Karakaş: “Geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız”

CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, halen günlük 25-26 bin yeni vaka ve 200’ün üzerindeki can kaybı ile olumsuz etkisini sürdüren Covid-19 pandemi sürecinde eğitim sisteminde yaşanan sorunların derslik ve öğretmen yetersizliği nedeniyle daha da derinleştiğini savundu.
Bu haber 2021-09-28 09:48:39 eklenmiş ve 530 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Okullarda ihtiyaç duyulan 101 bin yardımcı hizmet personelinin atamasının hala yapılmadığını anımsatan Karakaş, Türkiye genelindeki tüm CHP’li belediyelerin arsa gösterilmesi durumunda ihtiyaç duyulan derslikleri yapmaya hazır olduğunu söyledi. Muhtemel bir CHP iktidarında Türkiye’de atanamayan öğretmenlerin ve 3600 ek göstergenin sorun olmaktan çıkacağını dile getiren Karakaş, “CHP iktidarında; rantı yandaşlara harcamak yerine geleceğimize ayıracağımız kaynaklarla eğitimin tüm paydaşlarının ihtiyaçlarının karşılandığı, tüm çocuklarımızın nitelikli eğitime ulaşabildiği, hiçbir ailenin çocuklarının geleceğinden endişe duymadığı, öğretmenlerin güvenle yeni nesilleri yetiştirdiği eşit ve adil bir eğitim sistemini inşa edeceğiz. O gün gelene kadar, imkânlarımız doğrultusunda, çocuklarımızın eğitimi için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Biz hazırız, geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız” dedi.

 

“Eğitimdeki yapısal sorunlar derinleşti”

 

CHP Bartın İl Başkanı Karakaş, dün, parti binasında, Covid-19 pandemisinde yüz yüze başlanan eğitim öğretim ortamına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tek adam rejiminin ülkemizi içine soktuğu çok yönlü krizin ağır sonuçlarının yaşandığı alanların başında eğitimin geldiğini dile getiren Karakaş, “19 yıllık AKP iktidarı süresince liyakatten uzak ideolojik saiklerle yapboz haline getirilen eğitim sistemimizin yapısal sorunları, iktidarın yönetemediği Covid-19 salgını süresince daha da derinleşmiş ve iyice gün yüzüne çıkmış durumdadır” dedi.

Covid-19 salgını nedeniyle okulların kapalı kaldığı uzun süre boyunca 2 milyon 316 bin öğrencinin uzaktan eğitimin yürütüldüğü EBA sistemine ulaşamadığına dikkat çeken CHP Bartın İL Başkanı Karakaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“1 milyon 459 bin öğrenci ise internet erişimine sahip değildir. Bu yetersizliklerle beraber, uzaktan eğitimden bir şekilde yararlanabilen öğrencilerimiz de dahil olmak üzere çok büyük bir öğrenim kaybıyla karşı karşıya olduğumuz açıktır. İktidarın salgın döneminde eğitim alanında ortaya koyduğu tercihler, var olan fırsat eşitsizliklerinin daha da derinleşmesine yol açmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın salgın süresince ortaya çıkan öğrenme kaybının boyutlarını ölçme ve bu kaybın telafisi için derhal gerekli bilimsel çalışmaları başlatması gerekmektedir.

 

 

“101 bin yardımcı hizmet personeli hala atanmadı”

 

6 Eylül 2021’de yüz yüze eğitim tekrar başlamış, öğretmenlerimiz ve çocuklarımız okullarına kavuşmuşlardır. Uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime dönüşün büyük bir mutluluk yaratması gerekirken, yetersizlikler nedeniyle eğitimin tüm paydaşlarında derin kaygılar ortaya çıkmıştır. Okullarda ihtiyaç duyulan 101 bin yardımcı hizmet personeli hala atanmamıştır. Okullarımızda hijyenin korunmasını sağlayacak bu atamaların derhal gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Gerekirse Milli Eğitim Bakanlığı’na ek kaynak aktarımı yapılabilir.

 

Derslik ihtiyacı 43 bin 627

 

Haftalardır birçok kentte sınıflarda vakalar ortaya çıkmakta ve yayılmaktadır. Sosyal mesafenin korunabilmesi için sınıfların seyreltilmesi gerekirken, birçok okulda öğrenciler kalabalık sınıflarda derslere girmektedirler. Bazı okullarda farklı düzeylerde sınıfların aynı dersliklerde eğitim gördüğü bilinmektedir. Bunun en büyük sebebi 43 bin 627 derslik ihtiyacıdır. Yandaşlara, beşli çeteye, Saray beslemelerine kaynak ayıran iktidar; çocuklarımızın sağlığı, eğitimi ve geleceği için gereken bu ihtiyacı karşılamamaktadır.

 

“Belediyelerimiz derslik ve okul inşa etmeye hazır”

 

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, buradan bir kez daha ilan ediyoruz: Sayın Genel Başkanımızın da belirttiği gibi, biz çocuklarımızın eğitimi için bu ihtiyacı karşılamaya hazırız. Gerekli sayıda derslik ve okulu, ihtiyaç duyulan yerlerde belediyelerimiz eliyle inşa etmeye hazırız. Arsa gösterildiği anda belediyelerimiz gerekli çalışmayı başlatacak ve en kısa sürede ihtiyaç duyulan derslikleri eğitim ve öğretime hazır hale getireceklerdir. Aynı şekilde, tamirata ve onarıma ihtiyaç duyan derslik ve okullar için de partimiz ve belediyelerimiz harekete geçmeye hazırdır.

 

CHP iktidarında atanamayan öğretmen kalmayacak

 

Eğitim sistemimizin en acil ihtiyaçlarından bir diğeri de geleceğimizi yetiştiren öğretmenlerin temel sorunlarının çözülmesidir. İlk olarak öğretmen açığının kapatılması gerekmektedir. Sayıştay raporlarına göre 138 bin, MEB’in raporuna göre 107 bin öğretmen ihtiyacı vardır. Şu ana kadar yalnızca 20 bin atama yapılmış, öğretmenlerden gelen tepkiler üzerine Erdoğan 15 bin ilave atamayı müjdeymiş gibi duyurmuştur. Bu atamaları gerçekleştirmemek ise Saray’ın bilinçli tercihidir. Biz bu tercihleri değiştireceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında Türkiye’nin atanamayan öğretmenler diye bir sorunu kalmayacak. Bizim tercihlerimiz açık ve nettir: Toplumdaki en önemli meslek gruplarından birini öğretmenlerin oluşturduğunun farkındayız. Öğretmenlerin haklarını ve çalışma koşullarını yasal güvenceye kavuşturacak Öğretmenler Meslek Kanunu’nu çıkaracağız.

 

 

“3600 ek gösterge hakkını teslim edeceğiz”

 

Bununla birlikte, hak kayıplarının önüne geçmek için sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen gibi garabetleri ortadan kaldıracak, kamuda çalışan tüm öğretmenlerin insanca koşullarda eşit şartlarda ücret almalarını ve özlük haklarına sahip olmasını sağlayacağız. Öğretmenlerin 3600 ek gösterge hakkını teslim edeceğiz.

 

“Eğitim politikamız 100 yıl geriye düştü”

 

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bir toplumun geleceğinin eğitime bağlı olduğunun bilincindeyiz. Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadeleriyle, ‘Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.’ Bugün maalesef Saray rejiminin elinde devletin eğitim politikası, 100 yıl önce inşa edilen Cumhuriyetin eğitim felsefesinin gerisine düşmüştür. Bu nedenle eğitim üzerine konuşurken teknolojiden, bilim insanı yetiştirebilmekten, çağın gereklerinden bahsetmek yerine çok temel sorunlar üzerine mücadele vermek durumunda kalıyoruz. Ancak buna mecbur olmadığımızın farkındayız.

 

“Eşit ve adil bir eğitim sistemi inşa edeceğiz”

 

Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında; rantı yandaşlara harcamak yerine geleceğimize ayıracağımız kaynaklarla eğitimin tüm paydaşlarının ihtiyaçlarının karşılandığı, tüm çocuklarımızın nitelikli eğitime ulaşabildiği, hiçbir ailenin çocuklarının geleceğinden endişe duymadığı, öğretmenlerin güvenle yeni nesilleri yetiştirdiği eşit ve adil bir eğitim sistemini inşa edeceğiz. O gün gelene kadar, imkânlarımız doğrultusunda, çocuklarımızın eğitimi için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Biz hazırız, geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız!”

 

“Bartın’da da sanki hiçbir şey yokmuş gibi davranılıyor”

 

Daha sonra basın mensuplarının sorularını d yanıtlayan Karakaş, Bartın’da şimdiye kadar kaç sınıfın karantinaya alındığı, kaç öğrenci ve öğretmen ile okullarda görevli hizmetlide Covid-19 pozitif tespit edildiği yönünde bir bilgisinin olup olmadığı sorulunca şunları söyledi:
“O konuda net bir bilgim yok. Ancak merkezdeki bazı okulların tadilatta olması sebebiyle bazı okullarda sınıfların kalabalık olduğunu ve bu okullarda yoğunluk yaşandığını ve ikili eğitim yapıldığını biliyoruz. Fakat tüm Türkiye’deki okullarda yaşanan gerçek vakalara ilişkin rakamlar açıklanmadığı gibi Bartın’da da sanki hiçbir şey yokmuş gibi davranıldığını görüyoruz. Bugün biliyorsunuz üniversiteler açılıyor, ben eminim ki birçok yurdun önünde öğrenciler kuyruklar oluşturdu. Tabi ki bunların programlanmaması, önceden önlemlerin alınmaması hem buraya gelen öğrencilerimizi zor durumda bırakıyor, hem de okullarda çalışanları… Bu kişilerin kapalı ortamlarda bundan sonra çok daha fazla biraraya gelecek olmasının getireceği sıkıntıların da farkındayız. Tıpkı turizm sezonunun başlangıcında olduğu gibi okulların açıldığı bu günlerde de Covid-19 ile ilgili tedbirlerin gerektiği gibi alınmadığı ve yerine getirilmediğinin bilincindeyiz. Önümüzdeki günlerde Bartın’da dahil tüm Türkiye’de vaka sayılarının nasıl değişkenlik gösterdiğini hep birlikte göreceğiz.

Elbette ki okullarda karantinaya alınan öğrenci ve sınıf sayılarını ayrıntılı olarak açıklamaları gerekiyor. Bartın, Ankara Türkiye’nin her yerinde sorunlar aynı. Üniversiteler açıldı ama binlerce öğrenci yurt sorunu yaşıyor. Böyle bir sorun yokmuş gibi davranarak sorunların üstünü örtemeyiz. İnanın sadece son bir haftadır benim telefonların hiç durmuyor. Herkes Bartın’daki yurt ya da kalacak er sorununu çözebilmek için arıyor. Ankara’da milletvekillerinin telefonları susmuyor, il başkanlarının telefonları susmuyor… Herkesin bu soruna duyarlı yaklaşması gerekiyor. Ev kiralarının tüm Türkiye’de olduğu gibi Bartın’da da çok arttığını kendi yakınlarımızdan da biliyoruz. Mesela bir ahbabım arıyor İstanbul’dan, 3 bin TL’ye kadar ev kiralayacak çocuğu için ama emlakçıyla karşı karşıya geldiğinde bir anda evin kira bedeli iki katına kadar çıkabiliyor. Çok ilginç şeyler yaşanıyor Türkiye’de ama bunlar bizim açımızdan çözülemeyecek sorunlar değil. Ama inanın öğrenciler çok büyük problemlerle boğuşuyorlar. Yazıktır, günahtır. Eğitimin yüz yüze başladığı böyle bir ortamda bizim insanlarımız böyle bir duruma layık değil diye düşünüyorum.”

 

İl yönetimine davet gitmemiş

 

CHP Bartın İl Başkanı Karakaş, CHP’nin eski Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın oğlu Cenap Yalçınkaya’nın geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleştirilen nikah töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun nikah şahidi olduğunun anımsatılarak CHP Bartın İl yönetiminden kimseyi nikahta görememenin nedenini sorulması üzerine ise genç çifte mutluluklar dilerken, kendilerine bir davet gelmediği için nikaha katılımlarının da sözkonusu olmadığını söyledi.

ETİKETLER : Bartın CHP Selim Karakaş Covid-19 eğitim
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›