Açık cezaevlerindeki Covid izni uzatılıyor

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin başından bu yana, açık ceza infaz kurumlarında bulunan veya açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilen hükümlülerin, bulaş riskini ortadan kaldırmak için uygulanan Covid-19 izinlerinin süresi 31 Mayıs 2022’ye kadar uzatılabilecek.
Bu haber 2021-11-25 09:26:30 eklenmiş ve 833 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

TBMM Genel Kurulu’nda, görüşmelerine başlanan 5. Yargı Paketi'ni içeren İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi'ne ceza infazla ilgili yeni madde eklendi. Mecliste grubu bulanan tüm partilerin ortak önergesiyle eklenen maddeyle, “Covid-19 izni” ile ilgili mevcut düzenlemedeki Sağlık Bakanlığının önerisi üzerine Adalet Bakanlığı tarafından “her defasında 2 ayı geçmemek üzere 9 kez uzatılabilir” şeklindeki ibare, “her defasında 2 ayı geçmemek üzere 12 kez uzatılabilir” olarak değiştirildi. Buna göre; Bartın’da dahil olmak üzere salgın sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlülerin bu kapsamdaki izin süresi 31 Mayıs 2022’ye kadar uzatılabilecek.

 

 

5.Yargı Paketi’nin TBMM Genel Kurulu’nda devam eden görüşmelerinden çektiği fotoğrafları sosyal medya platformlarındaki sayfalarından paylaşan AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç, “Açık Cezaevlerinde barındırılan hükümlülerin Covid-19 nedeniyle izinli sayılmasına dair sürenin 30 Kasım 2021 tarihinden itibaren 2 şer ay ara ile 3 kez 31 Mayıs 2022 tarihine kadar uzatılabilmesini öngören Madde ihdasına ilişkin önergeyi TBMM Genel Kurulunda kabul ettik” dedi. 

ETİKETLER : Bartın TBMM AK Parti Yılmaz Tunç 5. Yargı Paketi Covid-19 izni
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›