Sistem değişikliği söylemlerine Tunç yanıt verdi: “Milletimiz geri dönmeyi düşünmeyecektir”

Son günlerde muhalefet partilerinden arka arkaya gelen “yeniden parlamenter sisteme geçiş” yönündeki açıklamaları değerlendiren AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç, “Milletimiz geri dönmeyi düşünmeyecektir. Güçlü Türkiye’nin inşası, kalkınmanın anahtarı istikrardır. İstikrarın kalıcı olması da 1,5 yılda değişen hükümetlerle değil, 5 yılda bir seçimle gelen icraatçı güçlü yürütme ve onu denetleyen güçlü yasama ve bağımsız yargı ile mümkündür” dedi.
Bu haber 2021-10-04 09:46:09 eklenmiş ve 1073 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Muhalefet partileri son günlerde artan bir ivme ile başından beri karşı oldukları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştirip yapılacak ilk seçimde elde edilecek muhtemel bir AK Parti karşıtı zafer neticesinde vakit kaybetmeksizin yeniden parlamenter sisteme geçileceği yönünde açıklamalar yapıyorlar. Adeta sistematik olarak yapılan ardı arkası kesilmeyen bu tür açıklamalara AK Parti kanadından cevaplar gecikmiyor. Başta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere da pek çok üst düzey AK Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden vazgeçmek gibi bir niyetlerinin olmadığı gibi muhalefetin erken yapılacağı söylemlerine karşın seçimlerin de zamanında yani 2023 yılında yapılacağının altını çizen açıklamalar yapıyorlar.

 

Tunç, Twitter aracılığıyla yanıt verdi

 

Bu yanıtlara dün bir yenisi eklendi. AK Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, sosyal medya platformu Twitter aracılığıyla yaptığı değerlendirmede bütün dünya ülkelerini etkileyen, hatta arasında Almanya, Uİngiltere, Fransa ve ABD’nin de bulunduğu en güçlü ekonomileri sarsan Covid-19 salgınının ülkemiz ekonomisi üzerindeki etkisini Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne bağlamanın gerçek dışı algı oluşturma çabasından başka bir şey olmadığını savundu.

 

“Eski sistemin hastalıkları…”

 

“Bugün Parlamenter Sisteme geri dönme vaadinde bulunanlar, milletimizin parlamenter sistem krizlerinden kurtulmak için yeni sisteme ‘Evet’ dediğini gözardı etmektedirler” diyerek muhalefet partilerini ve benzer söylemde bulunan kesimleri eleştiren Tunç, arka arkaya paylaştığı twitlerinde şu görüşleri dile getirdi:

“Eski sistemin en önemli özelliği koalisyonlardır, kurulamayan hükümetler, bozulan ortaklıklar, güneş moteller, milletvekili pazarlıkları, 367 krizleri, fırlatılan A.Y kitapçıkları, 1,5 yılda bir değişen hükümetlerdir. Siyasi istikrarsızlığın yol açtığı ekonomik krizler, fakirleşen kitleler, ilerlemeyen kamu yatırımları, azdırılan terör ve tüm bunlardan beslenen vesayetçi anlayış, darbeler, muhtıralar, dış politikada zayıflık eski sistemin hastalıklarıdır.

 

Millet parlamenter sistemde ağır bedeller ödedi

 

Milletimiz parlamenter sistemi denedi ve sıkıntılarını da ağır bedellerle ödedi. Ülkemizin bir daha bu sıkıntılarla başbaşa kalmaması için bir karar verdi ve yeni sisteme geçildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni karalamaya dönük tartışmaları yapanlar, ‘Anayasa değişikliği meşru değildir’e varan söylemlerde bulunanlar, milletin kararına saygı duymayan, halkın yönetimde doğrudan söz sahibi olmasından rahatsız olanlardır. Yeni sistemde Meclis’in gücünün azaldığını, eski sistemde Meclis’in gücünün fazla olduğunu söyleyenlerin amacı gerçek dışı algı oluşturmaktan ibarettir. Eski sistemde ‘Parlamento’ vardı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ise ‘Parlamento’ ortadan kalktı demek abesle iştigaldir. Yeni sistemi eleştirmek için ‘Parlamenter Sistem’ güzellemeleri yapanlar, bu milletin parlamenter sistemden çektiği sıkıntıları unuttu mu zannediyorlar?

 

“Kimi kandırıyorsunuz?”

 

Kuvvetler ayrılığı demokrasinin ön şartıdır, eski sistemde kuvvetler ayrı mıydı? Yasama ile yürütme birleşikti. Hükümet, Parlamento’nun içinden çıkıyordu, yasayı yapan da uygulayan da denetleyen de denetlenen de adeta tek organ gibi değil miydi? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde Yasama ile Yürütme ayrıldı. Yasama’nın yürütmeyi denetleme imkânı var, Yasamanın elinde Cumhurbaşkanını, bakanlarını Soruşturma mekanizması var, CB kararnameleri karşısında kanunların üstünlüğü söz konusu. Parlamenter sistemde “Gensoru vardı” diyenler, kimi kandırıyorsunuz? 80 yılda kaç hükümet gensoru ile düşürüldü. Koalisyon anlaşmazlığı nedeniyle 1-2 istisna dışında yok böyle bir örnek. Parlamenter sistemde, ister tek başına olsun, ister koalisyon olsun, hükümetin istemediği kanun teklifinin Meclis’te kabul edildiğine dair tek bir örnek yoktur. Yeni sistemde kanun teklif etme, kanun yapma yetkisi yalnızca Milletvekillerine aittir.

 

“Birilerinin rahatsızlıkları artıyor”

 

Cumhuriyeti güçlendiren, kuvvetler ayrılığı ilkesini hayata geçiren, Yürütmenin hızlı karar alma ve etkili uygulamasını sağlayan (Terörle mücadele, Dış Politika, Salgınla mücadele vb) yeni sisteme ülkemiz hızla uyum sağladıkça birilerinin rahatsızlıkları da artmaktadır.

 

“İktidar olabilmek için halkın gönlüne girebilmeliler”

 

Yeni sistem; milletin değerleri ile barışık olmayı gerektiriyor, milli manevi değerlerine saygılı olmayı gerektiriyor, iktidar olabilmek için halkın gönlüne girebilmeyi gerektiriyor. Bunu göze alamayanlar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştiriyor, Milli İrade’nin tecelligâhı TBMM’ni itibarsızlaştırmak ve Milli İrade’nin yansıması ‘Cumhurbaşkanlığı’ makamını kabak tadı veren ‘Dikta-Saray’ vb ifadelerle nitelendirerek demokrasi düşmanlığı yapıyorlar.

Demokrasimiz üzerindeki vesayetin devam etmesini isteyenler Cumhurbaşkanlığı Başkanlığı Hükümet Sistemi’ne karşı çıkıyorlar. İstedikleri; yönetimde istikrar olmasın, hükümetler zayıf olsun, yargı arka bahçe olmaya devam etsin, siyasi krizler, terör, muhtıralar, darbeler hep gündemde olsun.

Ama milletimiz geri dönmeyi düşünmeyecektir. Güçlü Türkiye’nin inşası, kalkınmanın anahtarı istikrardır. İstikrarın kalıcı olması da 1,5 yılda değişen hükümetlerle değil, 5 yılda bir seçimle gelen icraatçı güçlü yürütme ve onu denetleyen güçlü yasama ve bağımsız yargı ile mümkündür.”

ETİKETLER : Bartın AK Parti Yılmaz Tunç Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›