Bartın’da vaka sayısı bir türlü düşmüyor!

Ülke genelinde Covid-19'a yakalananların sayısında bir azalma yok. Her gün ortalama 30 bin yeni vaka kayıtlara geçiyor. Bartın'da da durum farklı değil önceki haftalarda günlük ortalama 80-90 vakanın görüldüğü Bartın'da son günlerde bu rakam günlük bazda neredeyse 100'ün altına düşmez oldu.
Bu haber 2021-10-12 09:50:34 eklenmiş ve 1470 kez görüntülenmiştir.

 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 25 Eylül-1 Ekim arasında her 100 bin kişide görülen illere göre vaka sayılarını gösteren insidans haritasını paylaştı. Buna göre vaka yoğunluğu en çok artan iller sırasıyla Bursa, Balıkesir, Uşak, Kırklareli, Sakarya, Ardahan, Edirne, Mersin, Denizli ve Samsun oldu. Bakan Koca, “Bu illerden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısınız” diyerek vatandaşları uyardı.

 

 

Bir önceki insidans haritasında günlük ortalama 86 yeni vakaya denk gelen 306.06 ile yer alan ilimiz Bartın’da 25 Eylül 1 Ekim haftasında bu sayının düşmediği gibi çok az da olsa arttığı ve 308,07 olarak kayıtlara geçtiği görüldü. Kaldı ki, Ekim ayının başından bu yana Bartın’da günlük yeni vaka sayısının bir iki istisna dışında günlük 100’ün altına hiç düşmediği de herkesin malumu. Bu durumda bir sonraki insidans haritasında ilimizin 350 ve üstünde bir rakam yer almasına neden olacak. Üstelik ilimizdeki vaka sayısındaki artış iki doz aşı olanların sayısı il nüfusumuzun yüzde 77,5’ini geçmesine rağmen sürüyor. Bu durumda ya bir şeyleri eksik, ya da yanlış yapıyoruz.

 

 

“Gençler bize çıkış yolu gösterin!”

 

Bakan Koca da, Bartın’da dahil ülke genelindeki tüm gençlerin pandemi ile mücadeledeki önemine dikkat çekmek için “Gençler, bize salgından çıkış yolunu gösterin! Yeni vakalarda en yüksek oranı sizler oluşturuyorsunuz. Hastalığı fark etmeden bulaştırmanız çok kolay! Covid’siz günlerin özlemini en çok duyansa sizlersiniz. Aşınızla, günlük hayatınızla bize örnek olsanız… Şu tablo çook değişir!” dedi.

Henüz toplum bağışıklık aşamasında olmadığımız vaka sayısının arttığını savunan Bakan Koca, “Aşının sonucunu hastalığın hafif geçirilmesinde görüyoruz. Vaka sayısı? Aşı artıyor ama tedbir azaldı! Toplum bağışıklığı için, bütün iller, ikinci doz aşı oranında yarışalım!” dedi.

ETİKETLER : Bartın Covid-19 insidans haritası Fahrettin Koca
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›