Yeraltı barajı hızla sürüyor

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç, Bartın Bahçecik Yeraltı Barajı’nda çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini bildirdi.
Bu haber 2021-10-27 09:54:21 eklenmiş ve 420 kez görüntülenmiştir.

 

Çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Tunç, Türkiye’de ilklerden olacak olan yeraltı barajının dünyada örneklerinin bulunduğunu anımsatırken, özellikle vadilerin daraldığı yerlerde baraj, gölet gibi yüzey depolamalarıyla birlikte tatlı yeraltı sularının havza aşağılarına giderek kirlenmesini önlemek veya akiferlerde daha fazla su depolayarak yerleşim birimlerine sağlıklı ve sürdürülebilir su sağlamak amacıyla yeraltı depolama projelerinin uygulamaya konulduğunu anımsattı. Bu kapsamda DSİ 23. Bölge Müdürlüğü’nce etüd ve planlama işlerinin tamamlanmasının ardından Bahçecik Ulupınar Yeraltı Barajı’nın yapım ihalesinin gerçekleştirildiğini kaydeden Tunç, “İhale sürecinin kesinleşmesinin ardından yapım sözleşmesi imzalandı ve barajın yapımına başlandı” dedi.

 

 

Milletvekili Tunç, Bartın’ın 50 yıllık su ihtiyacının giderilmesini sağlayacak Bartın Bahçecik Yeraltı Barajı ile Ilındır Deresi üzerinde yapılacak olan Ilındır Barajı’nın hayata geçirilmesi için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve DSİ yetkililerine teşekkür etti.

ETİKETLER : Bartın DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Bahçecik Yeraltı Barajı AK Parti Yılmaz Tunç
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›