Yapılandırmadan yararlanmak için yarın son gün ama… ESNAF, BAŞVURU SÜRESİNİN UZATILMASINI BEKLİYOR

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, esnafın borçlarından kurtulması devletin de alacaklarını tahsil edebilmesi için yapılandırma başvuruların yıl sonuna kadar uzatılması gerektiğini söyledi.
Bu haber 2021-09-29 10:06:37 eklenmiş ve 1278 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

7326 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” hükümlerinden yararlanmak için başvuru yapma süresi yarın doluyor. Daha önce 1 ay uzatılmasına rağmen şu ana kadar yapılandırma başvurusunda bulunulan borç miktar 51,5 milyar TL’yi biraz geçmiş durumda. Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, çok daha fazla esnafın söz konusu borç yapılandırmasından yararlanmak istediğini ancak işler pandemi öncesi gibi iyi gitmediğinden toparlanmanın kolay olmayacağını söyledi. Hem esnafın borçlarından kurtulması hem de devletin alacaklarını tahsil edebilmesinin önemine değinen Özkan, esnafın genel beklentisinin yapılandırma başvuruların yılsonuna kadar uzatılması olduğunu kaydetti.

 

 

“Taksit ödemeleri gelecek yıl başlamalı”

 

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Barış Özkan, yapılandırma başvuru süresinin bitimine 1 gün kala 1 milyona yakın başvuruda 51,5 milyarlık TL’lik borç yapılandırılması yapıldığını dile getirdi. 2 milyon esnafın tamamının bu imkandan faydalanabilmesi ve devletin borçların tamamını tahsil edebilmesi için yarın sona erecek olan yapılandırmanın başvuru süresinin yılsonuna kadar uzatılması gerektiğini savunan Bartın bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özkan, böylece taksit ödemelerinin de gelecek yıl başlaması ile esnafın iyiden iyiye rahatlayacağını söyledi. Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ödemek istiyorlar ama daha toparlanmadılar”

 

“Gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları için getirilen yapılandırma imkânının başvuru tarihi birkaç gün sonra sona erecek. Esnafımız normalleşme yaşadığımız bu süreçte ancak kendisini toparlayabilme çabasında. Dolayısıyla borçları ödemeye sıra gelmiyor çünkü hem kazancı tam anlamıyla eskisi gibi değil hem de birden fazla yere borçlandı. Birikmiş borçların kısa sürede kapatılması mümkün değil. Tüm esnafımızın bu yapılandırma imkânından faydalanabilmesi ve devletimizin alacaklarını tahsil edebilmesi için, yapılandırma başvuru süresi yılsonuna kadar uzatılmalı ve yapılandırmanın taksit ödemeleri 2022 yılında başlamalı. Esnafımız da borçlarını ödemek istiyor devletimizin de alacaklarını tahsil etmesi gerekiyor. Bunun mümkün olabilmesi için bu süre uzatımını esnafımız dört gözle bekliyor.”

 

 

Yapılandırma neler getiriyor?

 

7326 sayılı kanun kapsamında, vergi ve prim borçları başta olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna olan kesinleşmiş borçların cezaları kaldırılarak güncelleniyor ve taksitle ödeme imkanı sağlanıyor. Ayrıca ihtilafların sonlandırılması amacıyla dava safhasında olan alacaklar da yapılandırılarak ödenebiliyor. Hakkında vergi incelemesi bulunan mükellefler de incelemelerin bitiminden sonra Kanundan yararlanabiliyor. Beyan dışı bırakılmış vergiler pişmanlıkla beyan edilerek taksitlendirilebiliyor.

2016-2020 yılları için matrah ve vergi artırımı imkanı da bulunan yasa kapsamında matrah ve vergi artırımı yapan mükellefler hakkında vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmıyor.

Kanunla işletme kayıtları da düzeltilebiliyor. Bu kapsamda, işletmede mevcut olup kayıtlarda yer almayan emtia, makine, teçhizat, demirbaşlara, kayıtlarda yer alıp işletmede mevcut olmayan emtia, makine, teçhizat, demirbaşlara, kayıtlarda yer alıp işletmede mevcut olmayan kasa mevcudu ile ortaklardan alacaklara ilişkin kayıtlar düzeltilebiliyor.

 

Peşin ödemek büyük avantaj

 

Yapılandırılan borçlar peşin veya taksitler halinde ödenebilecek ve peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak. Yapılandırılan borçların ilk taksit veya peşin ödemelerinin 30 Eylül Perşembe gününe kadar yapılması gerekiyor.

Başvurular Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresi "www.gib.gov.tr" veya e-Devlet "www.turkiye.gov.tr" üzerinden yapılabildiği gibi bizzat vergi dairesine giderek de yapılabiliyor.

 

Afet bölgeleri için mücbir sebep

 

Son aylarda Türkiye'de yaşanan afetler nedeniyle vergisel yükümlülükler açısından afetin yaşandığı yerleşim alanlarında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından mücbir sebep hali ilan edilmişti. Mücbir sebep hali olan yerlerdeki borçlular 7326 sayılı Kanun'dan yararlanmak için başvurularını 30 Eylül 2021 Perşembe günü mesai saati bitimine kadar yapabilecek.

Buna ilave olarak, yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile, 7256 ve 7326 sayılı yapılandırma kanunları kapsamında yapılandırılan borçların taksit ödeme sürelerinden, mücbir sebep halini gerektirir afetin vuku tarihi ile mücbir sebebin sona erdiği tarih aralığına rastlayanların ödeme süreleri de uzatıldı.

Sel ve yangından etkilenen yerlerdeki borçlular mücbir sebep haline rastlayan taksitlerini mücbir sebep hali bitince ödeyecek.

7256 ve 7326 sayılı yapılandırma kanunları kapsamında borçları yapılandırılan borçluların münhasıran mücbir sebep hali ilan edilen yerlerdeki alacaklı idarelere, ilan edilen zamanda ödemeleri gereken yapılandırma taksitlerinin süreleri, söz konusu Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatıldı. Karara göre, mücbir sebep hali ilan edilen yerlerdeki idarelere borçlu olanların mücbir sebep halinin başladığı tarih ile sona erdiği tarih arasına rastlayan taksitlerinden birincisinin ödeme süresi, mücbir sebep halinin sona erdiği tarihi izleyen ayda yapılabilecek. Sonraki taksitler de bu ayı takip eden ikişer aylık dönemler halinde ödenebilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri mücbir sebep halinin başladığı ve sona erdiği tarih arasına rastlayan taksitlerin ödeme sürelerinin uzatıldığını ancak diğer taksitlerin ödeme sürelerinin uzatılmasına yönelik kanunda bir yetkinin bulunmaması nedeniyle diğer taksitlerin ödeme sürelerinde bir değişiklik olmadığını belirterek, kanun kapsamında borçlarını yapılandıran mükelleflerin bu hususa dikkat etmeleri gerektiğini bildiriyorlar.

ETİKETLER : Bartın Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan yapılandırma 7326 sayılı kanun
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›