Bankoğlu’ndan hükümete üniversiteliler için çağrı: “Bir kere de siz cömertlik yapın!”

Yüz yüze eğitime geçilmesiyle beraber, üniversite öğrencilerinin yurt ve barınma sorununun gündemin ilk maddesi haline geldiğine dikkat çeken CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi. Bankoğlu, “Bu gençler sokakta. Onların oturdukları saraylarsa, onların değil, halkındır. Çıksınlar, boş odaları ihtiyaç sahibi öğrencilere tahsis etsinler. Misafirhaneleri, yarı dolu kamu binalarını ve lojmanları yurt olarak düzenlesinler. IBAN dağıtıp fakirleştirdikleri halktan cömertlik bekleyeceklerine, bir kere de kendileri cömertlik yapsınlar” dedi.
Bu haber 2021-09-28 09:52:05 eklenmiş ve 647 kez görüntülenmiştir.

 

Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu karşısında artık daha fazla sessiz kalınamayacağını savunan Milletvekili Bankoğlu, yaptığı basın açıklaması ile konuya ilişkin kendisinin ve partisinin görüşlerini dile getirdi. CHP Bartın Milletvekili Bankoğlu, hükümetin süpermarket açar gibi üniversite binası yaparken sergilediği şevkini; iş eğitim ve barınma hakkına gelince göremediklerini belirtti. Bankoğlu, “Hükümete göre her üniversite mezunu iş sahibi olacak diye bir şey olmadığı gibi; üniversiteyi kazanan herkes de okula gidecek diye bir şey yokmuş, bunu öğrendik” dedi. Öğrencilerin bütün bir ülkenin geleceği olduğuna dikkat çeken Bankoğlu, “Buna rağmen, üniversiteyi kazanabilmek ayrı bir dert, kazanıp yer bulmak, barınmak ayrı dert, mezun olup iş bulmak apayrı bir dert” diyerek sistemin gençler üzerindeki baskısına vurgu yaptı.

 

“Okullarını donduruyorlar”

 

Barınma sorunun boyutlarının hükümetin gördüğünden çok daha büyük olduğunu söyleyen Bankoğlu, devlet yurtlarının üniversite öğrencilerinin yüzde 10’unun bile barınmasına yetmediğini, özel yurt fiyatlarının çok yüksek olduğunu ve bu yüzden birçok genç için bir seçenek bile olamadığını belirtti. Barınma sorunundan dolayı yüzlerce öğrencinin okulunu dondurmak zorunda kaldığını söyleyen Bankoğlu, “Daha dün akşam Ankara’da eylem yapan arkadaşlarla beraberdim. Sırf öğrenci oldukları için kiracı olarak kabul edilmediklerini veya fahiş kira talepleriyle karşılaştıklarını söylediler. Bunun adı tek kelimeyle fırsatçılıktır” dedi. Bankoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükümet sorunu çözmeye değil bastırmaya çalışıyor”

 

“Hükümet politikaları sorunu çözmeye yönelik değil. Bu fırsatçılığın önüne geçmek lazımdı ve zor bir şey de değildi aslında. Parkta barınma gibi, eğitim gibi en temel haklarını, yine en doğal protesto hakkıyla arayan bu gençleri sokak sokak aramaya harcadıkları mesaiyi; bu fırsatçıları yakalamaya harcasalardı sorun çözülürdü. Aynı şekilde, öğrencilerin görüşlerine ve yaşam tarzlarına müdahale eden özel yurt kurallarını peki ala denetleyebilirlerdi. Ama hükümet sorunu çözmek yerine bastırmaya çalışıyor.

 

 

“Öğrenciler cemaat evlerine mecbur bırakılıyor”

 

Devlet yurdu yok, özel yurt pahalı, kiraya çıkmak hayal. Peki, başka? Cemaat evleri... Bu mu hükümetin eğitim projesi? Yurt sorunu öğrencileri cemaat evlerine mahkum edecek. Bir kere de yandaş değil, yurttaş kazansın…

“Hükümetin çıkarsız iş yapmayacağı gün gibi ortada, ama gençler de ortada. Soruna acil çözüm bulunması gerekiyor ancak hükümet kaynaklarını buna uygun yönetemiyor. 1.5 milyar dolarlık Türkevi’ne, bin 150 odalı saraya, geçiş garantili köprülere, yazlık-kışlık saraylara, son model uçak ve arabalara kaynak bulunurken; bu halkın evladına yurt bulunamayacak, öyle mi?

 

“Komik bir tutar”

 

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullarda neredeyse komik bir tutar. Çıplak kira 2 bin lira… Buna elektrik, doğalgaz ve su dahil değil. Öğrenciler Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü’nce kendilerine verilen 650 lirayla hangi birini ödesin. He tabi, ‘ısınmayıversin öğrenciler, aman canım gündüz çalışıversinler. İtibardan tasarruf etmeyelim de, onlar sudan tasarruf etsinler.‘ Bir de sanki bir şey lütfetmişler gibi ‘elinize dizinize dursun’ diyorlar. Bir kere o burs halkın vergisinden ödeniyor, hükümet cebinden bir şey lütfetmiyor. İkincisi zaten geri ödemeli. Biz parti olarak gençler bu haldeyken, bu tavrı içimize sindiremiyoruz.

 

“Yurt sorununu 1 yılda çözeceğiz”

 

Her fırsatta fakirliği kendilerinin bitirdiğini savunuyorlar. Ben gerçekten, isterdim ki kafalarını saraylarından birazcık olsun dışarı çıkarabilsinler, gerçekleri, gençlerin halini görebilsinler. Üniversitelilerin barınma sorunu CHP’nin önceliklerindendir. Biz bu yurt sorununu iktidara geldiğimizin ilk senesinde zaten çözeceğiz. Burs tutarlarını ise tekrar düzenleyip, geri ödemesiz hale getireceğiz.

 

“Belediyelerimizin yolunu tıkamayın”

 

Şimdiden belediyelerimiz çalışmalarına başladı. Bakın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş şefkat evlerinde, kiraladığı yurt ve otellerde öğrencileri ağırlıyor. İstanbul’da Sayın Ekrem İmamoğlu, İBB bünyesinde bir ilke imza atarak öğrenci yurtlarını hizmete soktu. İzmir’de Sayın Tunç Soyer de projelerini açıkladı. Bu örnekler çoğalsın. Şu partiden bu anlayıştan diyerek; hizmet etmeye çalışan, yardım toplayan, belediyelerimizin yolunu tıkamayın.

Sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Bu gençler sokakta. Onların oturdukları saraylarsa, onların değil, halkındır. Çıksınlar, boş odaları ihtiyaç sahibi öğrencilere tahsis etsinler. Misafirhaneleri, yarı dolu kamu binalarını ve lojmanları yurt olarak düzenlesinler. IBAN dağıtıp fakirleştirdikleri halktan cömertlik bekleyeceklerine, bir kere de kendileri cömertlik yapsınlar.” 

ETİKETLER : Bartın CHP Aysu Bankoğlu yurt sorunu barınma
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›