Kitapseverler 24. kez buluştu!

Bartın Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Kitap Fuarı çeyrek asra koşuyor. Her yıl daha da genişleyen katılımcıları ile ilimiz kültür sanat dünyasında ritüel haline gelen Bartın Belediyesi Uluslararası Kitap Fuarı’nın 24.’sü Perşembe akşamı Belediye Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen törenle açıldı.
Bu haber 2021-11-29 09:11:49 eklenmiş ve 1118 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Kitap Fuarının açılışı Bartın protokolünün yoğun katılımına sahne oldu. Törene Bartın Valisi Sinan Güler, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, protokol üyeleri, Bartın Belediyesi personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı. 1997 yılında ilki gerçekleştirilen ve bu yıl söyleşiler ve imza günleri ile uluslararası düzeyde konuklarını ağırlayacak olan fuar 1 Aralık 2021 tarihine kadar Belediye Sosyal Tesisleri’nde açık kalacak.

Bu yıl 12 yayın evi ve 14 söyleşi konuğunun (Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu, İrfan Damirkol, Doç. Dr. Yücel Namal, Yavuz Donat, Şebnem Bursalı, Oral Yılmaz, Emrah Bilge Merdivan, Aysel Yalçın, Gülderen Canyurt, Hüseyin Turan, Cem Kar, Aykan Sağ, Todur Zanet, Hayati İnanç) yanı sıra Bartınlı kitapseverlerin katıldığı fuar 10.00 - 21.00 saatleri arasında açık olacak.

 

“İlimizin kültürel gelişimi açısından önemli”

 

Törendeki konuşmasında fuarın önemine değinen Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, hazırlık aşamasında emeği gerenlere ve katılımcılara teşekkür etti. Başkan Akın, özetle şunları söyledi:
“Kitap fuarımız için yurtdışından ve ülkemizin değişik illerinden gelerek bugün aramızda bulunan dostlarımız, değerli basın mensuplarımız, değerli kitap dostlarımız hoş geldiniz. Yerel yönetimlerin kültüre, sanata sahip çıkması gerekliliği bilinciyle belediyemizin düzenlediği etkinlikler arasında bulunan, 2019 yılında pandemi sürecinden dolayı zorunlu olarak ara verdiğimiz Kitap Fuarı’nı bu sene 24. kez düzenliyoruz. 1997 yılında Oğuz Pir Ağabeyimizin belediye başkanlığı dönemde başlayan kitap fuarımızın bugün 24.’sünü düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bir ilin kültürel gelişimi açısından fuarların açılması çok önemli. Okuma kültürünün yaygınlaştırılması ve meraklı okurların yeni yayınları keşfetmeleri için bu tür etkinlikler önemli bir fırsat oluşturuyor. Bu etkinliğin başlangıcında ve devamlılığında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Fuarımızda bu yıl 12 yayınevimiz 14 söyleşi konuğu yer alıyor. 7 gün boyunca sürecek olan kitap fuarımızda çeşitli söyleşiler ve etkinlikler yapılacak. Tüm vatandaşlarımızı fuarımıza ve etkinliklerimize davet ediyorum.

 

 

“Kitaplar yol göstericidir”

 

Peygamber efendimiz Hz. Muhammet’e gönderilen ilk sure ‘Yaratan Rabbinin adıyla oku’ olmuştur. Okumak, öğrenmek, insan yaşamının uyum ve denge içinde kurulabilmesinde büyük önem taşımaktadır. Eğitim, kültür ve sanatla ilişki içinde olmak bireyin kendisini tanımasına, kişiliğini geliştirmesine yardımcı olduğu gibi, ortak duygu ve düşünceler oluşturarak, paylaşımı güçlendirmekte, bireylerin birbirine karşı anlayışlı, hoşgörülü saygılı olmasına ortam hazırlamaktadır.

 

“En etkin araç kültür ve sanat”

 

Bireylere olduğu kadar toplumlara da ayna tutan eğitim, kültür ve sanat insanoğlu için tarihin her döneminde vazgeçilmez, kitaplar ise yol gösterici olmuştur. İnsan olmanın, yaşamanın, gelişmenin, hep ileri ve aydınlığa yürümenin en anlamlı göstergelerinden sayılan kültür ile toplumlar güç kazanmış, zorlukların üstesinden gelmeyi başarmıştır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin, özgüveni yüksek, olgun bireylere dönüşmelerinde kültür ve sanatın en etkin araç ve yöntemlerden olduğuna inanıyor, belediye olarak bu tür etkinlikler ile onları destekliyoruz.

 

Etkinlikler ücretsiz

 

Bugün açılışını yaptığımız ve 1 Aralık akşamına kadar sürecek olan 24. kitap fuarımızda yazarlarımız, şairlerimiz ve bilim insanlarımız söyleşileri ile Bartınlılarla beraber olacaktır. Geniş bir içerik yelpazesiyle hazırlanan programı umarım Bartın’da yaşayan herkes daha çok katılımla sahiplenir. Tüm etkinlikleri ücretsiz olan Kitap Fuarı etkinliklerine gösterilen ilgi her yıl heyecanımızı daha da artıracaktır. Aydınlığın penceresinden bakmayı ilke edinen, Cumhuriyetin Aydınlık Yüzü Bartın’da, “Kitapla Aydınlığa” sloganı ile başlayan bu etkinliğimizde bizlere destek veren bütün dostlarımıza, katılımcılara ve sizlere çok teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

“Bartın’ın kültür şehri olduğunun kanıtı”

 

Akın’dan sonra kürsüye gelerek bir konuşma yapan Bartın Valisi Sinan Güner de, ilimizdeki görev süresi boyunca katıldığı 4. Kitap fuarı olduğunu anımsatırken böylesine güzel öve anlamlı bir etkinlikte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vali Güner, her sene fuarın davetiyesi elime ulaştığında etkinlik çeşitliliğinin ve katılımın arttığını gözlemlediğini ve bundan mutluluk duyduğunu ifade ederken, “Büyük illerde düzenlenen fuarları bilen ve gezen birisi olarak bugün burada düzenlenen bu fuarımızın da çok önemli bir fuar olduğunu belirtmek isterim. Bu nedenle fuarın düzenlemesindeki emeklerinden dolayı başta Belediye Başkanımız Sayın Cemal Akın olmak üzere ekibine teşekkür ediyorum. İlimize teşrif eden sanat ve kültür insanlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Gerçekten bu boyutta bir kitap fuarı düzenleniyor olması, o ilin gelişmişliğinin ve kültür şehri olduğunun kanıtıdır. Ben bu etkinliklere katılmaktan büyük gurur duyuyorum. Fuarın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

Onur plaketleri verildi

 

Konuşmaların ardından Onur ve Vefa Plaketleri’nin takdimi yapıldı. Kuvayi Milliye'nin örgütlenmesinde öncülük eden ve 1919 yılında Bartın Kaymakamlığı görevinde bulunan Ahmet Durmuş Evrendilek’in torunu, Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) Direktörü, Akademisyen Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu’na ve Ankara Büyülü Fener Sinemaları’nın kurucusu Bartınlı İrfan Demirkol’a onur plaketleri verildi.

Açılış törenine katılamayan Gazeteci Yavuz Donat’a ise plaketinin söyleşisi sonrası 27 Ekim Cumartesi günü takdim edileceği bildirildi.

 

Pir, Kantarcıoğlu ve Çıtak’a Vefa Plaketi

 

Bartın Belediyesi Kitap Fuarı’nı 1997 yılında ilk kez düzenleyen, Bartın Belediyesi'nde 13 Nisan 1991 ile 11 Ocak 1999 tarihleri arasında 36, 37 ve 38. başkan olarak görev yapan Mehmet Oğuz Pir’e ve Bartın Belediyesi Kitap Fuarı Logosu’nu tasarlayan Bartınlı sanatçı, emekli öğretmen Ersoy Kantarcıoğlu’na Vefa Plaketleri takdim edildi. Bugün aramızda olamayan Yazar Mustafa Kademoğlu’nun plaketi ise temsilen Bartınlı Söz Yazarı Tarık Çıtak’a verildi.  

Fuarın açılış etkinliği plaketlerin verilmesinin sonrasında Belediye Başkan Akın mihmandarlığındaki protokol üyelerinin ile fuar alanını gezerek kitapları incelemesi ile sürdü.

 

Ersoy Kantarcıoğlu’nun resim sergisi de açıldı

 

Açılış töreninin sonunda ise Bartınlı sanatçı, emekli öğretmen Ersoy Kantarcıoğlu’na ait “Terapi Art” resim sergisinin açılıyı yapıldı.

 

Program oldukça yoğun

 

Her yıl üzerine daha da koyarak büyüyen Bartın Belediyesi 24. Uluslararası Kitap Fuarı bu yıl yine birbirinden güzel etkinliklere sahne olacak. Bartın Belediyesi’nden verilen bilgiye göre 1 Aralık Çarşamba günü fuar kapanıyına kadar gerçekleştirilecek olan etkinlik programı şöyle:

 

27 Kasım 2021 Cumartesi

* Söyleşi-İmza (Yavuz Donat – Şebnem Bursalı “Dünden Bugüne Türkiye”) - Belediye Cep Sineması - Saat:14.00

* Söyleşi-İmza (Gülderen CANYURT “İnsan ve Şiddet”) - Belediye Cep Sineması - Saat: 17.00

* Konser (Bartın Üniversitesi Müzik Kulübü) - Millet Bahçesi - Saat: 19.30

 

28 Kasım 2021 Pazar

* Atölye (“Uluslararası Öğrenciler Perspektifinden Bartın” Organizasyon: Gençlik İçin Hareket Derneği) - Belediye Cep Sineması - Saat: 11.00

* Belgesel Gösterimi (“Meçhul Tutsaklar’ın Bilinir Olma Mücadelesi ve Türk Medyasında Kıbrıs” Hüseyin TURAN – Cem KAR) - Belediye Cep Sineması - Saat: 14.00

* Söyleşi (Aykan SAĞ “Kukla ve Çocuk”) - Belediye Cep Sineması - Saat: 16.30

 

29 Kasım 2021 Pazartesi

* Söyleşi-İmza (Oral YILMAZ “Sonuna Kadar Git”) - Belediye Cep Sineması - Saat: 16.00

* Gençler Şiirle Yarışıyor (“Yunus Emre” Organizasyon: Genç Gönüllüler Derneği) - Belediye Cep Sineması - Saat:19.30

 

30 Kasım 2021 Salı

* Söyleşi-İmza (Emrah Bilge MERDİVAN “Öykü Bizim Neyimiz Olur”) - Belediye Cep Sineması - Saat: 14.00

* Söyleşi-İmza (Aysel YALÇIN “İşgücü Göçünün 60. Yılına Bakış”) - Belediye Cep Sineması - Saat:16.00

* Söyleşi (Todur Zanet “Vatan Sevgisi”) - Belediye Cep Sineması - Saat: 18.30

 

1 Aralık 2021 Çarşamba

* Söyleşi – İmza Günü (Hayati İNANÇ Can Veren Pervaneler “Hayata Şiirden Bakmak”) - Belediye Sosyal Tesisleri - Saat: 18.30

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın Kitap Fuarı
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›