP Lideri Bahçeli’nin talimatına istinaden su faturalarındaki KDV oranın 24 Şubat’ta yüzde 1’e indirildiği söyledi. Akın, Bartınlıların suyu 24 Şubat’tan bu yana indirimli kullandıklarını dile getirdi.

 

 

3 dosya komisyona havale edildi

 

Gündeminde 8 madde bulunan Belediye Meclisi, sonradan eklenen bir madde ile 9 dosyayı görüşerek karara bağladı. Bu çerçevede gündemin birinci maddesinde yer alan mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Demirciler Mahallesi, tapuda 1968 ada, 8 numaralı parselin satış talebinin yanı sıra gündemin ikinci maddesinde yer alan Şiremirtabaklar Köyü, tapuda 221 ada, 2 parsel nolu taşınmazın bulunduğu alandaki otopark alanı içerisinde trafo yeri ayrılmasına ilişkin olarak hazırlanan Nazım ve Uygulama İmar Planı Değişikliği ile gündeme sonradan ilave edilen mülküyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan Kırtepe Mahallesi tapuda 145 ada, 54 numaralı parselin satış talebi İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

 

 

6 madde kabul edildi

 

Gündemin üçüncü maddesinde yer alan Mahalle ve Sokak İsimleri Tespit Komisyonuna havale edilen, ilimiz Merkez Orduyeri Mahallesinde bulunan mevcut imar yoluna sokak ismi verilmesi talebi, gündemin dördüncü maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Orduyeri Mahallesi, tapuda 386 ada, 23 numaralı parselin satış talebi, gündemin beşinci maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Orduyeri Mahallesi, tapuda 388 ada, 35 numaralı parselin satış talebi, gündemin altıncı maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Orduyeri Mahallesi, tapuda 653 ada, 105 numaralı parselin satış talebi, gündemin yedinci maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Orduyeri Mahallesi, tapuda 650 ada, 9 numaralı parselin satış talebi ve gündemin sekizinci maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Kutlubeytabaklar Köyü, tapuda 124 ada, 24 parsel no.lu taşınmaz üzerinde 112 Acil Sağlık İstasyonu yapılması için Nazım ve Uygulama imar planı değişikliği talebi kabul edildi.

 

Sonraki toplantı 7 Nisan’da

 

Bartın Belediye Meclisi Nisan Ayı Toplantısı’nın 7 Nisan Perşembe günü saat 16.00’da yapılması kararlaştırılmasının ardından toplantı sona erdi.

 

 

Akın: “Şehrimize hizmet etmek için çalışıyoruz”

 

Belediye Başkanı Cemal Akın, toplantının ardından yaptığı kısa değerlendirmede, “Bartın Belediye Meclisi Mart Ayı Toplantımızı Belediye Meclis Üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Belediye personelimizle, halkımızla, Belediye Başkan Yardımcılarımızla ve Belediye Meclis Üyelerimizle birlik ve beraberlik içerisinde şehrimize hizmet etmek için çalışıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz toplantımızın şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Ton başına 24 kuruş ucuzladı!

 

Bartın Belediyesi, su ücretlerinde yapılan KDV indirimi ile ilgili detayları, yazılı bir açıklama ile kamuoyu ile paylaştı. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatına istinaden ve ayrıca Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Olan Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik yapılmasına dair Resmi Gazete’de yayımlanan 5189 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı doğrultusunda su faturalarında KDV oranının 24 Şubat’ta yüzde 1’e indirildiğinin ve vatandaşların o tarihten bu yana indirimli su kullandığının belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

“Kent merkezinde meskenlerde 1.kademe (0-30 metreküp) 5.16 TL’den 4.92 TL’ye, 2. kademe (30 metreküp ve üstü) 8.67 TL’den 8.25 TL’ye indirildi. Bu doğrultuda kent merkezinde ton başına 0.24 TL’lik indirim yaptık.

İnkum’da ise meskenlerde 1. kademe 10.08 TL’den 9.59 TL’ye, 2. kademe11.48 TL’den 10.92 TL’ye indirilmiş oldu. Bu doğrultuda İnkum’da da ton başına 0.49 TL’lik bir indirim yapmış olduk.

Suyu en ekonomik şekilde kullanan vatandaşlarımız yaptığımız bu KDV indirimiyle birlikte bu ay ve sonraki aylarda daha düşük su faturası ödeyecek. Hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın Bartın Belediye Mecyisi su fiyatı KDV indirimi
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›