Kamu çalışanları destek bekliyor!

İçinde bulunduğumuz ekonomik tablodan olumsuz etkilenen kamu çalışanları, geçen yıl 2022’yi de içine alacak şekilde varılan uzlaşmanın yeniden gözden geçirilmesini istiyor. Ardı arkası kesilmeyen zamlar ve TL’nin değer kaybı ile alım gücü azalan, maaşları mum gibi eriyen kamu çalışanlarının sıkıntılarını dile getiren Türk Sağlık Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, “Ortaya çıkan mağduriyetleri gidermek, enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanması ve kamu görevlilerine aylık bin lira ek zam ve yüzde 3 refah payı verilmesi zorunlu hale gelmiştir” dedi.
Bu haber 2021-11-25 09:29:18 eklenmiş ve 822 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Türk-Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, yaptığı basın açıklaması ile kamu çalışanlarının son aylarda artan geçim sıkıntısını rakamlarla ortaya koyarken, hükümetten beklentilerini de bir bir sıraladı. Bitmek bilmeyen zamlar karşısında çaresiz olduklarını, maaşlarının daha ellerine geçmeden eriyip gittiğine dikkat çeken Coşkun, özetle şunları söyledi:


“Alım gücü her yıl azalıyor”

 

“Kamu çalışanlarının aile bütçesindeki açık, her gün biraz daha da büyüyor. 5. Dönem Toplu Sözleşmesiyle memur ve memur emeklilerinin maaşlarına geçen yıl yüzde 4+4, bu yıl ise yüzde 3+3 zam yapılmıştı. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun karar verdiği bu sözleşmeyle memur ve memur emeklilerin maddi kayıplara uğradığı bu dönemde TÜİK'in belirlediği yıllık enflasyon ortalama yüzde 14,6 olsa da çeşitli mal ve hizmetler yaklaşık yüzde 28, ulaştırma yüzde 21, gıda yüzde 20, ev eşyası yüzde 18, sağlık harcamaları yüzde 16 oranında zamlandı. Memur maaşları yıllık ortalama 463 lira artarken, aynı dönemde dört kişilik ailenin insanca yaşamak için vazgeçemeyeceği zorunlu harcamaları 965 lira yükseldi. Hal böyle olunca memur ve emeklilerimizin alım gücü yıldan yıla azalıyor. Aile bütçesindeki açık her gün biraz daha büyüyor.

 

 

“Maaşlar eriyor”

 

Enflasyonun toplumsal boyuttaki en olumsuz etkilerini dar ve sabit gelirliler yaşamaktadır. 6. Dönem Toplu Sözleşmesiyle memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2022’nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapılacak. Gerek açıklanan resmi enflasyon gerekse yatırım araçları karşısında memur maaşlarının eridiği ve yapılan artışların yetersiz kaldığı açık. Son dönemde birçok ürün ve hizmete yapılan fahiş zamlar, desteğe en çok ihtiyaç duyan kesimlerin başında maaşları enflasyonun bile altında kalan kamu görevlileri ve emeklilerinin olduğunu gösteriyor.

 

“Memur ve emeklilere destek paketi açıklanmalı”

 

Ortaya çıkan mağduriyetleri gidermek, enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanması ve kamu görevlilerine aylık bin lira ek zam verilmesi zorunlu hale gelmiştir. Artan milli gelirin adil bir biçimde paylaşılması ve gelir dağılımında adaletin sağlanması için mutlaka kamu görevlilerinin maaşlarına enflasyonun üzerinde artış yapılmalı. Bunun için yapılması gereken her yıl oransal artışlardan bağımsız yüzde 3 refah payı verilmesidir.” 

ETİKETLER : Bartın Türk Sağlık Sen Besim Coşkun enflasyon zam destek paketi
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›