KGYS ile ceza dönemi başlıyor

Bartın Emniyet Müdürlüğü, kent merkezinde trafik akışının sağlıklı işletilmesi, trafik güvenliğinin artırılarak vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla bundan böyle Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’ni (KGYS) kullanarak park ihlali yapan ya da ikinci sırada park eden araç sürücülerine cezai işlem uygulanacağını bildirdi.
Bu haber 2021-10-18 09:21:48 eklenmiş ve 1268 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Yollar artık trafiği kaldıramıyor

 

Hepimizin malumu, kent merkezi oldukça dar bir alana sıkıştığı için her geçen gün artan nüfus ve araç sayısı artık yollarımızı kaldırmaz bir hale geldi. Özellikle sabahın erken saatlerinde ve mesai saatinin bittiği akşam saatlerinde belli güzergahlarda trafik yoğunluğu had safhaya ulaşırken kent merkezindeki belli cadde ve sokaklarda zaman zaman adeta trafik durma noktasına geliyor. Tabi bunda sadece araç sayının fazlalığı etkili değil, kent merkezindeki otopark yetersizliği ve sürücülerin araç ve yaya trafiğini aksatacak şekilde yaptıkları park ihlallerinin de payı büyük.

 

 

Park ihlalleri trafik güvenliğini tehdit ediyor

 

Bunun farkında olan ve neredeyse her gün onlarca hatalı park ihlali ihbarı alan Bartın Emniyet Müdürlüğü, konuya ilişkin yeni bir uygulamanın başlatılacağı konusunda vatandaşlara son bir uyarıda bulundu. Bartın Emniyet Müdürlüğü’nden konuya ilişkin olarak verilen bilgide, Bartın kent merkezinde bulunan ana arter konumundaki yüksek trafik yoğunluğu olan caddelerimiz üzerinde sürücülerimizin park yasağı ihlali ile trafik yoğunluğunun fazla olduğu saatlerde trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğünün görüldüğü vurgulandı.

 

 

Hatalı parka kameralı tespit

 

Bunun için ilimiz merkezinde trafik akışının sağlıklı işletilmesi, trafik güvenliğinin artırılarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla; KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) kameraları kullanılarak, park yasağı ihlali yapan veya ikinci sırada park eden araç sürücülerine cezai işlem uygulanmasına başlanılacağını duyuran Bartın Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, “Vatandaşlarımızın park yasağı ihlallerine yönelik yapılacak olan trafik denetimleri hakkında bilgi sahibi olmaları ve alınan trafik tedbirleri doğrultusunda yetkililerin uyarılarına riayet etmeleri önem arz etmektedir” dediler.

 

 

Park ihlalinin cezası ne kadar?

 

2021 yılında yanlış park etme, otobüs durağına park etme, kaldırıma park etme gibi kural ihlallerinin cezası 144 Türk Lirası olarak belirlenmiş; erken ödeme indirimiyle bu ceza 108 Türk Lirası'na indirilmiştir. 15 gün içerisinde ödenen kural ihlali sebepli cezalar 108 Türk Lirası cezai işleme tabiidir.

 

 

15 gün içinde ödeyene yüzde 25 indirim var

 

Motorlu araç kullanıcıları, trafik cezalarını ceza kesildikten sonraki 15 gün içerisinde öderlerse yüzde 25 cezai indirim uygulanmaktadır. 15 günü aşan cezaların ödemesinde herhangi bir indirim uygulanmamakta, her ay sonunda gecikmeye giren trafik cezalarına ise aylık olarak yüzde 5 faiz eklenmektedir.

ETİKETLER : Bartın trafik KGYS hatalı park
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›