İCRALIK MALLAR SAHİPLERİNCE SATILABİLECEK

5. Yargı Paketi ile yapılan değişikliğe göre; talep etmesi durumunda borçlu kişi, haczedilen malını kendi satabilecek. Böylece hacizli malların satışında düşük fiyat yüzünden yaşanan mağduriyetlerin de önüne geçilmiş olacak.
Bu haber 2021-11-26 09:44:16 eklenmiş ve 487 kez görüntülenmiştir.

 

Kamuoyunda “5. Yargı Paketi” olarak adlandırılan “İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ve Adalet Komisyonu Raporu”nun görüşmeleri tamamlandı.

 

TBMM Genel Kurulu’ndaki uzun soluklu mesainin ardından yasalaşan teklif pek çok devrim niteliğinde yeniliği de beraberinde getiriyor. Bunlardan belki de en fazla dikkat çeken ve bekleneni, Bartın’da da çok sayıda kişiye nefes aldıracak olan icralık olanların mallarını kendilerinin satabilecek olması.

 

Düzenleme; talep etmesi durumunda borçluya, haczedilen malın rızaen satışı amacıyla yetki veriyor. Böylece icralık malın değerinin altında satılmasından kaynaklı mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedefleniyor. Düzenlemeye göre borçlu, kıymet takdirinin tebliğinden itibaren 7 gün içinde haczedilen malının rızaen satışı için kendisine yetki verilmesini talep edebilecek. Kıymet takdiri yapılmadığı durumlarda borçlu da kıymet takdiri yapılmasını isteyebilecek. İcra Müdürü, kıymet takdirinin kesinleşmesinden sonra cebri satış işlemlerini durdurarak borçluya 15 günlük süre verecek. Borçluya verilen sürenin başlangıcından icra mahkemesinin kararına kadar geçen sürede alacaklı bakımından satış isteme süresi işlemeyecek.

 

Rızai satışta bedel, malın muhammen kıymetinin yüzde 90'ına karşılık gelen miktarı ile o malla güvence altına alınan ve satış isteyenin alacağına rüçhanı olan alacakların toplamından hangisi fazla ise bu miktarı ve ayrıca bu miktara ilave olarak bu aşamaya kadar bu mahcuz için yapılan takip masrafları toplamından az olamayacak.

 

 

TOLGA AKINER

 

ETİKETLER : Bartın TBMM 5. Yargı Paketi icra
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›