MHP’lileri taşıyan midibüs devrildi: 2 ölü, 17 yaralı

Bartın, Pazar sabahına, herkesi derinden üzen bir kaza haberine uyandı. Ankara’da Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli başkanlığında gerçekleştirilecek olan bir toplantıya gitmek üzere Belediye önünden hareket eden konvoyda bulunan Somaklı Turizm’e ait bir midibüs, henüz Esenyurt mevkiinde iken, şoförün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi üzerine devrildi. Kaza anında otobüste bulunan Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Kömeç ve MHP Bartın İl Başkan Yardımcısı Murat Sevilmiş hayatını kaybederken, arasında Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve MHP Bartın İl başkanı Ercüment Özçelik’in de bulunduğu 17 kişi de yaralandı.
Bu haber 2021-10-05 09:45:35 eklenmiş ve 1369 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER 

Belediye önünde toplanıp hareket ettiler

 

Edinilen bilgiye göre; MHP Bartın il teşkilatı, Ankara’da 11 ilin katılımıyla parti genel merkezinde MHP Lideri Bahçeli Başkanlığında yapılacak istişare toplantısına gitmek üzere sabah erken saatlerde Bartın Belediye binası önünde toplandı. Başkan Akın, İl Başkanı Özçelik ve Merkez İlçe Başkanı Murat Demir’in de içinde bulunduğu midibüsün yanı sıra çok sayıda partili de özel araçları ile kendi araçları Ankara’yla doğru hareket etti.

Başta Bartın MHP camiası ve Bartın Belediyesi çalışanları olmak üzere tüm Bartın’ı hüzne boğan kaza, saat 07.45 sularında, Bartın-Zonguldak arasındaki yolun Esenyurt mevkiinde meydana geldi. Yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi üzerine midibüs bir anda sağ taraftaki bankete doğru kaymaya başladı. Şoförün kontrolü sağlamak için tam aksi istikamette yaptığı tahmin edilen direksiyon hamlesi ise 21 kişiyi taşıyan midibüsün bir anda sağ tarafa yatarak devrilmesine neden oldu. Kısa bir mesafe sürüklenen midibüs durduğunda kazazedelerin yardımına ilk koşanlar kazaya tanık olan MHP konvoyundaki diğer araçlarda bulunanlar oldu.

 

 

Midibüs kapıların bulunduğu sağ tarafa devrildiği için yardıma koşanlar ön camı kırarak ve otobüsün tavan kısmındaki kapağı sökerek içeri girdi. Şahit oldukları tablo karşısında kısa süreli şok yaşayan MHP’liler, durumu nispeten iyi olan yaralıları tek tek dışarı çıkartmaya çalışırken bir yandan da kazayı 112 Acil’e haber vermeyi ihmal etmediler.

 

 

Kömeç ve Sevilmiş olay yerinde vefat etti

 

Kaza haberi sosyal medya aracılığıyla çok kısa süre zarfında tüm Bartın’a yayıldı. Bu sırada çok sayıda 112 Acil, AFAD, itfaiye ve trafik ekibi çoktan kaza mahalline ulaşmış ve yaralılara müdahale ediyordu. Ancak Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Kömeç ile Selen Toptan Gıda’nın sahibi ve Tuna Mahallesi Muhtarı Nihan Taner’in eşi MHP Bartın İl Başkan Yardımcısı Murat Sevilmiş için artık yapılacak hiçbir şey yoktu.

 

 

Kimler yaralı kurtuldu?

 

21 kişinin bulunduğu midibüsteki Belediye Başkanı Cemal Akın, MHP Bartın İl Başkanı Ercüment Özçelik, MHP Merkez İlçe Başkanı Murat Demir, İl Teşkilat Üyeleri Turgut Makaracı, Türkan Kaplan, Perihan Üre, Serkan Üre, Sevcan Üre, Kemal Özay, Arzu Altıntop, Aydın Gün, Cavidan Köroğlu, Kadriye Aygün, Ahmet Yılmaz, Nevzat Çevik, Mustafa Balcı, Sadettin Yıldız, Nevzat Çelik, Turgay Karatoprak, İbrahim Baş ile midibüs şoförü Ramazan Duduoğlu ise kazadan yaralı olarak kurtuldu.

Bartın Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz ve Bartın İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ersin Aslan da bizzat kaza mahalline giderek yapılan çalışmaların koordinesine katkı verdiler.

Bu sırada araçtan çıkarılan kazazedeler de bir bir ambulanslara taşınarak tedavi için Bartın Devlet Hastanesi’ne sevk edildiler. Merhum Kömeç ve Sevilmiş’in cansız bedenleri ise savcının tespitinin ardından Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ndeki morga götürüldü.

 

 

Hastane ziyaretçi akınına uğradı

 

Yaralıların Bartın Devlet Hastanesi’ne getirilmesi ile birlikte Acil Servisin girişi de bir anda mahşeri kalabalığa büründü. Kazazedelerin yakınlarının yanı sıra Bartın Merkez’in yanı sıra ilçelerden ve beldelerden çok sayıda MHP’li de hastaneye akın etti. Yaralıların durumu hakkında bilgi almak ve ziyaret etmek için hastaneye gelenler arasında Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç’un yanı sıra AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclis Üyeleri, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ve çok sayıda Belediye çalışanı da vardı.

 

3 yaralı ameliyat edildi

 

Bu sırada kazada diğerlerine göre nispeten daha ciddi yaralanan Turgut Makaracı, Türkan Kaplan ve Perihan Üre’nin görülen lüzum üzerine ameliyat edildikleri, Makaracı’nın sol kolunu kaybettiği öğrenildi. Ameliyatları sonrasında yoğun bakıma alınan üç yaralının hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

 

 

Kazaya tanık olanlar anlattı!

 

Ankara’daki toplantı için giden heyette yer alan MHP Merkez İlçe Yöneticisi Bünyamin Özgüroğlu, hastane önünde gazetecilerin ısrarı üzerine kaza öncesi ve can pazarının yaşandığı anlara ilişkin şunları söyledi:
“Sabah saat 07.00 gibi Belediye önünde toplandıktan sonra Ankara’ya doğru hareket ettik. Bir akaryakıt istasyonunda kısa süre durduk. Kumanya dağıtımı yapıldı. Devrilen midibüs bizim aracımızın önümüzdeydi. Esenyurt mevkiine geldiğimizde devrildiğini gördük. Hemen koştuk, otobüsün ön camını kırarak içeriye girdik. Yaralı halde bağıranlar vardı. Çoğu arkadaşımız şoktaydı. Yaralıları hemen sağlık ekiplerine teslim ettik. Ahmet Kömeç abimiz ve İl Yönetimimizden Murat Sevilmiş abimizi kaybettik. Otobüste Bartın Belediye Başkanımız Cemal Akın, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Merkez İlçe Başkanımız Murat Demir de vardı. Cemal Başkanımızın durumu iyiydi. Kafasında hafif bir yarası vardı. Hemen hastaneye kaldırıldı. Ercüment Özçelik ve Murat Demir ilk olarak olay yerinde ayakta tedavi edildiler. Sağlık durumları iyi ancak şoktaydılar. Bizimle beraber kurtarma çalışmalarına katıldılar. Milliyetçi ülkücü hareketin başı sağ olsun.”

 

 

Demir: “Süratimiz çok değildi”

 

Olay anında araçta bulunan ve yara almadan birkaç küçük ezikle kazadan kurtulan MHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Murat Demir de, hastanedeki kontrollerinin ardından yaralıların durumuna ilişkin olarak basına bilgiler verdi. Demir, şunları anlattı:
“Esenyurt mevkiinde, süratimiz çok da değildi. Arabanın aniden kaydığını gördük. Ve araba devrildi. Bunun sonucunda iki arkadaşımız vefat etti, 16 arkadaşımız yaralandı. Yaralıların genel durumu iyi. Bir arkadaşımızın kolunda bir sıkıntı var. Bir başka arkadaşımızın karaciğerinde kanama olduğundan dolayı gözlem altında. Başkanımız Cemal Akın’ın durumu iyi. Belinde ve omzunda ufak yaralanmalar var. Belinde küçük bir kırığı var. Durumunun gayet iyi olduğunu söylediler. Ben de az önce yanına uğradım. Durumu iyi. Ercüment Özçelik başkanımızın durumu da iyi. Onun da kaburgasında bir kırık oluştuğunu söylediler. Ama korse tedavisi ile iyileşeceğini belirttiler. Hastane yönetimi şu anda takip ettiklerini söylediler. Kaza nasıl oldu… Esenyurt mevkiine seyir halindeyken ben arkamda Cemal başkanımla sohbet ediyordum. Aracın aniden kaydığını fark ettik. Sonra araba sağa kaydı ve devrildi. Süratli de değildik. Ama araç aniden kaymaya başladı” dedi.

 

 

Başkan Akın’ın kalçası kırıldı

 

Bu arada kazada yaralanan Belediye Başkanı Cemal Akın’ın yapılan muayenesinde kalçasında kırık olduğu, kaburgalarında ezilme bulunduğu ve başını çarptığı tespit edildi. Bunun üzerine gerekli tahlilleri yapılan ve filmleri çekilen Başkan Akın, daha sonra Ortopedi Servisi’ne yatırılarak takibe alındı. Başkan’ın genel sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

 

Vali de hastanedeydi

 

Bartın Valisi Sinan Güner de hastaneye giderek başta Cemal Akın olmak üzere tüm yaralıların durumları hakkında Başhekim ve doktorlardan bilgiler aldı. Başkan Akın’ı da görüp geçmiş olsun dileklerini ve kayıplardan duyduğu üzüntüyü bizzat ileten Vali Güner, hastane çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Sabah saatlerinde Ankara'daki MHP il teşkilatının toplantısı için yola çıkan midibüs yolda kaza yaptı. Kazayla ilgili gerekli incelemeleri yaptık. Kazayı her yönüyle değerlendiriyoruz. Buna hız mı, yoksa yol mu sebep oldu, araştırmaya başlandı. Kazada midibüste toplam 21 kişi vardı. Bunlardan 19’u yaralı 3’ü ameliyata alındı. 2 kişi de hayatını kaybetti. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın sağlık durumu iyi şu anda serviste tedavi ediliyor. Hepimize geçmiş olsun.”

 

 

Tunç da yaralıları ziyaret etti

 

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç da beraberindeki AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı ile hastaneye giderek yaralıları ziyaret etti. Bizzat Başkan Akın’ı da görüp geçmiş olsun temennisinde bulunan Tunç, Acil Servis’in önünde de MHP’lilerle sohbet edip hem başsağlığı hem de geçmiş olsun temennisinde bulundu.

Devlet Hastanesi’nin önündeki mahşeri kalabalık öğleden sonra geç saatlere kadar sürdü.

Kaza sonrasında Olay Yeri İnceleme ekipleri tarafından kapsamlı bir durum tespiti yapıldı. Ardından da vinç yardımı ile kaza yapan araç olay yerinden kaldırıldı. Bu sırada Bartın Zonguldak yolu tek taraflı olarak trafiğe kapatılırken araçlar Bartın’a geliş istikametinden çift yönlü olacak şekilde yönlendirildi.

ETİKETLER : Bartın Ankara MHP trafik kazası Ahmet Kömeç Murat Sevilmiş Cemal Akın
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›