Hangişi: “Öğretmenler Günü’nde söz değil, icraat bekliyoruz”

Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi, 24 Kasım Öğretmenler Günü yaklaşırken, Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer’e çağrıda bulunarak, Hükümet adına somut uygulamaları başlatmasını istedi. Bugüne kadar Öğretmen Günü’nün adeta kuru sözlerle geçiştirildiğini söyleyen Hangişi, bu Öğretmenler Günü’nde Bakan Özer’in fark yaratmasını istedi.
Bu haber 2021-11-19 14:48:58 eklenmiş ve 848 kez görüntülenmiştir.

 

Öğretmenlerimize ve eğitim çalışanlarımıza verilen değerin çocuklarımıza ve dolayısıyla ülkemize verilen değer olduğunun altını çizen Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi, “Öğretmenleri sadece 24 Kasım’da değil, yılın her günü baş tacı ettiğimizi göstermek adına onların sorunlarını kendi sorunlarımız gibi görmeli ve çözüm üretmek için gayretkeş olmalıyız. Bu noktada diyoruz ki: zaman laf değil, icraat zamanıdır. İşe Öğretmenlik Meslek Kanunu hayata geçirilerek başlanmalıdır” dedi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu görüşmelerinin en geç 24 Kasım 2021 tarihinde yani Öğretmenler Günü’nde başlatılması çağrısında bulunan Hangişi, ayrıca Öğretmenler Günü’nde tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ekonomik destek ve salgın sürecince olağanüstü gayet sarf etmelerinden dolayı başarı belgesi verilmesini talep etti.

Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Hangişi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer’e çağrıda bulunuyor ve bir ilke imza atarak Hükümet adına somut uygulamaları başlatmasını istiyoruz. Bu doğrultuda; Öğretmenlik Meslek Kanunu görüşmeleri en geç 24 Kasım 2021 günü TBMM’de başlatılsın. Öğretmenler Günü’nde tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ekonomik destek verilsin. Salgın süresince, zaman zaman okulları kapatmak zorunda kalsak bile, olağanüstü gayret ortaya koyarak eğitimi devam ettiren hizmetlisinden memuruna, öğretmeninden yöneticisine kadar bütün eğitim çalışanları başarı belgesiyle ödüllendirilsin.”

“Öğretmene güvenin!”

Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’ndeki hediye uygulaması hususunda personelin uyarılmasının istenmesine de tepki gösterdi. Bu uyarıyı çok gereksiz gördüğünü söyleyen Hangişi; öğrencilerimizin, 24 Kasım’da bir buket çiçekle ya da bir kalemle öğretmenlerine sevgi, takdir ve teşekkürlerini ifade etmelerinden ibaret olan sembolik nitelikteki bir durumu, sahada yaşanan bir sorun gibi ortaya koymanın doğru olmadığını belirtti.

Hangişi, “Herkes rahat olsun; öğretmenlerimiz ‘menfaat sağlama amacıyla hediye kabul etmek, borç para istemek’ ya da ‘kamu görevlisine ya da devlete olan güven ve itibar duygusunu zayıflatacak’ hiçbir davranışa tevessül de etmez, müsaade etmez. Rahat olun, öğretmene güvenin” diye konuştu.

Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Hangişi,  açıklamasında “MEB taşra teşkilatına bir yazı çıkararak, 24 Kasım Öğretmenler Günü’ndeki hediye uygulaması hususunda personelin uyarılmasını istemiş. Öncelikle bu ikazı çok gereksiz gördüğümü söylemeliyim. Öğrencilerimizin, 24 Kasım’da bir buket çiçekle ya da bir kalemle öğretmenlerine sevgi, takdir ve teşekkürlerini ifade etmelerinden ibaret olan ‘sembolik nitelikteki’ bir durumu, sahada yaşanan bir ‘sorun’ gibi ortaya koymak doğru değildir. Tabii ki, her yerde olduğu gibi suiistimaller olabilir. Ancak öğrencilerin ya da velilerin istismar edildiği yaygın bir durum varmışcasına Öğretmenler Günü'ne bir hafta kala bir genelgeyle uyarı çıkarılması şık değildir. Bu ‘tedbir’ adeta tüm öğretmenlerimizi zan altında bırakabilecek bir uygunsuzluk olmuştur. Ki, zaten benzer suiistimaller için mevzuatımız açıktır ve tüm kamu çalışanları da bunu bilmektedir. Herkes rahat olsun; öğretmenlerimiz ‘menfaat sağlama amacıyla hediye kabul etmek, borç para istemek’ ya da ‘kamu görevlisine ya da devlete olan güven ve itibar duygusunu zayıflatacak’ hiçbir davranışa tevessül de etmez, müsaade etmez. Rahat olun, öğretmene güvenin” ifadelerine yer verdi.

ETİKETLER : bartın
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›