SAKIN KAÇIRMAYIN! Yapılandırılan prim borçlarında ilk taksit ödemesi için bugün son gün

Bartın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdür Vekili Şaban Çengel, 7326 sayılı yapılandırma kanunu çerçevesinde yapılandırılan SGK borçlarının peşin ve ilk taksit ödemesi için 30 Kasım Salı (bugün) gününün son tarih olduğunu anımsattı.
Bu haber 2021-11-30 09:04:45 eklenmiş ve 708 kez görüntülenmiştir.

 

Prim borçlarını yapılandıran vatandaşların kanunun getirdiği avantajlardan yararlanabilmesi için borçlarının ilk taksitini bugün mesai bitimine kadar ödenmesi gerekiyor. Konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Bartın SGK Müdür Vekili Çengel, başvuruları 30 Eylül’de sona eren 7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında yapılandırılan borçların ilk taksit ödemelerinin 30 Kasım 2021 tarihine kadar yapılabildiğine dikkat çekti. Çengel, 2. taksitin son ödeme tarihinin ise 31 Aralık 2021 tarihinde sona ereceğini anımsattığı açıklamasında yapılandırmanın sağladığı avantajların kaybedilmemesi ve yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerektiğine dikkat çekti. Çengel, açıklamasında şunları dile getirdi:

 

 

İnternet üzerinden de ödeme yapılabiliyor

 

“Kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmak isteyenlerin başvuruları sonucunda önemli miktarda SGK alacağı yapılandırıldı. Yapılandırılmış prim borcu ödemeleri e-Devlet’ten yapılabildiği gibi SGK’nın anlaşmalı olduğu bankaların şubeleri, ATM’leri, internet veya mobil bankacılığından da yapılabiliyor.

 

Prim borçlarını yapılandıran kişi sayısı 1 milyonu aştı

 

Yapılandırma Kanunu kapsamında 1 milyonun üzerinde vatandaşın Nisan 2021 ve öncesi dönemlere ait kesinleşmiş sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri, işsizlik sigorta primleri, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakları, işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları ve 4b (BAĞ-KUR) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan borçları yapılandırıldı.

Yapılandırılan prim borçlarının gecikme zammı ve cezası ile kanuni faizinin silindiği gibi borç tutarları da Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncellendi. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, iki taksitle ödemede ise yüzde 50’si silindi. 

 

36 ayda ödeme imkanı var

 

Taksitle ödemeyi tercih edenler ikişer aylık periyodlarla 6, 9, 12 ve 18 taksit seçeneğiyle borçlarını 36 ayda ödeme imkânı buldu.

 

Gelir testi için son başvuru tarihini kaçırmayın

 

Bugüne kadar hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşların 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırmaları durumunda çıkan sonuca göre, geliri asgari ücretin üçte birinin altında olanların tüm borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek. Sigorta Primi devlet tarafından karşılananlar genel sağlık sigortasına hiçbir ödeme yapmadan sağlık hizmetinden de ücretsiz yararlanabilecek.

2021 yılı Nisan ayı ve öncesine ait GSS prim borcunu ödemek isteyen vatandaşlarımız, bu borçlara ait gecikme zammı ve gecikme cezası alınmaksızın sadece prim borç asıllarını 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödeyebileceklerdir.”

ETİKETLER : Bartın SGK yapılandırma Şaban Çengel
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›