Tunç, büyükelçileri küstahlık ve hukuk tanımamakla suçladı

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç, Gezi oylarındaki rolü nedeniyle yargılanan ve tutukluluk hali devam eden Osman Kavala’nın ‘derhal serbest bırakılması için’ Türkiye’ye çağrıda bulunan ABD, Almanya ve Fransa’nın da arasında bulunduğu 10 ülkenin büyükelçisini küstahlık ve hukuk tanımamazlıkla suçladı.
Bu haber 2021-10-21 09:10:41 eklenmiş ve 954 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

10 ülkenin büyükelçiliği, Osman Kavala'nın tutukluluk durumuna ilişkin ortak açıklama yayımladı. ABD Büyükelçiliği'nin internet sitesinde yayımlanan ve Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ile Yeni Zelanda Büyükelçilikleri'nin imzası bulunan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Osman Kavala'nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir. Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye'ye çağrıda bulunuyoruz.”

 

Bakanlık rahatsızlığı yüzlerine söyledi

 

Büyükelçiliklerin sözkonusu açıklaması, başta AK Parti ve MHP kanadından tepkilere neden olurken, Dışişleri Bakanlığı 10 büyükelçiyi Bakanlığa çağırarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin yapılan çağrıdan duyduğu rahatsızlık açık ve net bir şekilde kendilerine Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Faruk Kaymakcı tarafından bildirildi. Görüşme sonrası Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

 

 

“Hadsiz açıklama kabul edilemez”

 

“Bu ülkelerin Büyükelçileri/Maslahatgüzarlarına, sosyal medya üzerinden yapılan ve bağımsız yargı tarafından yürütülen hukuki bir süreçle ilgili bu hadsiz açıklamanın kabul edilemez olduğu, hukuki süreçlerin siyasallaştırılmasına ve Türk yargısına baskı yapmaya yeltenen bu açıklamanın reddedildiği, sözkonusu açıklamanın Büyükelçilerin savunduğunu iddia ettikleri hukukun üstünlüğü, demokrasi ve yargı bağımsızlığına da aykırı olduğu iletilmiştir.

Adıgeçenlere, Anayasamızda da kayıtlı olduğu üzere, Türkiye’nin insan haklarına saygılı, demokratik bir hukuk devleti olduğu vurgulanmış ve Türk yargısının bu tür sorumsuz açıklamalardan etkilenmeyeceği hatırlatılmıştır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, bazı ülkelere yönelik verdiği ve yıllardır uygulanmayan kararlarını görmezden gelenlerin, sadece Türkiye ile ilgili davalara odaklanmalarının ve özellikle Kavala davasını sürekli ve ısrarla gündemde tutmaya çalışmalarının samimiyetsiz ve çifte standartlı bir yaklaşım olduğuna dikkat çekilmiş, Büyükelçiler/Maslahatgüzarlar Viyana Sözleşmesi kapsamında görevlerinin sorumlulukları içerisinde kalma konusunda uyarılmışlardır.”

 

Tunç: “Türk yargısına saygısızlık”

 

Bir anda diplomasi ve siyasetin bir numaralı konusu haline gelen sözkonusu büyükelçilerin açıklamalarına tepki gösterenler arasında AK Parti Bartın Milletvekili Tunç da vardı. Tunç, sosyal medyadaki hesapları aracılığıyla büyükelçileri sert bir dille eleştirdi. Tunç, sözkonusu eleştirilerini şu sözlerle dile getirdi:
“Bu bir küstahlık ve hukuk tanımazlıktır. ABD ve 9 ülkenin Büyükelçilerinin yayınladıkları bildiriyle görülmekte olan bir dava hakkında görüş bildirerek, sanığın derhal serbest bırakılmasına dair çağrısı tam anlamıyla hadsizlik, görev yaptıkları ülkenin yargısına saygısızlıktır.

 

“Bu hakkı nereden alıyorsunuz?”

 

Türkiye Cumhuriyeti, demokratik bir hukuk devletidir. Yargı bağımsızdır, Anayasa 138’e göre görülmekte olan bir dava hakkında yasama meclisinde bile soru sorulamaz, görüşme yapılamazken siz yabancı diplomatlar bu hakkı nereden alıyorsunuz?

15 Temmuz’da Türk Demokrasisine, insan haklarına saldırı oldu. Saldırganların bir kısmı sizlerin ülkelerinde saklanıyorlar. Bir çağrı da ülkelerinize yapsanız, ‘suçlular iade edilsin’ deseniz, biz de sizin demokrasi ve hukuka inandığınızı görsek.

 

“Türk yargısı milletinin hak ve hukukunu korumuştur”

 

Gezi Olayları, bir kalkışmadır, darbeyi sokakla anarşi ile gerçekleştirmek içindir. Bu ülkeye 100’lerce milyar zararı olmuştur. Sokak darbesine müsaade edilmeyince 17-25 Aralık yargı darbesine ona da izin verilmeyince 15 Temmuz FETÖ darbesine girişilmiştir. Türk yargısı, milletine karşı çekilen bu operasyonların hepsinde teyakkuzda olmuş, gerekli soruşturma ve kovuşturmaları ivedilikle yaparak, adına karar verdiği Türk Milleti’nin hakkını hukukunu korumayı başarmıştır.

 

“Bizde yargı kimseden talimat almaz”

 

Sizin ülkelerinizi bilmeyiz ama bizim ülkemizde Yargı kimseden talimat almaz.

Çoook eskidendi, vesayetçiler karşısında selam duran, darbecileri değil, darbe mağdurlarını yargılayan Mahkemeler eski Türkiye’de kaldı. Görev yaptığınız ülkedeki değişimi izlemekte çok geridesiniz.”

ETİKETLER : Bartın Dışişleri Bakanlığı Osman Kavala AK Parti Yılmaz Tunç
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›