Tarımdaki gizli potansiyel ortaya çıkartılacak

Göreve geldiği günden bu yana sergilediği performans ile herkesin takdirini kazanan Tarım ve Orman İl Müdürü Yasin Önder, tüm personelinin mesai merhumu gözetmeksizin çalıştığını belirtirken amaçlarının Bartın’ın tarımda ivme kazanması olduğunu söyledi. “Bartın’ın gizli bir potansiyeli var” diyen Önder, bu potansiyelin mutlaka ayağa kaldırılması gerektiğini, bunun için Bartın’da tüm şartların sürait olduğunu dile getirdi.
Bu haber 2021-11-10 10:28:52 eklenmiş ve 1009 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürü Yasin Önder, Covid-19 pandemisi nedeniyle, çok önceden planlamalarına rağmen bir türlü yapamadıkları basın mensuplarıyla buluşmayı dün Merdane restoranda düzenlenen kahvaltı ile gerçekleştirdi. Sohbet havasında gerçekleşen kahvaltı sonrasında tarıma ilişkin olarak Bartın’da son denimde hayata geçirilen projeler hakkında bilgiler veren Önder, İl genelinde tarımı canlandırmak ve yaygınlaştırmak için tüm personelleri ile 7/24 sahada olduklarını vurguladı. Bartın’ın doğası ve iklim koşulları nedeniyle gizli bir tarım potansiyeline sahip olduğunun altını çizen Önder, tüm çabalarının bu potansiyelin ortaya çıkarılması olduğunu söyledi. Önder, bunun için tarım ve hayvancılıkla ilgilenen tüm girişimcilere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade edetti. Önder, özetle şunları dile getirdi:

 

 

“Tarım, kuraklık nedeniyle ülkemizin kuzeyine kayıyor”

 

“16-17 aydır Bartın’dayım. Herhangi bir izin kullanmaksızın 7/24 sahada çalışma gayretindeyiz. Bugüne kadar bu böyle oldu. İnşallah bundan sonra da böyle olacak. Çünkü dünyada ve ülkemizde tarımın değeri bir kat daha arttı. Zaten önemliydi. Çok önemli noktaya geldi. Ülkemizde şu anda kuraklık nedeniyle Orta Anadolu’da çiftçi ektiği tohumu geri alamazken biz geçen yıl hiç sulama yapmadan Bartın’da mısır yetiştirdik. Yani tarım ülkemizin kuzeyine doğru kayıyor ve bizde bunun farkındayız. Bunun için atılım yapmak istiyoruz.

 

 

“Çiftçinin bahçesinde eğitim veren bir kurumuz”

 

Bunun için basınla işbirliğimiz çok önemli. Yaptığımız yenilikleri duyurabilmek için sizlere çok ihtiyacımız var. Biz şeffaf bir yönetim sergilemeyi tercih ediyoruz. Bu anlamda sosyal medyayı da kullanmaya çalışıyoruz. Biz arazi odaklı çalışan bir kurumuz. Birebir uygulamalı olarak çiftçinin bahçesinde eğitim veren bir kurum haline geldik.

 

“İlimizin avantajlarını kullanmak istiyoruz”

 

Bu projelerimize geçen sene fındıkla başladık. Bu projemiz 4 sene devam edecek. Bundan olumlu sonuçlar aldık. Bir mısır projesi yaptık. İlimizin mısırda ortalama kilosu 250 kiloyken bu sene bin 200 kg dane mısırdan verim aldık. 42-43 dönüm alandan vatandaşımızın cebine maliyetleri çıktıktan sonra 90 bin TL girdi. Katkımızla birlikte 100 bin TL. Biz bu konularda avantajlı bir iliz. Biz bu avantajı kullanmak istiyoruz.

Biz susuz tarım yapsak bile ilimizin sabah çiği dahi mısırın çimlenmesi için yeterli. İlimizde yetişen ürünler, balımızla, mısırımızla, fındığımızla, örtü altımızla değerli ürünler. Biz elimizdeki ürünlerin gelişimini sağlasak ilimizin potansiyeli gerçekten iyi. Yeşil aksamlı bitkilerin Türkiye’de en iyi olduğu illerden biriyiz. Bizim biberimizin kalitesini komşu illerimizde yakalayamazsınız.

 

 

Bartın tarımda ivme kazansın diye…

 

Biz bunları bildiğimiz için bir ivme kazandırmak istiyoruz. Geçen sene yaptığımız projelerin bu sene 4 katını teklif ettik. Hatta başka kaynaklardan da gelirse 7-8 katını teklif ettik. Mesai merhumu gözetmeksizin çalışacağız. Yeter ki Bartın tarımda ivme kazansın. Çünkü Bartın’ın gizli bir potansiyeli var. Bu potansiyelin ayağa kalması lazım. Bizim çevre şartlarımız ve ilimiz buna müsait.

 

“Hububatta verimi artırmayı başardık”

 

Bartın hububat memleketi olarak bilinmez. Ama biz geçenlerde bir deneme yaptık. Sonuçlarını almadan sizlerle paylaşmadık. Bizim buğday verimimiz senede 250-300 kiloyken geçen yıl yaptığımız denemelerle bir tarlamızda 700 kilo, başka bir tarlamızda da 900 kilo verim aldık. Bunu daha da artırmaya ve üreticilerimize hububat ekimini aşılamaya çalışıyoruz.

 

Tarım ve hayvancılıkta metodlar değişiyor

 

Biz maalesef atadan gördüğümüz geleneksel metotlarda tarım yapan bir iliz. O zamanın şartlarında atalarımızın teknikleri doğruymuş ama bugün için geçerli değil. Biz bunları yenilemeye çalışıyoruz. Biz fındıktan 40 kilo alırsak, dane mısırdan 250 kilo alırsak silajlık mısırdan 3 ton alırsak biz süt ineğinden 5 kilo süt alırsak bu hayvancılığı ve bitkisel üretimi yapamayız. Bugün başlangıç aşamasında 40 kilo süt veren ineğimiz var ve inşallah bu daha da artacak. Mısırda bin 200 kiloya çıktık ve hedefimiz bin 500-2 bin tonlara çıkmak. Buğdayda 700-800-900 kiloları gördük. Fındıkta 300 kiloyu gördük. Bahçesinde 800 kiloyu geçmemiz çiftçimiz bu sene 2 tona ulaştı. Bu arkadaşımız inşallah seneye fındıkta 3 tona ulaşacak.

 

Modern bahçeler kurulacak

 

Önümüzdeki sene ilçe ayırmaksızın modern bahçeler kuracağız. Sadece Bartın ölçeğinde çalışma yürütmüyoruz ve ilçelerimize de gidiyoruz. Kooperatiflerimizi canlandıracağız. Kooperatiflerle işbirliğimizi arttıracağız. Bunlar tabi biraz süreç, sabır ve gayret gerekiyor. İtalyan basınına da 2 kere kapak oldu. Azerbaycan’dan da teklif aldık. Komşu illerimizden de... Bu ilimiz adına memnuniyet verici bir durum.  Çalışmalarımızın izlenip takdir edilmesi bizi hem memnun hem de motive etti.

 

“Çiftçilerimiz bizden habersiz dikim yapmasınlar”

 

Biz arayan çiftçilerimize vurguladığım bir şey var. Biz görmeden toprağınıza tasarrufta bulunmayın bir şey ekmeyin. Bize bu istekle başvuran bütün vatandaşlarımızınki il ilçe fark etmiyor bizzat arazisine ekiplerimiz gidiyor ve arazisinin neye uygun olduğunu tespit ediyor. Bunun örnekleri çok. Birçok kere gittik ve gitmeye de devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın ben zaten bunu özellikle istiyorum. Bizden habersiz dikim yapmasınlar. Tarım da aynı inşaat işi gibi. Temel sağlam olursa üstüne koyarsınız. Bizim Bartın tarımınla ilgili en büyük sıkıntımız alt yapı. Bunu bildiğimiz için biz zaten bunu özellikle istiyoruz. Biz arazinize gelmeden siz tarıma başlamayın. Biz araziyi önce bir etüt edelim. Bu konuda herkese gideriz.

 

100 örnek fındık bahçesi daha kurulacak

 

Fındıkta kurduğumuz bahçeler geçen sene 100 kişiyle başladık. Bu sene 100 kişi daha ekledik. Geçen seneki 100 kişiyi de bırakmadık. Çünkü biz asıl verimimizi ikinci yıl alacağız. Biz bu sene 200 bahçeyi hasada kadar takip edeceğiz. Sadece gidip anlatıp dönmüyoruz. Bu çok büyük etki yarattı. Geçen sene bizi fındık bahçesine sokmayan bu sene daireye gelip bizi bahçesine davet ediyor.”

ETİKETLER : Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Yasin Önder
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›