“Kredi kartı taksit sayısı artırılsın”

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, başta beyaz eşya ve teknoloji ürünleri olmak üzere bazı ürün gruplarındaki kredi kartı taksit sayısının artırılması gerektiğini savundu.
Bu haber 2021-12-01 10:46:22 eklenmiş ve 978 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, son dönemde Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısındaki hızlı değer kaybının, iğneden ipliğe her şeyin fiyatını artırdığını ancak sabit gelirlinin alım gücünün düştüğüne dikkat çekti. Birçok firmanın “Büyük Kasım indirimleri” gibi kampanyalarla piyasadaki talebi canlandırmaya çalışmasına rağmen beklenen etkinin yaratılamadığını belirten Özkan, başta beyaz eşya ve teknoloji ürünleri olmak üzere bazı ürün gruplarındaki kredi kartı taksit sayısının artırılması gerektiğini savundu.

 

“Sınırlama esnetilmeli”

 

Konuya ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özkan, kur dengesizliğine karşı alım kolaylığı sağlamak amacıyla kredi kartlarındaki taksit sayısı sınırlamasının esnetilmesi gerektiğini söyledi. Bu yıl içinde daha önce 12 olan mobilya ve beyaz eşyadaki kredi kartı taksit sayısının 9’a indirildiğini, televizyon alımlarında ise 5 bin TL ve üzeri ürünler için kredi kartına 4 taksit imkânı sağlandığını anımsatan Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Fiyat artışları daha da sürecek”

 

“Pandemi etkileri halen ülkemizde ve dünyada devam ederken, Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısındaki hızlı değer kaybı, birçok ürün grubunda fiyatların doğrudan ve oldukça yüksek oranda yükselmesine neden oldu. Ki bu durumun artış eğilimini sürdüren yüksek enflasyon ile önümüzdeki dönemde de devam etmesi bekleniyor.

 

Piyasaları canlandıracak hamle!

 

Üstelik Kasım ayındaki fiyat artışları, birçok ürün grubunda gerek e-ticaret gerek perakende dükkân satışlarında indirimler gerçekleşmesine rağmen yaşandı. Eşyasını yenilemek isteyen, hediye almak isteyen, yeni evlenecek olanlar gibi birçok vatandaşımız alacağını ertelemeden, daha kolay ödeme şekli sağlanmalı. Bu nedenle vatandaşlara daha kolaylaştırıcı bir adım atmak için bu taksit sayısı sınırlaması beyaz eşya, altın, mobilya, teknolojik ürünler, elektronik ürünlerde artırılmalı. Çünkü bu ürünler zaten yüksek fiyatla satılan ve bütçeleri zorlayan ürünler. Bunun yapılması durumunda hem ekonomik anlamda daha uzun vadeye yayılan ödemelerle vatandaşlar ödeme sıkıntısına düşmemiş olacaklar hem de piyasalarda durgunluk yaşanmamış olacak.”

ETİKETLER : Bartın Barış Özkan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası kredi kartı taksit sayısı
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›